Girişimcilik Merkezi'ne iki üniversiteden destek

Karşıyaka Belediyesi, farklı alanlarda birçok ortak proje ürettiği Yaşar Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Girişimcilik Merkezi'ne iki üniversiteden destek
13 Haziran 2021 - 09:39
Karşıyaka Belediyesi, farklı alanlarda birçok ortak proje ürettiği Yaşar Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Yapılan protokoller doğrultusunda iki üniversite; İzmir’in girişimcilik ekosistemini geliştirmek, kentin sorunlarına girişimciler ile birlikte sürdürülebilir çözümler üretmek, girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliği artırmak amacıyla Karşıyaka Belediyesi bünyesinde kurulan ‘Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi’ne destek verecek. 

Yaşar Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi bu doğrultuda; girişimcilik programına başvuran projelerin değerlendirilmesi sürecinde jüri üyeliği desteği sağlanması, programa katılmaya hak kazanan girişimcilere yönelik eğitim ve mentor desteğinin verilmesi, Karşıyaka Kolektif’te verilecek eğitimlerin ve mentorlukların içeriklerinin oluşturulması, Merkez çalışanlarına yönelik hizmet içi eğitimlerin verilmesi ile üniversitenin dijital kütüphanesine Karşıyaka Kolektif’ten erişim sağlanabilmesi gibi konularda katkı sağlayacak.

GÜÇLÜ BİR EKOSİSTEM
Protokol töreninde konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, üniversite olarak girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması için birçok adım attıklarını belirterek “Girişimciliği çok boyutlu ve disiplinler arası bir şekilde ele alarak çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bölgemizde ve ulusalda yer alan aktörlerle güçlü ve rekabetçi bir girişimcilik ekosistemi oluşturulması için nitelikli girişimcilerin yetişmesi ve katma değer yaratacak fikirlerin ticarileşmesi için tüm desteğimizi aktarıyoruz. Karşıyaka Belediyesi ile de bu protokolü imzaladığımız için çok mutluyum. Bizim atasözlerimiz çok doğru. Bir artı bir, ikiden büyüktür. Öyle olacağına inanıyorum. Hem bu girişimcilik merkezi hem de yine ortakları arasında yer aldığımız Kuzey İzmir TEKMER’den birçok girişimci proje hayata geçirilir. Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan istihdama da orta vadede inşallah bir katkısı olur diye düşünüyorum” dedi.

BİLİM VE BİLGİ
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) vizyonu içinde yer alan topluma katkı misyonunun akademide vücut bulmasının güzel bir örneğine daha İzmir’in iki önemli bilim yuvası ve akademiye değer veren çalışmalara imza atan Karşıyaka Belediyesi ile imza atmış bulunuyoruz. Her iki üniversitenin Bilgi ve Teknoloji Transfer ofislerinin katkılarıyla bilim ve bilgiyi şehrimizle paylaşmaya devam ediyoruz. Girişimcilik, artık, çağımızın yükselen bir değeridir. Üretmeden özgür olamayız. Girişimcilik kültürünün gelişmesi de “bilgi sermayesi”ne yatırım ile gerçekleşir. Bizleri girişimcilik paydasında buluşturan bu protokol umarız kentimize, ülkemize yeni olanaklar sunar” ifadelerini kullandı.

ÖRNEK BİR PROJE
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise “Hayata geçirdiğimiz Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi ile Karşıyaka’da girişimciliği, teknolojiyi geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bilgi teknolojisi alanında Karşıyaka doğru bir lokalizasyon diye düşünüyorum. Salgının ardından eğitim yaşamı normale dönünce çok yoğun bir çalışmanın olacağına da inanıyorum. Merkezin, TEKMER’le entegrasyonu ile birlikte çok daha yenilikçi projeler ortaya çıkacaktır. Karşıyaka Kolektif, diğer belediyelere de örnek gösterilen bir proje haline geldi. Değerli katkıları için Yaşar Üniversitesi’ne ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araştırma: Dünyadaki dijital göçebe sayısı 35 milyonu aştı
Araştırma: Dünyadaki dijital göçebe sayısı 35 milyonu aştı
Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?
Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?