Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu: Sanatseverler Çeşme Alaçatı'da buluşacak

Çeşme Alaçatı'da 24-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında Alaçatı Turizm Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) tarafından "Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu" düzenlenecek.

Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu: Sanatseverler Çeşme Alaçatı'da buluşacak
16 Mayıs 2024 - 09:23

Alaçatı Turizm Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD), sanatseverleri Çeşme Alaçatı’ya davet ediyor!

Alaçatı Turizm Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu” kapsamında Türkiye’nin önemli sanatçı, yazar ve akademisyenlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Polisan Holding’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek bu özel organizasyonda, Çeşme Belediyesi’nin desteğinin yanı sıra Alaçatı’nın önemli otel ve işletmelerinden Alaçatı İmren Han Hotel, Alaçatı Köstem Hotel, Vintage Hotel ve Sailors Alaçatı’nın katkıları olacak.  
Organizasyonda Fotoğrafçılar Maratonu ile beraber fotoğraf sergileri, sunumlar, söyleşiler, kitap imza günleri, mentorluk ve portfolyo değerlendirmeleri yer alacak.  

Konuk sanatçılar arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yazar, Sanatçı Merih Akoğul, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yazar-Sanatçı Haluk Çobanoğlu, Yazar-Fotoğrafçı Özcan Yurdalan, Fotoğraf Sanatçısı Yusuf Tuvi, Eğitmen-Sanatçı Dr. Nilay İşlek, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre İkizler, Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Prof. Dr. Sezai Göksu, Eğitmen ve Fotoğrafçı Hüseyin Şalış, Mimar, Fotoğraf Sanatçısı Cüneyt Kırdar yer alıyor.

Alaçatı Turizm Derneği etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yakın tarihe kadar eski bir balıkçı kasabası olan tarıma dayalı bir hayat süren belde de korumacı turizm anlayışı ile gastronomi, tarım, spor, kültür ve sanata da geniş bir alan sağlanmıştır.

Korunmuş mimarisiyle, rüzgârı, doğası, denizi ve güneşiyle, mavinin her tonunun bulunabileceği mavi bayraklı koyları ve güleç yüzlü insanlarıyla muhteşem coğrafyaya sahip turizm kentimiz Alaçatı’nın “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu” aracılığıyla yurt içinde ve yurt dışında fotoğraflarla tanıtılarak bu zengin kültürel mirası ve turistik değerleri geniş kitlelere aktarmak amaçlanmaktadır.

Diğer bir yandan ilçede yaşayan insanların fotoğraf sanatına olan ilgilerini arttırmak, fotoğraf konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirmek de hedeflenmektedir.

3 gün sürecek organizasyon boyunca Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu’na katılan fotoğrafçıların fotoğrafları seçici kurul üyeleri Cüneyt Kırdar, Haluk Çobanoğlu, Kerem Ünsal, Merih Akoğul, Dr. Nilay İşlek, Seda Şengök ve Tayfun Kocaman tarafından değerlendirilecek, ödüle değer görülen fotoğraflar belirlenecek ve ödül bedelleri yarışmacılara takdim edilecektir.

Alaçatı ve çevresinde etkinlik süresince çekilen ve yarışmaya gönderilen bu fotoğraflarla kent fotoğraf arşivinin zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.  Bu sayede bu arşiv günümüzün tanıklığının geleceğe taşınmasını sağlayacaktır" 

Alaçatı Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Ünsal ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök, “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu”nun resmi açılış töreninin  İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) & Göztepe Rotary Kulübü’nün ortak çalışması  “Sürdürülebilir Enerji ile Aydınlık Yarınlar & Dünyaya Umut Ol; Doğa ve İnsan”  adlı Fotoğraf Sergisi ile TC Çeşme Belediyesi Alaçatı Ek Hizmet Binası Sergi Salonu’nda 24 Mayıs 2024 Cuma günü saat 13.00’te yapılacağını, 24-26 Mayıs 2024 tarihlerinde ücretsiz katılımla gerçekleşecek bu özel organizasyonda hem sanatçı hem de sanatseverleri Çeşme Alaçatı’da buluşturmayı arzuladıklarını belirttiler.

@alacatifotomaraton
@alacatiturizmdernegi
@ifod_official

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve Mordoğan'a günübirlik gemi seferleri
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve...
Büyükşehir Meclisi'nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze ile kardeş kent olacak!
Büyükşehir Meclisi’nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze...