İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin İlk Dersi Rektörden

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ders verdi...

09 Eylül 2019 - 17:54 - Güncelleme: 09 Eylül 2019 - 18:00

İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi eğitim yılı açılış töreni yapıldı. İlk dersi, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca verdi.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı başladı. Bu yıl ilk öğrencilerine kapılarını açan İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür merkezinde düzenlenen törenle ders başı yaptı. Törene, akademisyenler, öğretmenler öğrenciler ve velileri katıldı.

Sürprizlerimiz olacak hazırlıklı olun

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, katılımcılara İTÜ’nün eğitim ve araştırma olanakları ile İTÜ Ortaköy MTAL’nin öğrencilere sunacağı olanaklardan bahsetti. Karaca, “Okulun eğitmen kadrosu, yabancı dil olanakları, ders içeriklerinin yeterliliği, sınav sistemlerine ve müfredata uygun olarak derslerin en verimli şekilde aktarılması önemli çok önemli kriterlerdir.” dedi.

Sizler İTÜ’nün ilklerinden birisiniz

Karaca öğrencilere şöyle seslendi, Sizler artık İTÜ’lüsünüz. İTÜ’nün ilklerinden bir tanesisiniz. Özgüvenin çok önemli olduğunu ifade etti.Çok önemli bir ismi sırtınızda taşıyacaksınız. Öğrencilere İTÜ’nün birçok imkânının sunulacağını aktardı. Sürprizlere açık bir eğitim dönemi onları beklediğini kaydetti. Sanat ve sporla ilgilenmelerini tavsiye etti.

Prof.Dr. Mehmet Karaca velilere seslendi Türkiye’nin çeşitli illerinden öğrencilerimiz var. Onları artık bize emanet biz himaye edeceğiz. Üniversitemiz ile çok daha iç içe hareket edecekler. Laboratuvarlarımız ve benzeri yerlerde hocalarımız derse girecek Burs vereceğiz. Bu alanda sizler fark yaratacaksınız. Okul dünyanın en güzel yerlerinden birinde bulunuyor. Buda size ayrı bir motivasyon kaynağı olacak.

Karaca dersin ardından öğrencilerden ve velilerden gelen soruları yanıtladı.

“Kontenjanlarımız doldu”

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu konuşmasında şunları aktardı. “Bakanlığımızca belirlenen Eğitimde 2023 Vizyonu çalışmaları kapsamında geleceğin meslekleri konusunda iş birliklerini geliştirme model mesleki eğitim kuruluşları oluşturma hedefleri konulmuştur. Bu hedefler doğrultusunda çıktığımız yolda İTÜ ile Mesleki ve Teknik Eğitim İş birliği protokolü imzalayarak İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kurduk. Bakanlığımızca ortaöğretim seviyesinde üniversite ile iş birliği içerisinde yeni bir model olarak ilk defa gerçekleşen bir uygulamadır. Okulun açılışı ile ilgili ilk duyuruların yapıldığı andan itibaren gelen olumlu tepkilerden ne kadar doğru yolda olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Öğrencilerimiz Bilişim teknolojileri, Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Denizcilik alanında açtığımız kontenjanları %100 doldurdu.

“Burs ve iyi bir İngilizce sizi bekliyor”

Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu , “Mesleki ve teknik Anadolu Liselerinde yeni yönetim modelinin de başlangıcını oluşturan lisemizde İngilizce hazırlık sınıfı olacak ve dersler İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu koordinasyonunda verilecek. Üniversitemizin artırılmış sanal gerçeklik ile mesleki İngilizce öğretiminde çok önemli deneyimi olduğunu biliyoruz. Bu deneyimden ve gelişmiş laboratuvarlardan yararlanmak, Teknokent imkanlarını kullanabilmek, öğrenci ve öğretmenlerimizin İTÜ Teknokent ile iş birlikleri geliştirmeleri sağlamak okulumuzda verilecek eğitimi daha da güçlü hale getirecektir. Okul bittikten sonra mezunlarımızın Üniversitemiz ilgili bölümlerini kazanmaları durumunda yükseköğrenimleri boyunca İTÜ tarafından burs desteği sağlanacağını da sizlerle paylaşmak isterim. ”dedi.

Törende İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, Rektör Danışmanı, Prof.Dr. Yasin Çağatay Seçkin ve Dr. Ömer Tontuş birer konuşma yaptı. İTÜ Ortaköy MTAL Müdürü Prof.Dr. Hüseyin Toros’un moderatörlüğünü üstlendiği panel ile son buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'in Kent Konseyleri Efes Selçuk'ta buluştu
İzmir'in Kent Konseyleri Efes Selçuk'ta buluştu
Alkışlar ‘Karanlık Çökünce’ye…
Alkışlar ‘Karanlık Çökünce’ye…