<
‘Hollywood’un doktoru’ John Truby İstanbul’a geliyor!
Reklam

‘Hollywood’un doktoru’ John Truby İstanbul’a geliyor!

İstanbul Film Akademi’nin (İFA) yıl boyunca sürecek ve master class’ların yanı sıra sektör buluşmalarına da sahne olacak sinema projesi İFA Link başlıyor!..

11 Mart 2019 - 19:31

Dünya sinemasının usta isimlerini İstanbul’da ağırlayacak olan İFA Link’in ilk konuğu ise, “Shrek"ten X-Men serisine, Breaking Badden “Lost”a, bir çok ödüllü film ve televizyon dizisinin senaryo doktoru John Truby olacak. Sinemaya adım atan hemen herkesin başucu kitaplarından biri sayılan Senaryo Anatomisi’nin yaratıcısı da olan John Truby, 21-27 Haziran 2019 tarihleri arasında “Senaryo Anatomisi & TV Dizisi Yazma” başlıklı master class için Türkiye’ye gelecek. Master class’ın ön satıştaki fırsat biletleri için son gün 15 Mart Cuma!

Türkiye’de mesleki sinema eğitimi veren ilk, yüksek lisans imkanı sunan tek film akademisi olan ve The Art Institutes tarafından “Türkiye'nin en iyi sinema okulu” seçilen İstanbul Film Akademi (İFA), dünya sinemasının ödüllü isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye’de sinema ve televizyon dünyasında profesyonel olmak isteyen usta sinemacılarla buluşturmayı amaçlayan İFA Link projesi kapsamında gerçekleşecek master class’ların ilkinin konuğu ise, Amerikalı senarist, yönetmen ve senaryo doktoru John Truby olacak. Truby, beş gün boyunca sürecek “Senaryo Anatomisi & TV Drama Eğitimi” başlıklı eğitiminde, Oscarlı filmlerin yanı sıra gişe canavarı yapımlara verdiği katkılardan yola çıkarak sinemada hikâye anlatım yöntemlerini öğretecek ve profesyonel bir televizyon yazarı olmanın tüyolarını katılımcılarla paylaşacak.

Oscar’lı filmleri de Emmy ödüllü dizileri de o iyileştirdi

Disney, Universal, Sony, FOX, HBO, Paramount gibi büyük stüdyoların yanı sıra, BBC, RAI, LUX, TV4, MTV İsveç gibi bir çok Avrupa televizyon kanalına danışmanlık veren ve dünya çapında 40 binden fazla öğrenciyi mezuna sahip Truby Yazarlık Stüdyosu’nun kurucusu olan John Truby, 2008’de yayımlandığında devrim niteliğinde bulunan ve sinemaya başlayan hemen herkesin başucu kaynaklarından biri olan The Anatomy of Story / Senaryo Anatomisi” adlı kitabının da yaratıcısı. 80’lerin kült dizisi 21 Jump Street / 21. Cadde”nin yazarlarından da olan Truby, aralarında Shrek, Ratatouille / Ratatuy”, Scream / Çığlık” gibi Oscar ödüllü filmlerin yanı sıra, “Sleepless in Seattle / Sevginin Bağladıkları”, Outbreak / Tehdit, The Negotiator / Arabulucu, Planet of the Apes / Maymunlar Cehennemi”, Pirates of the Caribbean / Karayip Korsanları”, “X-Men I/II/III”, The Fantastic Four / Fantastik Dörtlü” gibi büyük bütçeli Hollywood yapımlarında ve Breaking Badden House M.D. / Doktor House”a, Losttan In Treatmente, Emmy ve Altın Küre ödüllü bir çok televizyon dizisinde senaryo doktorluğu yaptı. Halen Truby Yazarlık Stüdyosu’nda derslerine devam eden ve burada yeni yazarlar ile A sınıfı senaristleri aynı sınıfta buluşturmayı başaran John Truby’nin ilkeleri ve yöntemleri, günümüz sinema ve televizyon dünyasında sıklıkla başvurulan ve örnek gösterilen çalışma modellerinden biri olarak gösteriliyor.

John Truby’nin 21-27 Haziran 2019 tarihleri arasında İFA’da gerçekleşecek “Senaryo Anatomisi & TV Dizisi Yazma” başlıklı master class’ı sinema ve televizyon ile ilgilenen herkese açık olacak ve ön satıştaki avantajlı bilet satışları 15 Mart’ta sona erecek.

“Türkiye’nin en iyi sinema okulu”

2010 yılında Veysi Sala tarafından kurulan ve verdiği eğitimlerle bir çok genç sinemacıyı sektöre hazırlayan İstanbul Film Akademi (İFA), Türkiye’de mesleki eğitim veren ve ve yüksek lisans imkanı sunan tek film akademisi olma özelliği taşıyor. 2013 yılında, Amerika’nın önde gelen sanat okullarından The Art Institutes tarafından “Türkiye'nin en iyi sinema okulu” da seçilen Akademi’de, Yönetmenlik, Senaryo, Oyunculuk, Görüntü Yönetmenliği ve Post Prodüksiyon dallarında bir ve iki yıllık mesleki eğitimler düzenleniyor. Her yıl onlarca mezun veren İstanbul Film Akademi, Kadir Has Üniversitesi ortaklığıyla bu yıl başlayan, yönetmenlik ve senaryo dalında verilen yüksek lisans programıyla da Türkiye’de bir ilk olmayı başardı. Akademi’nin dünya sinemasının usta sinemacılarını İstanbul'da ağırlayacak ve onların master class’larına ev sahipliği yapacağı yeni sinema projesi İFA Link, yıl boyunca sürecek ve sinema ve televizyon sektöründen isimleri buluşturacak.

İFA Link

John Truby ile Master Class: Senaryo Anatomisi & TV Dizisi Yazma

Tarih: 21-27 Haziran 2019, İstanbul

Saat: 09:30 – 18:00

Yer: İstanbul Film Akademi - Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi Mebusan Yokuşu Sokak No:15 Kat:1 Beyoğlu / İstanbul

SENARYO ANATOMİSİ

Senaryonun Anatomisi master class’ında, Truby sadece harika bir hikâyenin nasıl çalıştığını açıklamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi hikâyenizi yaratmanız için gerekli prensipleri ve teknikleri de öğretiyor. Yoğunlaştırılmış üç günlük ders boyunca, senaryo, roman, TV şovu, oyun ya da kısa hikâye yazarken kullanabileceğiniz hikâye anlatım yöntemlerini öğreneceksiniz.

21-23 Haziran 2019 / 09:30 – 18:00

TV DİZİSİ YAZMA

TV Drama Yazımı dersinde, profesyonel bir televizyon yazarı olmak için gerekli bütün adım ve tekniklerin yanı sıra, senaryonuzu farklı ve ödüllük kılacak öğeleri nasıl dahil edeceğinizi, dizilimin nasıl yapılacağını, harika bir sezon oluşturmak için hikâyeleri ve bölümleri nasıl sıralayacağınızı ve kendi başarılı TV dizinizi nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

26-27 Haziran 2019 / 09:30 – 18:00

Son başvuru tarihi: 1 Mayıs 2019

Eğitim dili İngilizcedir ve Türkçe simultane tercüme yapılacaktır.

Biletler: istanbulfilmakademi.com/john-truby-masterclass

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TESK Genel Başkanı Palandöken: AVM’ler Ramazan'ı haksız fırsata çevirdi
TESK Genel Başkanı Palandöken: AVM’ler Ramazan'ı haksız...
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası başladı
Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası başladı