2020 Takvimine Yansıyan Sanatsal Fotoğraflar..

Dünyaca ünlü Hahnemühle FINEART kâğıtlarının Türkiye distributorü Art Boya, 2010’dan bu yana gelenekselleşen takvimlerine bu yıl da devam ediyor...

2020 Takvimine Yansıyan Sanatsal Fotoğraflar..
03 Ocak 2020 - 10:32

Ülkemizin tanınmış sanatçılarının eserlerini, hazırladığı takvimler aracılığıyla sanatseverlerle paylaşan Art Boya’nın hazırladığı Hahnemühle 2020 Takvimi ocak ayı itibariyle sanatseverlerle buluştu. Art Boya-Hahnemühle takvimleri; içeriğinin zenginliği, sıra dışılığı ve Hahnemühle özel kâğıda Fineart baskısıyla koleksiyon değeri taşıyor.  

Art Boya eğitim koordinatörü Neşe Köymen'in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:“Bu yıl kamuyla paylaştığımız 2020 yılı takvimi, ülkemizin ve dünya fotoğrafının önemli isimlerinden Sedat Pakay’ın 13 fotoğrafından oluşmaktadır. Fotoğraflar dünyanın önemli fotoğrafçı, edebiyatçı, ressam, yazar ve sinema oyuncularına aittir. Bir kapak fotoğrafı ile yılın on iki için her sayfada ayrı bir fotoğraf kullanılmıştır. Yayın koordinatörlüğü,  önemli fotoğraf sanatçılarımızdan Tahsin Aydoğmuş tarafından yapılan ve 1050 adet basılan takvime sanatseverlerin gösterdiği ilgiye teşekkür eder, herkesin yeni yılını kutlarız.”

Sedat Pakay’ın, 2020 takviminde yer alan fotoğraflar şunlar: 

KAPAK Edward Steichen (Fotoğrafçı) 1967                                                                   

OCAK Jane Alexander, (Aktrist) 2009

ŞUBAT Andy Warhol, (Ressam-Film Yapımcısı) 1974

MART Gordon Parks ve Oğulları (Fotoğrafçı) 1970

NİSAN Mark Rothko (Ressam) 1968

MAYIS André Kertész (Fotoğrafçı) 1968

HAZİRAN Doris Lessing (Yazar) 1991

TEMMUZ Robert Motherwell (ressam) ve eşi Helen Frankenthaler (ressam) 1967

AĞUSTOS Walker Evens (Fotoğrafçı) 1967                                                                          

EYLÜL James Baldwin (Yazar) 1970

EKİM Ara Güler (Fotoğrafçı) 1965

KASIM Saul Steinberg (Karikatürist-Ressam) 1968

ARALIK Aliye Berger (Ressam) 1964 

SEDAT PAKAY KİMDİR?

Sedat Pakay, 1945 yılında İstanbul'da doğdu.  ABD'de Yale Sanat Okulu'nda eğitim gördü. Bir süre Türkiye'de reklamcılıkla uğraştıktan sonra 1966 yılında New York'a yerleşti.

 80'li yılların sonunda Hudson Film Works adlı yapım şirketini kurdu. Amerika'da fotoğrafçılığın yanı sıra PBS için filmler çekmeye başladı. Amerika’nın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak kabul edilen Walker Evans’ın hayatına ilişkin tek belgeseli çeken kişi olarak tarihe geçti.

MoMA, Metropolitan Müzesi gibi dünyanın en saygın sanat kuruluşlarının koleksiyonlarında eserleri bulunan fotoğraf sanatçısı, film yapımcısı Sedat Pakay, 71 yaşında uzun yıllardır yaşadığı New York'ta yaşama veda etti.  

Günsu Saraçoğlu / Piece of ART News