Enerji Uzmanı Ceren Özdal enerji pazarında yaşanan gelişmeleri analiz etti

enexion Group, elektrik ve doğalgaz fiyatları konusunda enerji çevrelerinin uzun süredir üzerinde durduğu zamlar hakkında değerlendirmede bulundu...

Enerji Uzmanı Ceren Özdal enerji pazarında yaşanan gelişmeleri analiz etti
04 Ekim 2018 - 14:28

 enexion Group Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal yapılan zam güncellemelerini, “Yaşanan gelişmeler ile orta ölçekli bir sanayi için 4 milyon TL’lik bir ek maliyet gerçekleşti. Yapısal bir değişiklik ile piyasada önemli bir etki bırakan bu gelişmeler sonucu, profesyonel yönetim olmadığı takdirde, maliyetlerden etkilenen sanayicinin bütçe güvenliğini ve karlılığını sürdürmesi imkansız hale gelebilir. Enerji yönetimi şirketlere yüzde 60’e varan maliyet avantajı sağlıyor” sözleriyle değerlendirdi.

Türkiye’yi toplam enerji maliyet yönetimi kavramıyla tanıştıran Almanya merkezli enexion Group’un Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, son dönemde enerji piyasalarında yaşanan gelişmeleri ve artan maliyetler karşısında atılması gereken adımları değerlendirdi.

Özdal, “Ağustos ay itibariyle açıklanan elektrik ve doğalgaz ulusal tarifelerindeki yeni değişiklikle birlikte doğalgaz santralleri doğalgazlarını ithalat maliyetlerine endeksli olarak alacak. Sanayiciye uzun süredir kendi bütçesinden kısarak enerji satan kamu şirketleri bu maliyetleri yansıtmaya başlayacak. Bu gelişme sonucunda doğalgaz maliyetleri yüzde 49,5 oranında artan doğalgaz santralleri, artan maliyetleri elektrik fiyatlarına da yansıtacak.” dedi.

Maliyetlerdeki artışın bir sonucu olarak, bir önceki aya göre yüzde 10 artış gösteren Eylül spot elektrik ortalamasının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 85’lik bir yükseliş elde ettiğini belirten Ceren Özdal, “2018 ilk 9 ay spot elektrik ortalaması, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 130 arttı. Sanayicilerin izlemesi gereken bazı yollar bulunuyor. Daha önceden de önerdiğimiz gibi, sanayicilere tedariklerini profesyonel risk yönetimi ile vadeli tezgah üstü piyasalardan gerçekleştirmelerini tavsiye ediyoruz. Son kaynak tedarik tarifesi sistemi nedeni ile birçok tüketici, bir sonraki ayın elektrik faturasının öngörememekte. Elektrik fiyatlarının bu kadar değişken olduğu böyle bir ortamda, öngörülebilir ve yönetilebilir maliyetler sanayici için en iyi seçenek olarak öne çıkıyor. enexion Group olarak firmalara öngörülebilir ve yönetilebilir enerji maliyetleri konusunda destek sunuyoruz. Sağladığımız risk yönetimi ile müşterilerimizin piyasalardaki artışlardan etkilenmelerinin önüne geçerek sadece Eylül ayı için yüzde 60’a varan maliyet avantajı oluşturduk. 2018 yılının son ayları ve 2019 dönemleri için şirketlerin enerji tedarik süreçlerini en kısa sürede başlatarak gelecekteki piyasa risklerinden korunma ve enerji maliyetlerinde öngörülebilirlik sağlıyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üsküdar'da "Değişim Benden Başlar" Projesi Hayat Geçiriliyor
Üsküdar’da “Değişim Benden Başlar” Projesi Hayat...
Endokrin sistemi bozan maddeler ve alınması gereken önlemler
Endokrin sistemi bozan maddeler ve alınması gereken önlemler