EGEPLASDER Başkanı Gençer'den dikkat çeken açıklama: "KOBİ kelimesindekİ 'O' harfi artık yok!"
EGE PLASTİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (EGEPLASDER) BAŞKANI ŞENER GENÇER: “TÜRK KOBİ’LERİ 40 YILDIR TÜRK EKONOMİSİNİ SIRTLADI. ANCAK KÜRESEL EKONOMİDEKİ YENİ NORMALE BUGÜNKÜ YAPILARI İLE AYAK UYDURAMAZLAR.”
![EGEPLASDER Başkanı Gençer'den dikkat çeken açıklama: "KOBİ kelimesindekİ 'O' harfi artık yok!"](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2024/04/egeplasder-baskani-gencer-den-dikkat-ceken-aciklama-kobi-kelimesindeki-o-harfi-artik-yok.jpg)
22 Nisan 2024 - 08:48
EGEPLASDER BAŞKANI GENÇER: “TÜRKİYE KOBİ’LER İLE BÜYÜME YOLUNUN SONUNA GELDİ”
Türk ekonomisinde yaşanan yapısal sorunlar, işletmelerin finansman kaynaklarına erişimini sınırlarken; Plastik sektörü bunlara ek olarak hammadde fiyatlarındaki yüksek dalgalanma ve ithalata bağımlılık ile mücadele ediyor.EGEPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkan Yardımcısı Şener Gençer, TÜİK verilerine göre Türkiye’deki girişimlerin yüzde 99,7’si KOBİ ölçeğinde bulunduğunu hatırlatırken, Türk ekonomisinin bu işletmeler ile büyümde sıçrama yapmasının imkânsız olduğunu belirtti.
İŞLETME SERMAYELERİNDE KORKUTUCU ERİME
KOBİ’lerin üretim maliyetlerinde enflasyonun çok üzerinde görülen artışların, işletme sermayelerinde korkutucu bir erimeye sebep olduğunu kaydeden Şener Gençer, “Türk ekonomisi artık KOBİ’ler eliyle büyüme hikâyeleri yazamaz. Bu ezber merhum Turgut Özal’ın 80’li yıllarda başlattığı dışa açılma politikası ile çok önemli başarılar elde etti. Atölye seviyesindeki işletmeler, küçük birer fabrikaya dönüştü, Kobi oldu. Geçen 40 sene içerisinde Kobi’ler Türk ekonomisini sırtladı, istihdamda aslan payını oluşturdu. Ancak bu yolun sonuna geldiğimiz çok net şekilde görülüyor. Bu işletmeler kendi kazançlarıyla kendilerini büyütmekte başarılı olamaz noktadalar. Kobi kelimesindeki ‘O’ harfi kayboldu. Bugün Türk ekonomisinin yüzde 99,7’si küçük işletmedir. Bu işletmeleri ‘orta boy’ işletmelere dönüştürmek için kümelenme stratejileri hayati önem taşıyor” dedi.
KÜÇÜĞÜN SAHİBİ Mİ BÜYÜĞÜN ORTAĞI MI?
Plastik sektörünün de yüzde 95’inin KOBİ’lerden oluştuğuna dikkat çeken Gençer, hammaddede ithalata bağımlılık ve yüksek fiyat dalgalanmaları ile mücadele eden plastik üreticilerinin, işletme sermayelerini eritme noktasına geldiğine vurgu yaparak, şu değerlendirmede bulundu: “KOBİ'ler toplam girişim sayısının %99,7'sini oluşturuyor. Buna karşılık; istihdamın %70,6'sını, personel maliyetinin %47,5'ini, cironun %42,5'ini, üretim değerinin sadece %36,3'ünü, katma değerin ise %36,4'ünü oluşturuyor. Bu rakamlarda izaha muhtaç bir durum var. Büyüme imkanı kalmamış küçük işletmelerin sahibi olacağımıza, orta ve büyük ölçekli firmaların ortağı olalım.”EGEPLASDER Başkanı Şener Gençer, Türkiye’nin artık KOBİ’lerle katma değersiz mal üreterek, Ar-Ge yapmadan büyüme imkânsız olduğunu, Türk ekonomisinde büyüme devrimi yapma öncede, sanayinin ölçek yapısında bir devrim yapması gerektiğine işaret etti.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
YORUMLAR