Rotary'den Gıda İsrafına Karşı Akdeniz Mutfağı Projesi

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Naturel Rotary Kulübü yakın gelecekte dünyayı bekleyen iklim krizine karşı gıda israfını önlemek ve daha az enerji kullanarak yemek yapmanın önemine dikkat çekmek amacıyla uluslararası bir proje başlattı.

Rotary'den Gıda İsrafına Karşı Akdeniz Mutfağı Projesi
03 Ocak 2022 - 09:10
Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Naturel Rotary Kulübü yakın gelecekte dünyayı bekleyen iklim krizine karşı gıda israfını önlemek ve daha az enerji kullanarak yemek yapmanın önemine dikkat çekmek amacıyla uluslararası bir proje başlattı. Akdeniz ülkelerinin katılımlarıyla gerçekleşecek çalışmada her ay farklı ülkelerin mutfak kültürüne yönelik yapılan yemeklerle sürdürülebilir tarım ve gıda konusuna dikkat çekmek amaçlanıyor.

Rotary 2440. Bölge’nin sürdürülebilir kalkınma ve tarıma yönelik olarak kurulan ilk tematik kulübü Naturel Rotary Kulüp, dünyada gıda israfını önlemek ve daha az enerji kullanarak yemek yapmanın önemine dikkat çekmek amacıyla bir proje başlatıyor. Akdeniz ülkelerinin katılımlarıyla gerçekleşecek çalışmada her ay farklı iki ülke bu tema üzerinden birbirlerinin yemeklerini yapacaklar.

İlk olarak Fas 2110. Bölge’den Agadir Kasbah Sud Kulübü ile video konferans üzerinden konuşan kulüp üyeleri Fas’ın meşhur HariraSoup, Medhoussa ve RondellesD’oranges yemeklerini yapmak üzere mutfağa geçerken, Fas Agadri KasbahSud Kulübü üyeleri de Ispanakbaşı Çorbası, Hasanpaşa Köfte ve Bayat Ekmekten Elmalı Turta’yı kendi mutfaklarında az enerjiyle israfı önleyerek yaptılar. Yemek pişerken tek seferde birbirini dengeleyerek çok rahat yemek yapılabileceğinin önemine dikkat çeken Naturel Rotary Kulübü Başkanı Prof. Dr. Meltem Onay, “Bu düşünceler ile Naturel Rotary Kulubü olarak, Akdeniz havzasında bulunan Rotary Kulüpleri ile “Akdeniz Mutfağı” isimli bir proje başlattık. İki temel amacımız var. Birincisi, ülkeler arasındaki dostluklarımızı yemek yaparak geliştirmenin yanı sıra gıda israfını önleyerek her bir sebze ve meyveyi daha fazla kullanarak yeni yemek reçeteleri oluşturmak. Böylelikle “tasarruf kültürünü” ilke edinerek daha bilinçli tüketici grubunu yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Diğer yandan, “iklim krizi” için önlem almamız gereken en önemli konulardan birisi de “enerji”dir. Atmosfere yaydığımız sera gazını azaltmak ve nötrleştirmek için de enerji tasarrufu yapmak zorundayız. Enerji tasarruflu, daha az suyun kullanıldığı yemek pişirmenin sırlarını öğrenerek, kaynaklarımızı daha etkin kullanabiliriz.” dedi. 
 
İlk olarak Fas’tan “Rotary Club Agadir Kasbah Sud”  ile başlayan etkinliğin önümüzdeki aylarda İtalya, İspanya, Cezayir, Bosna Hersek ve Portekiz ile devam ederek Haziran ayında tüm bu ülkelerin katılımlarıyla gerçekleşecek olan büyük bir festivalde daha fazla ses getireceğini sözlerine ekleyen Onay, “15 Hazirana kadar devam edecek etkinliklerimizin ardından bütün bu Akdeniz ülkelerinin katıldığı bir yemek festivali, yemek kitabı ve yayınlanan Youtube videolarımızla sesimizi tüm dünyaya duyurmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran'daki protestoların perde arkasında neler var?
İran’daki protestoların perde arkasında neler var?
Dijital medyanın toplum ve toplumsal olaylar ile ilişkisi
Dijital medyanın toplum ve toplumsal olaylar ile ilişkisi