Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali 13'üncü kez düzenleniyor

BURSA – Cumhuriyet’in 100. Yılında ‘Yüzyılın İzleri’ temasıyla bu yıl 13’üncü kez yapılacak olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), 20-29 Ekim 2023 tarihlerinde kapılarını Merinos AKKM’de bir kez daha açıyor.

Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali 13'üncü kez düzenleniyor
18 Ekim 2023 - 22:10

‘Yüzyılın İzleri’ BursaFotoFest’te

BURSA – Cumhuriyet’in 100. Yılında ‘Yüzyılın İzleri’ temasıyla bu yıl 13’üncü kez yapılacak olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), 20-29 Ekim 2023 tarihlerinde kapılarını Merinos AKKM’de bir kez daha açıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle bu yıl 20-29 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 13. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin (BursaFotoFest) küratörlüğünü Fahrettin Beceren üstleniyor. Bu yıl BursaFotoFest’e Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Kosova, Macaristan ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen onlarca fotoğrafçı, çalışmaları ile birlikte festivale katılacak. BursaFotoFest 2023’ün onur konuğu ise Merih Akoğul. Azerbaycan’dan Fargana Gasimli, Bosna-Hersek’ten Haris Memija, KKTC’den Mehmet Gökyiğit, Macaristan’dan Milán Radisics ve Kosova’dan Suer Celina festivalde yer alacak. Türkiye’den ise Cengiz Karlıova, Alper Tüydeş, Dora Günel, Engin Uzun, Hamit Yalçın, Erhan Sevenler, Gülbin Özdamar Akçay, Oktay Çolak ve Sefa Ulukan gibi birçok fotoğrafçının eserleri sanat severlerle buluşacak. Mehmet Turgut, Murat Germen, Derya Yüksel ve Ercan Arslan gibi isimler ise söyleşiler başlığında deneyim ve tecrübelerini paylaşacak.

BursaFotoFest 2023’te “Fotoğrafın Ustaları” başlığı altında Türkiye’de fotoğrafa ve fotoğraf sanatına uzun yıllar yön vermiş, hizmet etmiş usta isimler de yer alacak. İbrahim Zaman, Güler Ertan, Gültekin Çizgen, İzzet Keribar, Ozan Sağdıç ve Ahmet Esmer Türkiye’nin fotoğraftaki serüvenini paylaşacak. Ayrıca atölyeler, gösteriler, sanatçı konuşmaları, ustalarla söyleşi, portfolyo değerlendirmeleri gibi birçok yan etkinlik de düzenlenecek.


100’üncü yılda ‘Yüzyılın İzleri’

BursaFotoFest, her yıl bir tema üzerine kurgulanıyor. Bu senenin konusu ise ‘Yüzyılın İzleri’. Festival, Cumhuriyetin bugüne ulaşmasında kişi, kurum, siyasi ve kültürel iz bırakanlarının izdüşümleri ile Dünya’daki örneklerini sergileyecek. Ayrıca sanat, kültür, endüstriyel üretkenlik, günlük yaşam biçimleri, önemli toplumsal ve bireysel olayları belgelemek ya da fotoğraflamak ise festivalin alt başlıkları. Festival 20 Ekim 2023 Cuma günü saat 17.00’da Cumhuriyet Caddesi’ndeki Festival Yürüyüşü ile başlayacak ve açılış töreni ise aynı gün saat 19.00’da Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda yapılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Büyükşehir'de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası...