1050 Konutlar'da kentsel dönüşüm çalışmaları resmen başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni imar planları ile dönüşümün önündeki tüm engellerin kaldırıldığı 1050 Konutlar’da kentsel dönüşüm çalışmaları ilk yıkımlarla resmen başladı.

1050 Konutlar'da kentsel dönüşüm çalışmaları resmen başladı
25 Temmuz 2023 - 13:37

1050 Konutlar’da dönüşüm, yıkımla başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni imar planları ile dönüşümün önündeki tüm engellerin kaldırıldığı 1050 Konutlar’da kentsel dönüşüm çalışmaları ilk yıkımlarla resmen başladı. Bina yıkım töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “11 yıllık bir hikayenin böylelikle sonlanıyor olması büyük mutluluk” dedi.

Hatırlanacağı üzere bölge, 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilmiş ve 2013 yılında Büyükşehir tarafından hazırlanan dönüşüm projesi bölge halkı tarafından kabul görmemişti. 2020 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın zemin+5 kat olarak tasarladığı ve ‘o zaman için’ hak sahiplerine 130 bin TL borçlanma ile kira yardımlarını içeren teklif de vatandaşlar tarafından kabul edilmemişti. Olası depremde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan binalarda dönüşümün bir an önce sağlanması için devreye giren Büyükşehir Belediyesi, tüm blokların kendi parselinde dönüşebileceği, zemin+7 kat olacak şekilde plan değişikliğine gitti. Verilen bu yeni imar hakkı ile her mülk sahibi bir müteahhitle anlaşma imkânına sahip olurken; yapıların oturumları, mimarisi, silueti ve cepheleri gibi her türlü detay düşünülerek planlama yapıldı. Yeşil alanlar, okullar, camiler, sağlık tesisleri ve mevcut yollar ‘olduğu gibi’ korundu. Hazırlanan planlar öncelikte 1050 konutlardaki hak sahiplerine sunuldu. Anket çalışması ile 229 bloktaki 2 bin 290 hanenin yüzde 90’ına ulaşılırken, ankete katılanların yüzde 96’sı da plan değişikliğine olumlu görüş verdi. Bölge halkı tarafından merakla beklenen plan değişikliğinin Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçmesinin ardından da dönüşümün önündeki tüm engeller kaldırılmış oldu.


Bu aşamaya gelmek zordu

Bölgedeki 60 bina ile anlaşma sağlayan Bakyapı, hak sahipleri tarafından boşaltılan bloklarda yıkıma törenle başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör’ün de katıldığı törene bölge sakinleri de büyük ilgi gösterdi.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, artık belediye başkanlarının kentsel dönüşüm, dirençli şehirler ve iklim değişikliğini ana gündem olarak konuşmak zorunda olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün, siyaseten getirisi olmayan bir konu olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Çünkü yıkmak çok kötü bir şey. Çünkü vatandaşta ‘ben para vermeyeyim, hatta üste para alayım, devlet yapsın’ anlayışı var. O yüzden Bursa’da kentsel dönüşümü sadece Büyükşehir konuşuyor, Osmangazi konuşuyor, Yıldırım konuşuyor. Çünkü bizim bir derdimiz var. Bu bölge ile de farklı defalar bir araya geldik. Bazı hak sahipleri ile bakanlığa gittik, gerçekleşmedi. Konuyu tekrar ele aldık. Binaları yükseltmeden, gerçekten şehrin geleceğine dinamit koymadan bir dönüşüm planı hazırladık. Bu aşamaya geldik ve bu an benim için önemli. Bu aşamaya gelmek en zor kısmıydı, bundan sonra ne kadar hızlı ilerleyeceğini her birlikte göreceğiz” dedi.


Bedava teste 640 başvuru

Özellikle 6 Şubat’taki depremlerin ardından herkesin kentsel dönüşümü konuştuğunu ancak bu konuda beklenen somut adımların atılmadığını kaydeden Başkan Aktaş, vatandaşların duyarsızlığına sitem etti. Büyükşehir olarak 6 Şubat depremlerinin ardından vatandaşlara ücretsiz bina testi imkanı sunduklarını vurgulayan Başkan Aktaş, “Test sonucunda yıkım zorunluluğunun bile olmadığı uygulamaya sadece 640 bina müracaat etti. Bu çok acı bir şey. Arabamıza bir şey olsa, elbisemizin ütüsü bozulsa veya elbisemize yemek dökülse ortalığı ayağa kaldırıyoruz. Ama yaşadığımız binaları, eşimiz, çocuklarımız ve sevdiklerimizle beraberce hayat sürdüğümüz binalarda bu hassasiyeti göstermiyoruz. O yüzden şuanda burada atılan adım çok önemli ve değerli. Umarım güzel bir örnek olur ve kartopu misali büyüyerek devam eder. 2012 yılında başlayan, 11 yıllık bir hikayenin böylelikle sonlanıyor olması büyük mutluluk. Büyüyen, gelişen Bursa’yı hep beraber inşa etmek gibi bir zorunluluğumuz olduğu da hatırlatmak istiyorum. Bu güzel bir yıkım olacak inşallah. Hayırlı olsun” diye konuştu.


Esas olan can güvenliği

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da kentsel dönüşümün herkesin gündeminde olduğunu ancak herkesin beklentilerinin farklı olması nedeniyle ortak noktada bulaşmanın çok zor olduğunu hatırlattı. Kentsel dönüşümde asıl amacın deprem riskine karşı binaların güvenli hale getirilmesi olduğunu kaydeden Dündar, “Ancak bunu bir kenara bırakıp, ‘ben çok az katkı koyayım, belediye, devlet yapsın’ anlayışı hakim. Böyle olunca da süreç çıkmaz hale geliyor. Esas olan can güvenliğidir. Binanın güzelliğini düşünüyorsak sonuca ulaşamayız. Uzun yıllardır uğraşılan 1050 Konutlar’da da konu bundan sonra hızlı gider. Müteahhidimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın, meclis üyelerimizin büyük katkıları var. İnşallah bu süreç örnek olur ve devamı diğer mahallelerde gerçekleşir” dedi.

Toplumsal uzlaşı
Bölgedeki ilk kentsel dönüşüm hamlesine imza atan Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör de sektördeki tüm birikimlerini bu projede değerlendireceklerini söyledi. Bakgör, “Müsterih olabilirsiniz. Bütün liyaketimizi, yeteneğimizi ve bilgimizi gayretimizle birlikte burada sergileyeceğiz. Çok kısa bir sürede 20 ayı aşmayacak bir hedefle bölgede anlaşılan tüm binaların dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Mahallenin bilinci bizi çok etkiledi. Çünkü bilinçli bir şekilde hareket edildi, kısa sürede sonuçları alındı. Bizim anlaştığımız 60 tane bina var yani 120 blok. 60 binanın tamamına yakınıyla protokolümüzü bitirdik. Yarısına yakını da 3 haftalık kısa bir sürede evlerini boşalttılar. Tam bir toplumsal uzlaşıyla, birlik, beraberlik ve kararlılıkla bir adım atmış olduk” dedi.

Akpınar Mahallesi Muhtarı Sevgi Gültekin de bölgeye değer katacak projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından yılların hayali olan 1050 konutlar dönüşümü, boşaltılan ilk binanın yıkımıyla resmen başladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı Gönüllü Ordusu Yetiştiriyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman Yangınlarına Karşı...
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı Faciasına İlişkin Açıklama:
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Konak'taki Elektrik Kaçağı...