Başkan Koştu, Bakırçay gazetesine konuştu: Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz!

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu: 2021 yılı yatırımlarımızın ete kemiğe büründüğü bir yıl olacak!

Başkan Koştu, Bakırçay gazetesine konuştu: Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz!
30 Kasım 2020 - 16:27

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 2021 yılının yatırımlar konusunun daha netleşeceği bir yıl olacağını söyledi. Bakırçay gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıdvan Karapehlivan'ın sorularını yanıtlayan Başkan Hakan Koştu, “2020 yılı için söz verdiğimiz her şey hayata geçmeye başladı. Gelecek yıl yatırımlarımızın daha ete kemiğe büründüğü bir yıl olacak. Alt ve üst yapı ile ilgili çalışmalarımız 2021 yılında daha net görünecek” dedi.

Yaşanan İzmir depreminde Bergama belediyesi olarak neler yaptınız?
Arkadaşlarımız, ilk gün deprem sonrası hemen ilçemizdeki mahallere giderek Hasar tespiti yaptık. Bütün gece arkadaşlarımız sahadaydı özellikle heyelan riski taşıyan mahallerimizde incelemeler yapıldı. Tüm ilçemizden tek tek gelen şikayetler değerlendirildi. Şükür Bergama’mızda yıkıntı, hasar yaralanma ve can kaybı olmadı. Ertesi gün ilçemizdeki mimar ve mühendisler ile toplantı yapıldı. Acil olan şeyler planlandı. Sahaya çıkıp kontroller yapıldı. Mühendislerimizden bir ekip kurularak ilçemizdeki zemin kat işyerlerinin Tek tek kontrolleri yapıldı. Bayraklı da yaşananların olmaması için bu işyerlerinde yapıya müdahale var mı yok mu diye gerekli kontroller yapıldı.
Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bizden istediği bazı talepler vardı. Bunları bir an önce yapıp bakanlığımıza gönderdik. Özellikle kamu binalarının ön incelemeleri yapıldı. Sıkıntılı olanların detaylı tetkikleri yapıldı. Şu ana kadar kötü bir sonuç gelmedi gelen sonuçları bakanlığımıza bildireceğiz.
Devletimiz tüm ekip ve kadrosu ile İzmir’deydi depremden birkaç saat sonra neredeyse tüm bakanlarımız İzmir’e geldi. Devletimiz bir bütün olarak İzmir’in yanındaydı. Biz bu depremden ders çıkarmalıyız. Devlet ve millet olarak böyle büyük afetler bize ciddi sorumluluklar yüklüyor.

Bundan sonra neler yapacaksınız bu deprem şehirleşme politikanızı nasıl etkileyecek?
Aslında TÜBİTAK’ın tüm ülkemiz için çıkardığı fay hatları var ama biz Bergama ve Bakırçay Bölgesinin güncel fay hatlarının yeniden çıkarılması için TÜBİTAK’a yazdık. Arkadaşlarımız deprem konusunda önemli bir deneyimi olan Kocaeli belediyesi ile görüşmeler yaptı. Onların çalışmalarından faydalanacağız.

