8. Uluslararası 'Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi' Konferansı...

Boğaziçi Üniveristesi ev sahipiliğinde 4 Ekim’de başlayacak olan IP Conference 2018’de Ana Konuşmacı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal

8. Uluslararası 'Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi' Konferansı...
01 Ekim 2018 - 12:42

8. Uluslararası ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi’ Konferansı, 04-05 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Albert Long Hall’de gerçekleştirilecek. Konferans kapsamında Fikri Mülkiyet Hakları alanında Türkiye’de önemli çalışmalara imza atmış olan Sertaç Köksaldı’nın anısını yaşatmak üzere verilen “Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü” ise 04 Ekim tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde yer alacak konferansın açılışında takdim edilecek. Ödül, Fikri Mülkiyet Hakları alanının Pulitzer’i olarak nitelendiriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde, Koç Üniversitesi, ODTÜ ve Özyeğin Üniversitesi iş birliği ile bu yıl sekizinci kez düzenlenen ‘Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi Uluslararası Konferansı – IP Conference 2018’, bu yıl “Başarı Öyküleri: Üniversitelerin Sahip ve/veya Ortak Oldukları Teknoloji Yatırım Fonları” ‘temasıyla yerli ve yabancı birçok konuğu ağırlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak konferansta, ana konuşmacı olarak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yer alacak. Açılış programında ayrıca “Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü” takdim edilecek. Konferans daha önceki Fikri Mülkiyet Konferanslarında olduğu gibi, ilk panelde “Uluslararası, Bölgesel ve Ulusal ölçekte Akademik Fikri Mülkiyet Ticarileşmesinde TTO’ların Rolleri” konusunda stratejileri tartışmaya açacak.

Fikri mülkiyet hakkında farkındalık yaratmak ve sahiplenilen fikri mülkiyet ilkeleri çerçevesinde akademi ve yeni oluşan teknoloji transfer ekosistemine katkıda bulunmayı amaçlayan konferans, yaratıcılık ve buluşçuluğu geliştirmek ve teşvik etmenin yanı sıra, fikri mülkiyet haklarının korunması ve fikri mülkiyet varlıklarının ticarileştirilmesi için önemli bir platform oluşturuyor. Konferansın, Türkiye’nin dört saygın araştırma üniversitesinin stratejik ortaklığı ile gelecek yıllarda da düzenli olarak devam etmesi planlanıyor.

Bu yıldan başlayarak ‘Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ verilecek

Konferans kapsamında bu yıl ilk kez meslek yaşamı boyunca Fikri Mülkiyet Hakları alanında yaptığı örnek çalışmalarla tanınan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu (’91), Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Arçelik A.Ş. Fikri Mülkiyet Hakları Birimi yöneticiliği gibi görevlerde bulunmuş olan Sertaç Köksaldı’nın anısını yaşatmak ve her yıl Türkiye’de, Fikri Mülkiyet Hakları ekosisteminin gelişmesine önemli katkılar yapan, bu alanda fark yaratan, örnek teşkil edebilecek çalışmalar gerçekleştirmiş olan gerçek ve tüzel kişilerin ödüllendirilmesi amacıyla“Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü” verilecek. Ödül Fikri Mülkiyet Hakları alanının Pulitzer’i olarak nitelendiriliyor.

Dünyadan başarı öyküleri

Konferans toplam sekiz ayrı panele ev sahipliği yapacak. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) – Geçiş ve Gelişmiş Ülkeler Bölümü (TDC) yönetiminde yuvarlak masa düzeninde gerçekleşecek ilk toplantıda çeşitli ülkelerden katılımcılar fikri mülkiyet hakları yönetimi konusunda mevcut stratejilerini ve üniversitelerden beklentilerini paylaşacaklar. Programda İngiltere, Kıta Avrupası ve ABD Deneyimi başlığı altında başarı hikayelerinin paylaşıldığı ayrı paneller de yer alacak. Benzersiz girişim eko-sistemlerini vurgulamak amacıyla her panel her bir alanda ve bölgede deneyimli uzmanlar ve yöneticilerle gerçekleştirilecek.

Sertaç Köksaldı hakkında kısaca:

18 Ocak 2018 tarihinde, zamansız olarak aramızdan ayrılan Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu (’91) Sertaç Köksaldı, Fikri Mülkiyet Hakları alanında Türkiye’de öncü çalışmalara imza atmıştı.Köksaldı, Arçelik AŞ’deki fikri mülkiyet hakları birimi yöneticiliği dönemindeki çalışmaları sonucunda Arçelik’i 1000’den fazla patenti olan öncü bir şirkete dönüştürdü. Köksaldı’nın hamleleri sayesinde Arçelik, Fikri Haklar Yöneticiliği olan ilk şirket ve Sertaç Köksaldı ise Fikri Haklar Yöneticisi olan ilk mühendis olarak Türkiye fikri haklar tarihinde yerini aldı. Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde de bulunan Sertaç Köksaldı, profesyonel kariyerine devam ederken aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde Hukuk bölümünü bitirmiş ve fikri mülkiyet alanındaki çalışmalarını hukuk disiplininin birikimiyle derinleştirmişti. Avrupa Patent Ofisi vekilliği, Deriş Patent ve Marka Acenteliği ortaklığı gibi görevler de alan Sertaç Köksaldı’nın anısını yaşatan “Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü’’ jürisi aralarında Ankara Patent Bürosu Ltd. Şti. , Arçelik A.Ş., Deriş Avukatlık Ortaklığı, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği ( AIPPI TR), Teknoloji ve Lisans Yöneticileri Derneği (LES Türkiye), Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, BUMED Business Angels (BUBA), Patent & Marka Vekilleri Derneği (PEM), Yalçıner Patent Ve Danışmanlık Ltd. Şti.’nin yer aldığı Fikri Mülkiyet Hakları ekosisteminden paydaşlardan oluşuyor.