Başkan Ergün: "İYİ Parti Grubu siyasi şov yapıyor"

Başkan Ergün, Mecliste İçme Suyuna Yüzde 50 İndirim Talebini "Siyasi Şov" Olarak Nitelendirdi

Başkan Ergün: "İYİ Parti Grubu siyasi şov yapıyor"
09 Haziran 2020 - 23:54

MASKİ Genel Müdürlüğü 2020 Yılı I. Olağan Genel Kurul toplantısı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Ergün, Genel Kurulda İyi Parti Grubu tarafından suya yüzde 50 indirim yapılması ile ilgili önergesinin siyasi şov olduğunu söyleyerek, il genelinde yapılması planlanan yatırımların bilgisini paylaştı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü 2020 Yılı I. Olağan Genel Kurulu, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Ergün, İyi Parti tarafından su faturalarında yüzde 50 indirim yapılması önergesinin siyasi şov olduğunu söyleyerek, MASKİ’nin yapılması planlanan yatırımlarını meclis üyeleri ve kamuoyuyla paylaştı.  

“18 Milyon TL tutarında tahsil edilmemiş fatura bulunuyor”

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Olağan Genel Kurul’da yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız 2 aydan beri su faturası yatırmıyor. 18 milyon TL tutarında tahsil edilmesi gereken su faturası bulunuyor. Bir salgın döneminden geçiyoruz ama elektrik faturalarının nasıl ödendiğini önergeyi veren arkadaşlar hiç düşünüyor mu?” dedi.

“Bu süreçte, MASKİ Genel Müdürlüğümüze 65 Milyon TL destek verdik”

Başkan Ergün açıklamasının devamında, “Son 5 aydır Büyükşehir Belediyesi olarak MASKİ Genel Müdürlüğümüze 65 milyon TL destek verdik. Atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi, su depolarının bakım onarımı, altyapıların yapılması, yaşanan arızaların tamir edilmesi bedavaya olmuyor? Topladığımız para elektrik faturalarını ödemeye gidiyor. Şunu söyleyeyim: İller Bankası payı eksi verdi” dedi.

KAYSU bedellerinin ödenmesi için Büyükşehir’den para aktarılıyor”

Konuşmasına ilçe belediyeleri tarafından alınan KAYSU bedellerinin ödenmesi ile ilgili açıklamaları ile devam eden Başkan Ergün, “İşlerin nasıl sürdüğünü ilçe belediye başkanları çok iyi biliyor. KAYSU bedellerini ödemek için ben Büyükşehir’den para aktarıyorum. Neden? İşler aksamasın diye. Şimdi burada suya yüzde 50 indirim şovu yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“100 mahallenin daha alt ve üstyapısını yapmak için uğraşıyoruz”

Manisalıların alt ve üstyapı, sondaj, dere temizliği gibi konularda hizmet beklediğinin altını çizen Başkan Ergün, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’dan rica ettim. 100 tane daha mahallenin altyapısını yapmak için kredi istedim. 100 projemiz hazır. Geride bıraktığımız dönemde 200 mahallenin eski adıyla köyün alt ve üstyapılarını yaptık. Altyapısı çok sıkıntılı olan mahallelerimiz var. Her gün arızalar yaşanıyor. Örneğin Gördes’in Güneşli Mahallesi. Sadece Güneşli’nin yatırımı 30 milyon TL. Nereden artıracaksın parayı da oranın altyapısını yapacaksın. Demek istediğim bunları düşünmemiz lazım. Parayı nerden artırabilirsen yatırım yapabileceksin. Kredi bulursan yatırım yapabileceksin. Bir kez daha söylüyorum. Bizim kurum olarak topladığımız paranın yarısı elektriğe gidiyor. Elektrik giderlerini azaltmak için 37 milyon TL harcadığımız Gürle’den cazibeyle içme suyunu getiriyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta içi bağlantılarını yapmayı planlıyoruz. Bu sayede elektrik giderimiz azalacak. Merkeze gelen suyun verimi de artacak. İl genelinde 2 bin adet içme suyu sondajımız var. Bunların elektşrk giderleri var. Biz bu giderleri azaltmak için uğraş veriyoruz. Merkez Atıksu Arıtma Tesisine güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Siyekli Mahallesinde yapacağımız bir GES projemiz daha var. Akpınar İçme Suyu Üretim Tesisimizin elektrik sistemlerini de yenileyerek elektrik giderlerimizi azaltmanın uğraşı içerisindeyiz. ” ifadelerini kullandı.  

“Sadece Muradiye’nin altyapısı 140 milyon TL tutuyor”

Başkan Ergün açıklamasının devamında, “Muradiye Mahallesinin de altyapısı yapılacak. Yapacağımız yatırımın sadece altyapı tutarı 140 milyon TL. İçerisinde TOKİ, Evrenos, Wolkswagen fabrikasının inşa edileceği bölge de var. Atıksu arıtma tesisi de yapılacak olan Muradiye’de toplamda 210 milyon TL yatırıma hayat verilecek. Bunlar da elde ettiğimiz gelirlerle ve alabildiğimiz kredilerle hayata geçirilecek” dedi.  

Mecliste görüşülen maddeler, Genel Kurul’dan geçerken olağanüstü bir durum olmaması durumunda bir sonraki Genel Kurulun Kasım ayında toplanacağını ifade eden Başkan Ergün, alınan kararların hayırlı olmasını diledi.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mobilya sektöründe düğün heyecanı! 600 bin çift evlenecek
Mobilya sektöründe düğün heyecanı! 600 bin çift evlenecek
İslamofobi ısrarla gündemde tutulmaya çalışılıyor! Peki neden?
İslamofobi ısrarla gündemde tutulmaya çalışılıyor! Peki...