2020 yılı için taahhüt ettiğiniz yatırımlar ne durumda?
2020 yılında yaşanan pandemi süreci ve tüm olumsuz koşullara rağmen, yatırımlarımızın bir kısmı hayata geçti. Bir kısmı da geçmek üzere;
TOKİ inşaatı başladı ve çok hızlı sürüyor. 2021 yılı sonu iş teslimi yapılacak vatandaşlarımız evlerine geçip oturabilecekler.
500 öğrenci kapasiteli, sosyal ve spor donatı alanları olan KYK yurdumuz 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılına yetişecek. Bergama da öğrencilerimizin barınma sorunu giderilmiş olacak buda ilçemizdeki üniversitelerin daha büyümesi anlamına gelmektedir.
Bergama da doğalgaz ile buluştu artık doğalgaz taşıma ile değil, Aliağa’dan gelecek 42 kilometrelik bir hat ile doğalgaz ilçemize gelecek, Eylül ayında başlayan hat çalışmaları Aralık ayı sonunda tamamlanacak. Bu sayede doğalgazı uzatılacak diğer borular ile Bergama OSB ile yeni kurulacak BASBAŞ Bölgesine yani sanayiye vereceğiz. Hatta bu Dikili’nin bile doğalgaz ile buluşması anlamına gelecek. Yine İzmirgaz firması 2021 yılında en büyük doğalgaz yatırımını Bergama’ya yapacak ilçemizin gelecek yıl yüzde 80’i doğalgaz ile buluşacak.
Selinos deresinin ıslahı ve restorasyonu ile ilgili bildiğiniz gibi Temmuz ayında ihalesi yapılmıştı. İş teslimi yapıldı ve çok yakında çalışmalar başlayacak burada 900 iş günü içinde proje tamamlanacak. Bu proje Bergama için çok önemli bir proje ilçemizin hem o bölgedeki çevresel sorunları giderilecek hem de Antik Akropol Eteklerinde yeni bir turizm cazibe merkezi oluşacak. Bu projenin belediye olarak bizde içindeyiz proje şu ana kadar 50 milyon lira ile Bergama ya yapılan en büyük yatırım ayrıca oradaki antik köprüler ve üçkemer civarındaki eski yapılar restore edilecek.
Çevre yolu çalışmaları hızlı gidiyor. 2021 yılının bahar aylarında çevre yolunu açarak Bergama Adnan Menderes Bulvarındaki trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltacağız. Çevre yolunu açtıktan sonra Adnan Menderes Bulvarını tekrar yapıp düzenleyeceğiz.
Çevre yolu için, Karayollarımızdan hemzemin geçit ve kavşak yapımı için bazı taleplerimiz oldu bunlar makul karşılanıp kabul edildi ve yapım çalışmalarına başlanacak. Biz burada gerek trafik emniyeti gerek sel taşkınlarının olmaması için DSİ, İZSU ve devletin güvenlik birimleri ile tüm yazışmalarımızı yaptık. Ayrıca bir servis yolu için talebimiz oldu bu da kabul gördü ve kamulaştırma çalışmaları başladı.
Biz bu yol üzerinde oluşacak her türlü olumsuzluğa karşı Bergama belediyesi olarak müdahil oluyoruz. Bu yol bitince ilçe trafiğimiz büyük ölçüde rahatlayacak.
Millet Bahçesi için hem İzmir de hem de Ankara da Çevre Şehircilik Bakanımız bakan yardımcılarımızla ve TOKİ başkanımızla görüştük. Avam proje bitti şu an onay aşamasında, onay süreci Aralık sonuna kadar tamamlanacak. Yeni yılda ihale süreci ve iş teslimi ile birlikte bahar aylarında Millet Bahçesinde yapım çalışmalarının başladığını göreceğiz.

Büyük şehir ile olan ilişkileriniz ne durumda?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile görüşme imkanımız oldu. Bu görüşmeye İzmir ve Bergama belediyesinin üst düzey bürokratları da katıldı.
Bu görüşmede yaptığımız projeleri, büyükşehir ile birlikte yapacağımız projeleri görüşme değerlendirme imkanımız oldu. Ben bu koordinasyonu çok önemsiyorum. Bundan sonra olumlu gelişmeler olacak. Biz projelerimizi yaparken altyapıya bağımlıyız. Altyapıyı da büyükşehir belediyesi yapıyor. Her projenin doğru yürümesi için altyapının da sağlam olması lazım. Bu karşılıklı bilgi alışverişinden sonra daha rahat çalışacağımızı düşünüyorum.

Yeni yıl ile ilgili Bergamalılara mesajınız ne olacak?
Önce yeni yılda şu koronovirüs belasından kurtulmayı temenni eder ve tüm hemşerilerime sağlık dilerim. Bu yıldan umutluyum ülkemiz ve kentimiz için önümüzde bir engel görmüyorum. 2020 yılı için söz verdiğimiz her şey hayata geçmeye başladı. Gelecek yıl yatırımlarımızın daha ete kemiğe büründüğü bir yıl olacak. Alt ve üst yapı ile ilgili çalışmalarımız 2021 yılında daha net görünecek.

(BÖLGE GAZETESİ BAKIRÇAY ÖZEL HABER)