Şafak Sol: “Siyasiler, ‘23 Haziran’dan ders çıkarmalı”

İzmirli iş kadını Şafak Sol, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin YSK tarafından iptal edilerek 23 Haziran’da yenilenmesinin ardından ortaya çıkan sonucu değerlendirdi

25 Haziran 2019 - 11:27

  İstanbul seçmeni, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimden sonra, 23 Haziran’da da Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’ndan yana tercihini ortaya koydu. İstanbul’un yeni Başkanını tebrik eden İzmirli iş kadını Şafak Sol, Ekrem İmamoğlu’na yeni görevinde başarılar diledi. Sol, “Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere yerel yöneticilerimiz Sayın İmamoğlu’nu bu süreçte yalnız bırakmadı. İki buçuk ay rötarlı da olsa da hak yerini buldu. Başkanımız Tunç Soyer’e inandığım gibi, Sayın İmamoğlu’nun da önemli projelere imza atacağına inancım tam. Kendisine şimdiden başarılar diliyorum. Seçmen, ikinci defa sandık başına giderek demokratik görevini fazlasıyla yerine getirdi. Yaklaşık 9 milyon kişinin sandığa gösterdiği sahiplenici tutum demokrasimiz adına önemli bir kilometre taşı oldu. Zaten olması gereken de buydu. Su akar, yolunu bulur. Hafta sonu yaşadığımız ve tarihe not düşecek son seçim gösteriyor ki; kazanan Türk demokrasisi oldu.” diye konuştu.

‘İYİ ANALİZ EDİLMELİ’

      Seçim sürecinden tüm siyasi partilerin ders çıkarması gerektiğini savunan Şafak Sol, ayrıştırmadan, kimseyi ötekileştirmeden kucaklayıcı bir dile olan ihtiyacın önemine vurgu yaptı. Sol, “Umuyor ve diliyorum ki; Türk siyasetinde uzun süredir hakim olan bu kutuplaştırıcı dil, bugünden itibaren yeniden sorgulanır. Kapsayıcı ve birleştirici bir siyaset dili hakim olur. Seçimsiz bir 4 yıl var önümüzde. Bu 4 yıllık zaman dilimini el ele vererek çok iyi değerlendirmeliyiz. Şimdi, hem yerel hem de merkezi yönetimin vaatlerini gerçekleştirme zamanı. Gündemin bir an önce ekonomi, adalet, hukuk ve dış politikaya yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Demokratik ve iktisadi reformlar ana gündemimiz olmalı. İzmir’in katma değerini artırmak için uzun yıllardır üreten, emek harcayan bir iş insanı olarak ayakları sağlam basan bir ekonomiye sahip olmak adına yerel ve merkezi yönetim işbirliğinin geliştirilmesi ile yeni ve güçlü bir Türkiye hikayesinin de yazılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

***

Şafak Sol kimdir?

   Türkiye’de bir ilke imza atarak 1994 yılında kurduğu Epidermis Özel Sağlık Polikliniği ile hem erkek hem de kadınlara hizmet vermeye başladı. Çeyrek asır boyunca yazılı, görsel ve sosyal medyada estetik ve güzelliği her boyutuyla aktaran Sol, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İzmir İl Kadın Girişimciler ve İcra Kurulu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Sağlık Komitesi üyesi kimliğiyle de pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. 2010 yılında sektörün dönüşüm sürecinde liderlik yaparak Türkiye’nin ilk güzellik polikliniklerinin açılmasını sağladı. TOBB Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nde girişimci kadınlara mentorluk yaptığı gibi yurt içi ve yurt dışından çok sayıda danışanına hizmet vermeye devam ediyor. İki çocuk annesi Şafak Sol, boş zamanlarında yan flüt çalıyor.

Kaynak: Mahalli Gündem
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karikatürün Oscar'ları 36. kez sahiplerini buldu
Karikatürün Oscar'ları 36. kez sahiplerini buldu
Behçet Uz'un torunu Kaptanoğlu, İzmir'i teniste marka yapacak
Behçet Uz'un torunu Kaptanoğlu, İzmir'i teniste marka yapacak