Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki 'İzmir Kitap Fuarı'nda çocuklarla buluştu

Yüksek İnşaat Mühendisi Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki “Çocuklar için Deprem Farkındalığı” adlı etkinlikte konuştu. Moriwaki, deprem olursa neler yapmalıyız? konusunda çocuklara öğütler verdi.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki 'İzmir Kitap Fuarı'nda çocuklarla buluştu
25 Nisan 2024 - 13:36
İZKİTAP Fest baharın coşkusuyla devam ediyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliği ile Kültürpark’ta düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı, baharın coşkusuyla devam ediyor. Kitapseverler kitaplarla ve imza etkinliklerinde yazarlarla buluşurken çocuklar da fuar kapsamında sahnelenen Kral Şakir Müzikali’nde bol kahkahalı eğlenceli dakikalar yaşadı.
 

“Çocuk edebiyatı” ana temasıyla düzenlenen ve Türkiye’nin açık alanda düzenlenen en büyük kitap fuarı olma özelliği taşıyan İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı, söyleşiler, imza günleri ve farklı etkinliklerle devam ediyor.

Fuar kapsamında, Eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Suat Çağlayan “Çocuk ve Edebiyat” başlıklı oturumda çocuklarla bir araya geldi. Çocuklar için yazdığı çok sayıda öykü kitabı olan Prof. Dr. Suat Çağlayan’nın konuşması, büyük ilgiyle izlendi. Pek çok öğrenci, Çağlayan ile kitapları hakkında sohbet edip sorular sordu ve kitaplarını imzalattı. Çağlayan, nasıl yazar olduğu ve neden çocuk öyküleri yazdığını anlatarak, “Ben çocuk doktoru olmamın şansını hep kullandım ve yararlandım. Çocuklarla belli bir düzeyde, yıllarca iletişime geçtikten sonra çocukların ruh yapısını benimsemek ve onlardan bir şeyler öğrenmek benim şansım oldu. Bu nedenle çocuk kitapları yazmaya başladım. İlk olarak kendi çocuğuma anlattığım masallardan yola çıkarak ‘Büyük Kanatlı Küçük Mavi Kelebek’ kitabını yazdım. Bu kitap çok okundu, çok beğenildi. Ardından ‘Sokak Kedisi Çerez, Zeytin Kız ile Zeytin Nine ve Umut adlı çocuk kitaplarımı yazdım. Çocuklar çok okuyun ve yazın, yazmaktan vazgeçmeyin, yazdıklarınızdan utanmayın, sakın yırtıp atmayın biriktirin, öğretmenlerinize teslim edin, bana getirin” dedi. 
 

Japon deprem uzmanı çocuklara neler yapmaları gerektiğini anlattı

Yüksek İnşaat Mühendisi Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki de “Çocuklar için Deprem Farkındalığı” adlı etkinlikte konuştu. Moriwaki, deprem olursa neler yapmalıyız? konusunda çocuklara öğütler verdi. Moriwaki, depremlerde önlem alındığı müddetçe, oluşan hasarların yüzde 70 azaltılabileceğini belirterek, “Bu konuda eğitim, özellikle çocuk yaşta eğitim çok önemli. Japonya’da okullarda çocuklara her ay deprem tatbikatı yaptırılır ve çocuk bu nedenle deprem sırasında ne yapması gerektiğini iyi bilir” diye konuştu.
 
Moriwaki, “En önemlisi su. İnsan susuz kaç gün yaşayabilir? İnsan su varsa 3 gün, 5 gün, 1 hafta, 10 gün, 20 gün, 1 aya yakın yaşayabilir. Onun için su en önemlisi. Maalesef bina çöktü, biz üçgende yaşıyoruz. Su var, içiyoruz. Kurtarma ekibi gelmiyorsa da yardım et, imdat diye bağırmaya başlıyoruz, ama yarım günde ses gidiyor. Yanınızda düdük olmalı ve bu düdükten üfleyeceksiniz. Ama birkaç gün geçti, bir hafta geçti. O zaman anca nefes verebilirsiniz. Düdüğe artık ses yetmeyecek. O zaman ne yapacağız? Biraz sert bir şeye, yatağın yanına, yere vuracaksınız. İnsan duymuyorsa da yukarıdan cihaz sesinizi duyabilir. Enkazın altında olduğunuz anlaşılabilir” dedi. 
 

Kral Şakir Müzikali çocuklarla buluştu

İZKİTAP Fest kapsamında Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen Kral Şakir Müzikali, çocukların akınına uğradı. Çocukların sevdiği çizgi film karakterleri çocuklarla buluştu. Ücretsiz olarak düzenlenen etkinlikte, Kral Şakir ve arkadaşlarının maceralarını anlatan müzikal, eğlenceli hikâyesi, dansları ve müzikleri çocukları eğlendirirdi. Farklı yaş grubundan çocuklar unutulmaz bir gün yaşadı. 
 
28 Nisan Pazar, gününe kadar her gün 10.00-21.00 saatleri arasında açık olan fuar, 300’e yakın yayınevi, 50’ye yakın sahaf, kurum ve sivil toplum kuruluşu standına, imza günü, söyleşiler ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve market desteği
Büyükşehir'den ihtiyaç sahibi emeklilere su faturası, kira ve...
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki: Çiftçi Yoksulluğa İtiliyor!
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki:...