NPİSTANBUL Hastanesi'ne 5. Kez Altın Madalya!

2012’de “Türkiye'nin ilk Akredite Nöropsikiyatri Hastanesi” ve 2018’de “Dünyanın ilk Akredite Beyin Hastanesi” unvanlarını alan NPİSTANBUL, bu yıl da JCI (Joint Commission International) denetiminden beşinci kez başarıyla geçti.

NPİSTANBUL Hastanesi'ne 5. Kez Altın Madalya!
02 Mayıs 2024 - 11:33
NPİSTANBUL Hastanesi’nin JCI Akreditasyon Belgesi 5. Kez yenilendi!
2012’de “Türkiye'nin ilk Akredite Nöropsikiyatri Hastanesi” ve 2018’de “Dünyanın ilk Akredite Beyin Hastanesi” unvanlarını alan NPİSTANBUL, bu yıl da JCI (Joint Commission International) denetiminden beşinci kez başarıyla geçti.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “JCI kültürüne ve kalite anlayışına büyük önem veriyoruz. Kalitenin aslında bir varış noktası olmadığını, sürekli bir yolculuk olduğunu biliyoruz. Kaliteyi, akademik alanda da ilerletmeyi hedefliyoruz.” dedi.

JCI (Joint Commission International) tarafından 3 yılda bir yapılan olağan denetimi 25-28 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşen NPİSTANBUL Hastanesi, 5. Kez Altın Madalya aldı. Dünyanın en büyük Sağlık Akreditörü olan JCI’ın 4 denetçisi tarafından hastanemizde 1500’ü aşkın tıbbi ve idari ölçülebilir element değerlendirildi.
2012’de “Türkiye'nin ilk Akredite Nöropsikiyatri Hastanesi” ve 2018’de “Dünyanın ilk Akredite Beyin Hastanesi” unvanlarını alan NPİSTANBUL; 2015 ve 2021 yıllarında da JCI denetimlerinden başarıyla geçmişti.  

 “Önümüzdeki dönemde farklı stratejik hedefler belirleyeceğiz”
Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm tıbbi ve idari personelimizle JCI kültürüne ve kalite anlayışına büyük önem veriyoruz.  Kalitenin aslında bir varış noktası olmadığını, sürekli bir yolculuk olduğunu biliyoruz. Kaliteyi, akademik alanda da ilerletmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla, önümüzdeki dönemde farklı stratejik hedefler belirleyeceğiz ve bu hedeflere hep birlikte, aynı ekip ve aynı kararlılıkla ulaşacağız.” dedi.
Edinilen bilgiler ve geri bildirimlerin yol gösterecek nitelikte olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tarhan, “Kalite değerlerinin, kültürümüzün bir parçası haline gelmesi ve bu değerlerin günlük alışkanlıklarımız arasında yer alması konusundaki önemli katkılarınız için teşekkür ederiz. Birlikte geçirdiğimiz bu süre boyunca, sizde de olumlu bir izlenim bıraktığımızı düşünüyoruz.” diyerek, sürecin başarıyla sonuçlandığını ifade etti.

“Emeği geçen herkese teşekkür ederiz”
Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı ve NPİSTANBUL Hastanesi Kalite ve İnsan Kaynakları Direktörü Serdar Karagöz de “Yoğun bakım ünitemizden ameliyathanemize,  yatan hasta servislerinden, poliklinik hizmetlerimize, hemşirelik hizmetlerimizden hekimlik hizmetlerimize, nöromodülasyon merkezimizden sterilizasyon ünitemize, Yönetim Kurulumuzun  işleyiş ve liderliğinden, insan kaynakları yapımıza,  güvenli bina/tesis standartlarımızdan satın alma süreçlerimize kadar tıbbi ve yönetsel tüm işleyişimiz titizlikle irdelendi. Ve sonuç başarıyla sonuçlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.  

“JCI akreditasyonunun bir varış noktası değil, bir yolculuk olduğunu unutmamalıyız”
Baş denetçi, Elijah J. Gilreath, "Hastalara verdiğiniz bakımın kalitesini iyileştirme yolculuğunda sizin ortağınız olduk. JCI sürecine verdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. JCI akreditasyonunun bir varış noktası değil, bir yolculuk olduğunu unutmamalıyız.” diye konuştu.

JCI denetiminde yer alan 4 kişilik ekipten biri olan M.Akbar Khan, “İlk gün Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘yaptığımız işi seviyoruz’ demişti. Dört günlük denetim boyunca bu ifadenin doğruluğunu gördük. Çalışanlar gerçekten işlerini seviyorlar. Özellikle ön cephede bulunmayan, arka planda çalışan arkadaşlarınızda bu duygu açıkça görünüyor.  Bu duygu ekip olmakta çok önemlidir. Kendimizi evimizde hissettik; samimi ve açık bir ortamda tüm belgeler bize sunuldu. Çalışanlar, kendilerine güvenerek bütün belgeleri paylaştılar. Kalite yolculuğu, kesintisiz devam eden bir süreç, size bu süreçte başarılar diliyorum” dedi. 
“Tüm denetim boyunca tüm verileri şeffaflıkla paylaştılar”

JCI denetçilerinden Doktor Marwa Ezz El Din, şunları dile getirdi:
 “Bütün çalışma arkadaşlarımıza, hemşireler olsun, hekimler olsun, tüm sağlık personeline çok teşekkür ederim. Özellikle kalite departmanına özel bir teşekkür sunmak istiyorum. Son derece destekleyici ve iş birliğine yatkın bir tutum sergilediler. Tüm denetim boyunca hem tüm verileri şeffaflıkla paylaştılar hem de her durumda ekip olduklarını gösterdiler. Ekibin tamamının birbirine vermiş olduğu destek ve güç takdire değer nitelikte.”

Stajyer Denetçi Khawaja Shehryar Nasir de şu görüşleri paylaştı:
“İlk günden ayak bastığınız andan itibaren herkes çok nazik, gerçekten açık sözlü ve destekleyici yaklaştı. Bu da bize, hasta bakımı olsun yaptıkları işlerden olsun ne kadar gurur duyduklarını bir kez daha kanıtladı.”

JCI (Joint Commission International) Akreditasyonu nedir?
Akreditasyon; sağlık hizmetleri organizasyonlarının, bakım kalitesini artırmak için tasarlanmış bir dizi standardın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını saptamak üzere, bağımsız bir kurum tarafından değerlendirilmesi sürecidir. Joint Commission’ın uluslararası kolu olan Joint Commission International (JCI), 1994 tarihinden bu yana yaklaşık 80 ülkede sağlık kuruluşları, sağlık bakanlıkları ve küresel organizasyonlarla çalışıyor. 

JCI denetçileri, hasta güvenliğini savunan klinisyenlerden oluşuyor
Akreditasyon ve sertifikasyon hizmetleri yoluyla hasta bakımının güvenliğini geliştirmeye odaklanana JCI denetçileri, hasta güvenliğini savunan son derece eğitimli klinisyenlerden oluşuyor. 

Enfeksiyon kontrolü, ilaç güvenliği, hasta bakımı ve tedavisi, hasta değerlendirilmesi ve tesis güvenliği konularındaki uzmanlığı ile sağlık hizmetleri kalitesini geliştirme ve hasta güvenliği konularına odaklanan JCI’nın standartları, tüm dünyadaki sağlık hizmetleri uzmanları tarafından geliştirilmiş ve dünyanın her bölgesinde test edildi. JCI’nın akreditasyon kararları, sağlık hizmetleri uzmanlarından oluşan uluslararası bir komite tarafından veriliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...