Başkent'te düğüm çözülüyor

Ekonomist, Gazeteci, Girişimci, Sanatçı, Akademisyen, Fenomen ve İş İnsanlarından Oluşan 250 Konuşmacı Başkentte Düğümü Çözüyor...

Başkent'te düğüm çözülüyor
30 Kasım 2019 - 09:24

Yurt içi ve yurt dışından alanında marka olmuş 250 konuşmacının katıldığı Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının büyük bir ilgiyle takip edilen ikinci günü tamamlandı. Ankara Ticaret Odası tarafından ATO Congresium’da düzenlenen ve heyecan dolu etkinliklere sahne olan dev organizasyonda alanında marka olmuş isimlerle bir araya gelmek için yarın son gün. 28-29-30 Kasım 2019’da düzenlenmekte olan Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları tarihte Gordion Düğümü anlatısı olarak yerini alan ve ‘Düğümü Çözenin Hâkim Olacağı’ kehanetinden ilham alınarak ‘Düğüm Çözülüyor’ temasıyla gerçekleştiriliyor.

İkinci günde de düğümler çözüldü

Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarında 102 konuşmacının yer aldığı ikinci günde de düğümler teker teker çözüldü. Coşku ve heyecanın artarak devam ettiği organizasyonda Müfit Can Saçıntı ‘Yenilmeden Yenilenmek’, Mustafa İçil ‘Dijital Dönüşüme Ayak Uydurmak’, TV programcısı ve yemek yazarı Refika BirgülYvonne Maher ‘Finansal Hizmetlerde Başarılı Bir Marka Oluşturmak’ temalı konuşmalar düzenledi.

Marka olmanın yolu farkındalık yaratmaktan geçer

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da ikinci gün konuşmacıları arasında yer aldı ve ‘Marka Şehirler’ ile ilgili şunları söyledi: “Marka kent dendiği zaman o kente binlerce, milyonlarca turistin geliyor olması lazım. Bunun içinde var olan özelliklerinin ortaya çıkarılması ve bunların ön planda olması gerekiyor. New York, Londra dediğimiz zaman sembol binaları ve geçmişleri var. Ankara’nın da bu tür binalarının ön plana çıkarılması lazım. Ankara’da birçok önemli müze var. Biliyorum ki Ankaralı bunların yerini dahi bilmiyor. Onun için marka olmanın yolu öncelikle farkındalık yaratmaktan geçer.

Bugün tüm meslek kuruluşları ortak akılla bir araya gelmek suretiyle Ankara’nın önümüzdeki 50 yıl boyunca en kolay şekilde üretebileceği, pazarlayabileceği, dünyaca tanınabileceği ve bunun karşılığında milyonlarca turistin bir şekilde buraya gelmesini sağlayabiliriz. Günümüzde artık şehirler yarışıyor. Biz de marka kent olmak zorundayız. Buna dâhil olmanın yolu da hep birlikte üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelip ortak bir yön çizmesiyle başlayacaktır.”

Sanatçılar büyük ilgi gördü

Şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu Murat Boz, AVVA Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik’le birlikte ‘Marka Yüzü İşbirlikleri’, Zeynep Bastık ve Tolga Akış ise ‘Evin Salonundan Konser Sahnelerine’ temalı konuşmalarıyla Ankaralılarla bir araya geldi. Son yıllarda büyük bir çıkış yakalayan Merve Özbey ise söyleşi ve verdiği mini konserle dinleyenleriyle buluştu.

Son günü kaçırmayın

On binlerce insanının katıldığı Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının üçüncü gününde 67 marka isim 12 farklı salonda katılımcılarla buluşacak. Serdar Kuzuloğlu ‘Yeni İnsan ve Yeni Haller’, Erdal Beşikçioğlu ‘Sinemada Karakter Yönetimi’, Dr. Önder Halisdemir ‘Faizin Sonu: Yeni Finansal Mimari’, Prof. Dr. Emre Alkin ‘Uluslararası Siyasi Gelişmelerin Ekonomik Parametreler ve Firmalar Üzerine Etkisi’, Metin Güleç ‘Dijitalle Birlikte Büyümenin Yolları’ temalı konuşmalar yapacak.

Fenomenler de Ankara’da

Sosyal medyada ‘Nalet BEBE’ olarak tanınan Ömer Başdoğan, ‘Yiyelim Güzelleşelim’ kanalının kurucusu blogger Ahmet Faik Karanis, kendi ismini taşıyan moda kanalıyla Instagram fenomeni Melis Ayça Değirmencioğlu, blogger ve yazar Saadet Algan, Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının kapanış gününde takipçileriyle bir araya gelecek.

Katılım ücretsiz

Dokuz farklı salonda ve ortak alanlarda düzenlenmekte olan buluşmaya iletişim profesyonelleri, start-up projeleri, sanatçılar, gazeteciler, iş ve akademi dünyasından isimler, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve meslek örgütleri, yerel yöneticiler, üniversiteler ve sosyal medya fenomenleri katılıyor. Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarında marka olmanın değeri, markalaşma bilincinin oluşturulması ve arttırılması, küresel markalaşma, pazarlama ve pazarlama yönetimi, reklamcılık gibi markalaşma konularında eğitimler, yerli ve yabancı konuşmacılar, paneller, sergiler, imza günleri ve konferanslar düzenlenecek. Online kayıt ile etkinliğe herkes ücretsiz olarak katılabilir.