Mr Jeff Tavsiye Ediyor: Koronavirüsten Korunmak İçin Kıyafetlerinizi Dezenfekte Edin

Türkiye’de de pek çok noktada kuru temizleme ve çamaşırhane hizmetleri sunan Mr Jeff, koronavirüsün yayılmasını önlemek için giysilerin doğru yıkanması ve dezenfekte edilmesinin önemini belirterek evinizde uygulayabileceğiniz önerileri paylaştı.

23 Mart 2020 - 13:08

Virüslerin yayılmasını önlemek adına alınan kişisel önlemler arasında el hijyeni kadar kıyafetlerin doğru şekilde yıkanması ve dezenfekte edilmesi de bir o kadar önem taşıyor. Virüslerin kıyafetlerin üzerinde yaşayabildiği unutmamak ve özellikle salgın dönemlerinde giysilerin doğru temizliğine dikkat etmek önem taşıyor.

Mr. Jeff Barselona Klinik Tıp ve İmmünoloji Enstitüsü'nde İmmünoloji Uzmanı Dr. Jaume Alijotas Reig konuya ilişkin açıklamalarını da kamuoyuyla paylaştı, “Virüslerin herhangi bir yüzeye oranla kıyafetler üzerinde daha fazla süre kaldığına dair bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen virüslerin giysilerin üzerinde 2 ila 3 gün arasında yaşayabildiğini göz ardı etmemek gerekiyor. COVID-19 gibi virüsler, yüksek derecede sıcak suya, çamaşır suyu ve diğer temizlik ürünlerine karşı oldukça toleranslıdır... Bu nedenle, yıkamalarda uzun programlar ile yüksek derecede sıcak su tercih edilmelidir. Aile içerisinde virüs taşıyan bireyler varsa çamaşırları mutlaka ayrı olarak yıkanmalıdır” diyor.

İspanyol start-up şirketi Mr Jeff’in CEO’su Eloi Gomez ise Covid-19 ve benzeri virüslerin kıyafetler üzerinde yaşayabildiğine dikkat çekerek “Uzmanlar bu tip virüslerin kıyafetlerimiz üzerinde yaşamaya devam ettiğini söylüyor. Covid-19 salgının bulaşma ve yayılma hızını göz önünde bulundurduğumuzda kıyafetlerin hijyeni de vücut temizliğimiz kadar önem taşıdığını söyleyebiliriz. Çoğu zaman çamaşırlar yıkanmasına rağmen virüsler yaşamaya devam edebiliyor. Bu durum hem kendimiz hem ev halkı açısından risk oluşturur. Özellikle evde risk grubunda bulunan yakınlarınız varsa buna dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle güvenilir, özel hizmet sunan çamaşır temizleme yöntemlerine başvurulabilir. Aynı zamanda evinizde de bazı yöntemler uygulayarak önlemlerinizi alabilirsiniz” sözleriyle çamaşır yıkamanın önemine dair bilgilendiriyor.

Mr Jeff’ten evinizde çamaşırlarınızı dezenfekte etmek için uygulayabileceğiniz yöntem önerileri:

-Her yıkamada mümkünse normalden daha fazla su kullanın ve çamaşır makinesini fazla doldurmamaya dikkat edin.

-Deterjan kullanımını arttırarak granül veya yüksek dirençli sıvı deterjan kullanmaya çalışın.

-Evinizde hasta biri varsa, kıyafetlerini yıkarken virüsü etkisiz hale getirmek için çamaşır suyu kullanarak en az 60° C’de yıkamaya dikkat edin.

-Eğer evinizde kurutma makineniz varsa kıyafetlerinizi yüksek sıcaklıkta kurutmak çamaşırların dezenfekte edilmesine yardımcı olacaktır. Kurutma makineniz yoksa pamuklu giysilere ve çarşaflara sıcak ütü basabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Petrol Ofisi'nde işten çıkarma olmayacak!
Petrol Ofisi'nde işten çıkarma olmayacak!
Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye etkileri
Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye etkileri