Ekonominin Can Simidi 'Alacak Sigortası' İzmir'de Gündeme Taşındı

Ekonominin Can Simidi ‘Alacak Sigortası’ İzmir’de Gündeme Taşındı

Ekonominin Can Simidi 'Alacak Sigortası' İzmir'de Gündeme Taşındı
12 Ekim 2017 - 12:22

 Türkiye’nin birçok noktasında ihracatçılara destek olacak güvenli ticaret çözümlerini anlatmak üzere toplantılar düzenleyen Euler Hermes Türkiye, İzmir’deki yetkili acentesi PRM Sigorta ile birlikte düzenlediği toplantıda İzmirli ihracatçılarla bir araya geldi, güvenli ticaret çözümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve PRM Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü İlknur Rodoplu’nun da katılımıyla İzmir Hilton Otel’de gerçekleşen etkinlikte ihracatçıların ve KOBİ’lerin yararlanabilecekleri destek programları, daralan ekonomilerde borçlanma araçlarından kaynak alternatiflerine, tahsilat ve risk yönetimine kadar birçok konu masaya yatırıldı. Özellikle son dönemde çokça konuşulan reel sektörün alacak riskinin yöntemi, bölgesel risk değerlendirmeleri ve kefalet sigortası gibi yeni ürün ve hizmetler gündeme taşındı.

Euler Hermes Türkiye’nin aynı zamanda müşterisi olan Ekoten Tekstil AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk’ün açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Egeli ihracatçıların Ekim ayı itibarı ile gerçekleşen 8.7 milyar dolara ulaşan ihracat rekoru rakamlarına değinildi. İzmir’de ihracatın gelişimini destekleyecek finansal araçların önemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Sabri Ünlütürk: “Ekoten olarak hem iç piyasada hem de dış piyasada faaliyet gösteriyoruz. Ne kadar büyük olursanız olun alacaklarınızın sigorta güvencesine alınması oldukça önemli. Yaklaşık 6 yıldır alacak sigortası ürününü kullanıyoruz ve en azından ticari alacaklarımız konusunda rahatladık. Bununla birlikte Euler Hermes ’in geniş veri tabanı ile desteklenen güçlü erken uyarı sistemi var bu sayede daha iyi bir risk yönetimi yapabiliyoruz” dedi.

PRM Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü İlknur Rodoplu ise alacakların zamanında tahsilatının işletme sermayesi yönetimi açısından önemini anlattı. Poliçenin yönetimi ile ilgili olarak da : “PRM olarak şirketlere sadece poliçeyi satmıyor, aynı zamanda Risk Yönetim sistemini ücretsiz olarak kuruyor ve satış ekiplerinin risk bilincini yukarı çekiyoruz; çünkü bu poliçeyi alan müşterimizin güvenli bir şekilde cirolarını ve karlılıklarını artırmamız ana misyonumuz” dedi.

Alacak Sigortası Rekabette Öne Çıkarıyor

Alacak sigortasının şirketleri rekabette de öne çıkardığını, ihracatçıların yeni pazarlara girmesinde kolaylık sağladığını belirten Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner: “Müşterilerimize alacak riskinizi beraber yönetelim, sizi doğru pazarlarda, kredibilitesi olan müşterleriniz ile çalışmanız yönünde sigorta ile destekleyelim diyoruz. Bu sayede şirketler mikro yönetim modellerinden uzaklaşarak genel anlamda şirketlerinin büyümesine odaklanabiliyorlar. “Döviz riskiniz için bankalarda nasıl forward işlemi yapıyorsanız, alacak riskiniz için de sigorta yapın diyoruz. Bunun sonucunda ciroyu da büyütebiliyoruz”.

Güvenli Ticarette Kefalet Sigortası Dönemi Başlıyor

Toplantıda Euler Hermes Türkiye’nin altyapı projelerine yönelik olarak teminat mektuplarına muadil özellikteki Kefalet Sigortası ürünü de tanıtıldı. Özlem Özüner: “Şirketlerin teminat mektubu kullanımlarını kefalet sigortasına aktarması halinde bankadaki nakit kredi limitleri büyüyor”. dedi

Özüner, Euler Hermes Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine de değinerek, “Euler Hermes tarafından sigortalanan İzmir’de muhkim şirketler ağırlıklı olarak metal ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Euler Hermes tarafından 2017 yılında İzmir’deki 1100 alıcı şirket üzerinde taşınan toplam teminat 330 milyon TL. Tekstil, Kimya, Gıda, Ambalaj ve Perakende sektörleri bu teminatın yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor” dedi.