Ekrem İmamoğlu EMITT Fuarı'nda

Açılışını T.C Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı 24. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 3. gününde de yoğun ilgi görmeye devam etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu heyeti ile birlikte Fuar’ı ziyaret etti...

Ekrem İmamoğlu EMITT Fuarı'nda
01 Şubat 2020 - 17:45

Dünyanın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan, 30 Ocak Perşembe günü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan 24. EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 3. gününde de yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlamayı sürdürüyor. Tüm dünyadan katılımcıların, davetli tur operatörlerinin ve sektörün uzmanlarının sektörün küresel ve yerel gündem konularını tartıştığı Fuar’da; 35 ülke, dünyanın önemli turist çekim noktaları ve Türkiye’den 40’a yakın destinasyon tanıtılıyor. 20 ülkeden 200’ün üzerinde hosted buyer’ın (davetli tur operatörü) yer aldığı Fuar’a bu yıl 60 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

İmamoğlu Şehirlerin Stantlarını Gezdi

EMITT’in 3. gününde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu heyeti ile birlikte; aralarında Mardin, Muş ve Adıyaman’ın da yer aldığı, Anadolu’nun turistik ve kültürel değerlerinin tanıtıldığı stantları ziyaret etti. İmamoğlu; fuar alanındaki tüm acentelere ve turizm operatörlerine hayırlı işler ve bol kazançlar diledi, pek çok katılımcı firmayla sohbet etti. Katılımcıların ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan İmamoğlu, özellikle ziyaretçilerin fotoğraf ve özçekim tekliflerini geri çevirmedi.

EMITT’te Sanal Göbeklitepe Turu

Geleneksel turizm yaklaşımlarının yanı sıra yeni nesil turizm araçları da Fuar’da ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. VR Deneyim Alanı’nda turizm ve teknolojiyi buluşturan uygulamalar ile ziyaretçiler, Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarını ziyaret etme şansı elde ediyor. HTC Vive iş birliğinde kurulan VR Zone’da, hem profesyonel ziyaretçilere hem de tatil tüketicilerine ücretsiz olarak sunulan bu deneyim ile dünyanın ilk tapınaklarının yer aldığı Göbeklitepe’yi VR teknolojisi ile sanal bir tur gerçekleştirerek gezebiliyorlar. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, “Tarihi Değiştiren Göbeklitepe ile Turizmi Dönüştürmek Mümkün mü?” başlığıyla bugün Konferans Sahnesi’nde de konuşuldu.

VR Teknolojisini Ziyaretçiler Fuar Boyunca Deneyimleyebilecek

Katılımcılar, her güne özel VR içerikleriyle, “sanal gerçeklik” teknolojisinin kullanımını deneyimlemeye devam edecek. Dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe’yi, Tokyo’nun kalabalık caddelerini, Roma’yı ve tarihini anlatan Kolezyum’u, EMITT Fuarı’nda sanal gerçeklik gözlüğü ile gezme fırsatına sahip olacak. Katılımcılar, Everest VR ile zirvede neler olduğunu gerçekçi ve etkileyici görseller eşliğinde keşfetme fırsatına sahip olacak.

24. EMITT Fuarı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında kapılarını açarken; Fuar yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Fuar’ın üçüncü gününde de iş insanları bir araya gelerek, yeni iş birlikleri için EMITT’in sunduğu fırsatları değerlendirmeye devam ediyor.

35 Ülke Tanıtılıyor

Diğer yandan 35 ülke tanıtım stantlarıyla Fuar’da yer alıyorlar. Dünyanın en çok turist çeken 10 ülkesi arasında yer alan Çin, Meksika ve Almanya’nın da katıldığı 24’üncü EMITT Fuarı; Lübnan, Sırbistan, İngiltere, Kuzey Kıbrıs, Malta, Bulgaristan, Dubai, Japonya, Litvanya, Güney Kore, Endonezya, Şili, Hindistan, Hırvatistan, Özbekistan, Azerbaycan, Karadağ, Gine, Nepal, Moğolistan, Bosna Hersek, Kosova, Cezayir, Brezilya gibi farklı kıtalardan ülkelere ev sahipliği yapıyor. Ülkeler, kuracakları stantlarda, coğrafi özelliklerini, tarihsel ve kültürel ögelerini, yemeklerini ve folklörlerini tanıtarak İstanbullulara renkli bir fuar yaşatıyor.

Her yıl olduğu gibi 24’üncüsünde de rekor seviyede yabancı ziyaretçiyi ve turizm profesyonelini ağırlamakta olan EMITT 2020 Fuarı ile ilgili tüm detaylara www.emittistanbul.com sayfasından ulaşabilirsiniz.