Saadet Partili Kılıç: Atağa kalkan ülke ekonomisi değil, geçim derdi ve zamlar oldu

Partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç: Atağa kalkan ülke ekonomisi değil, geçim derdi ve zamlar oldu

Saadet Partili Kılıç: Atağa kalkan ülke ekonomisi değil, geçim derdi ve zamlar oldu
05 Temmuz 2021 - 12:13
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, “Temmuz'da ekonomide şahlanacağız dedikleri bu tablo mu? Dünya bizi kıskanacak derken bunu mu kast ediyorlardı? Ülkemizin ağır bir ekonomik krizin içinden geçtiği, geçim sıkıntısının intiharlara sebep olduğu bir dönemde, insanları bu kadar da aptal yerine koymamak gerekiyor.” dedi.

Partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Kılıç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, ülkenin ekonomisini uçuracağı vaadiyle getirilmedi mi? Ve daha birçok parlak hayaller vaat edildi. Aradan üç yıl geçti. Şöyle geriye doğru dönüp baktığımızda Türkiye’nin acil çözüm bekleyen problemleri çözülmüş mü? Örneğin hayat pahalılığı! Geçim sıkıntısı, pahalılık ve işsizlik vatandaşın en önemli sorunu haline geldi. Vatandaşın en fazla tükettiği tüm ürünlerde fiyatlar adeta uçmuş durumda. Fiyat artışı o kadar hızlı şekilde oluyor ki, birkaç ay öncesinin fiyatlarını hatırlamıyoruz bile.” ifadelerini kullandı.

Kişi başına gelirleri 40 bin doların üstünde olan Almanya’yı, İngiltere’yi, Amerika’yı kıskançlıktan çatlatacak milli gelir artışının nasıl olacağını soran Şerafettin Kılıç, kötü ekonomi yönetimi yüzünden kişi başına gelirin 8 bin dolara düştüğüne dikkat çekti.  

Hangisine yaklaşıldı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018’de yeni yönetim sistemine geçerken işsizlik sorununun bitmesi, enflasyonun olmaması ve faizle mücadele edilmesi gibi sözler verdiğini hatırlatan Saadet Partili Kılıç, “Peki, sonuç ne oldu? Faizin beli kırıldı mı? Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek ülkelerden biri olma unvanından kurtuldu mu? Her üç vatandaştan birinin işsiz olduğu gerçeği değişti mi? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerken dolar kuru 4,5’lardaydı ve Erdoğan 4,5’larda olan doların belini kıracağını vaat etmişti. Yapıldı mı? 2023’te Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alacaktı. Kişi başına gelir 25 bin dolar olacaktı. Hangisine yaklaşıldı?” diye sordu.  

Bunlar basit zamlar değil 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Temmuz'da ülke ekonomisinin atağa kalkacağı ve sıçrayacağı iddialarına da değinen Kılıç, “Soylu’nun söylediği sıçrama ve atağa kalkma ülke ekonomisinde olmadı ama hiçbir sıçrama yaşamadık da diyemeyiz. Neler sıçradı, neler atağa kalktı? Market ve pazar fiyatları atağa kalktı. Elektrik fiyatları atağa kalktı. 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15 zam geldi. Böylece elektrik 3,5 yılda yüzde 122 oranında zamlandı. Aynı gece doğalgaza konutlar için yüzde 12, sanayi için yüzde 20 zam yapılarak doğalgaz fiyatı da Ocak ayından bu yana yedinci defa artmış oldu. Bunlar basit zamlar değil. Üreticinin maliyetini yükselteceği için ürün fiyatlarında vatandaşa yansıyacak. Evde kullanım açısından zaten direk aile bütçesine etki edecek. Bu dönemde işsiz kalan, geliri düşen vatandaşların hayatı daha zorlaşacak. Emeklilerimiz, memurlarımız bu ay zam alacaklardı. Alacakları zam daha ceplerine bile girmeden kat kat fazlasıyla eridi.” şeklinde konuştu.  

Ağır bir kir tabakası
Aylardır ağır suç iddiaları taşıyan ifşaatların havada uçuştuğunu ve siyaset-mafya-ticaret üçgenine dair korkunç işaretlerin ortaya döküldüğünü kaydeden Şerafettin Kılıç, “Acilen soruşturulması gereken suçlamalar konusunda iktidar ikna edici hiçbir açıklama yapmıyor. Hiçbir iddianın üzerine gidilmiyor. Hiçbir ciddi yalanlama yapılmıyor. Ortalığa saçılan bunca çamur, ülkemizin üzerine ağır bir kir tabakası olarak yerleşiyor.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘kamuda tasarruf’ genelgesinde kendini bu tasarruftan muaf tuttuğunu ve çift maaş alan yüksek bürokrasiye dokunmadığını vurgulayan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç şöyle devam etti: “Milletimizin yetki vermesi halinde rüşvetlere, yolsuzluklara, kamu kaynaklarının çarçur edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Devletin tüm kurumlarını saran bu çamur tabakasını temizleyip, kaynaklarımızı da insanımıza aktarmakta kararlıyız.” 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça'dan Destek
Tarım Bakanlığının Kadın Balıkçı Projesine Foça’dan...
Site aidatları kira bedeline yaklaştı
Site aidatları kira bedeline yaklaştı