Başkan Gümüş: "Amacımız Menteşe'yi Kültür Turizminin Merkezi Yapmak"

    Menteşe Kentsel Sit Alanında kültür turizminin geliştirilmesi ve rota oluşturulması konusunda profesyonel turist rehberlerinin görüşlerinin değerlendirdiği seminer Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleşti. 

    Başkan Gümüş: "Amacımız Menteşe'yi Kültür Turizminin Merkezi Yapmak"
    02 Nisan 2021 - 16:52
    Menteşe Kentsel Sit Alanında kültür turizminin geliştirilmesi ve rota oluşturulması konusunda profesyonel turist rehberlerinin görüşlerinin değerlendirdiği seminer Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde gerçekleşti. 

    Muğla Tanıtım Platformu paydaşlarının katılım sağladığı ve Muğla Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl’ün moderatörlüğünü yaptığı seminere konuşmacı olarak Mimar ve Yazar Ertuğrul Aladağ, Prof. Dr. Bayram Akça, Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık ve Dr. Kerem Ekinci katılım sağladı. 

    Seminerin açılış konuşmalarını yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Menteşe’nin geçmişten günümüze en iyi korunan kentlerin başında geldiğini, bunu da Nahil Çakırhan, Oktay Ekinci ve Cengiz Bektaş gibi dönemim en değerli mimar ve yöneticilerine borçlu olduklarını kaydetti.  

    Kentsel Sit Alanında 4 bin yapının bulunduğunu, 400’ünün tescilli yapı olduğuna dikkat çeken Başkan Gümüş, “Menteşe tarihi dokusuna baktığımız zaman geçmişten günümüze en iyi korunan kentlerin başında geliyor. Şuan bulunduğumuz Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi ve çevresinde 4 bin yapı bulunuyor ve bunların 400’ü tescilli yapı olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu hem bizim açımızdan hem de kültür turizmi açısından çok değerli. Bugüne kadar gerek biz, gerekse Büyükşehir Belediyemiz ve üniversitemiz Menteşemizin tanıtımına yönelik çok değerli çalışmalarda bulundu. Ülke geneline baktığımız zaman Menteşe, camileri, arastası, han ve hamamları, tarihi Muğla ve Rum evleri ile çok önemli değerli yapıları içinde bulunduruyor. Bugüne kadar deniz, kum ve güneş turizmi ile ön plana çıkan Muğla, arkeolojik ve doğal sit olma özelliklerini bir arada toplayan nadir kentlerin başında geliyor. Bu anlamda Menteşe’nin yakın bir zamanda kültür turizmi açısından çok önemli noktalara geleceğini, hatta merkezi olacağına inanıyorum. Menteşe Belediyesi olarak restorasyonunu tamamladığımız Narlı Kahvesi, Zahire Pazarımız, Büyükşehir Belediyemizin Tarihi Yağ Hali restorasyonu, kültürel miraslarımıza kazandırılan çok önemli yapılar. Zahire pazarında geçtiğimiz günlerde Fransa’nın TV5 kanalında en çok izlenen gezi programlarından birine konuk olduk. Fransa’dan gelip burada ebru sanatı ve zahire pazarında çekimler yaptılar. Bizler de röportaj verdik. Kentimizin tanıtımı açısından çok önemli bir yayın oldu. Menteşemize ziyarete gelen misafirlerimize kentimizin tarihi ve kültürel değerlerini doğru ve etkileyici biçimde aktarma hususunda, turist rehberlerimize de çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu noktada biz Menteşe Belediyesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu ve üstümüze düşen görevi yapacağımızı bilmenizi istiyorum. Farklı din ve medeniyetlerin hüküm sürdüğü Türkler ve Rumların kardeşçe bir arada yaşadığı, tarihi camilerimizin, yapıların bulunduğu Menteşemizin kültür turizminde sizlerin de katkılarıyla çok daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum.” dedi. 

    Profesyonel turist rehberlerinin görüşlerinin değerlendirdiği seminer, Mimar ve Yazar Ertuğrul Aladağ, Prof. Dr. Bayram Akça, Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık ve Dr. Kerem Ekinci’nin Kentsel Sit Alanı destinasyon ve rotaları, Asar Dağı Mabolla Antik Kenti Arkeolojik Sit Alanı, Saburhane, Arasta, Muğla ve Rum evleri, tarihi yapılar, camiler, han ve hamamların öykülerinin yanı sıra Menteşe’nin insanlık ve mimari tarihi hakkında paylaştıkları bilgilerle devam etti. 

    Seminerin ardından katılımcılara Menteşe Belediyesi tarafından ikramda bulunuldu.   Profesyonel turist rehberlerinin katılım sağladığı seminerin ardından, kentsel sit alanında bir saha gezisi yapılarak, öykülere ev sahipliği yapan alanlar yerinde incelendi. 

      İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
      Dünya'da ucuz para devri kapanıyor mu?
      Dünya'da ucuz para devri kapanıyor mu?
      'Amerika temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor'
      'Amerika temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor'