Manisa Kurtuluş Müzesi'nde sergilenecek ilk eserlerin bağışı gerçekleşti

Tarihe Saygı Projesi kapsamında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında kente kazandırılması planlanan Manisa Kurtuluş Müzesi’nde sergilenecek ilk eserlerin bağışı gerçekleşti.

 Manisa Kurtuluş Müzesi'nde sergilenecek ilk eserlerin bağışı gerçekleşti
07 Ağustos 2023 - 17:46

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak olan Manisa Kurtuluş Müzesi’nin yapım çalışmaları devam ederken, müzede sergilenecek ilk eserlerin bağışı gerçekleşti.

Yunan işgalinden sonra Manisa’ya giren ilk komutan olan General Seyfettin Çalbatur’a verilen İstiklal Madalyası, beratı ve Çalbatur’un fotoğraflarının orijinal nüshaları Manisa Kurtuluş Müzesi’ne bağışlandı. Dr. Fahrettin Er, bireysel girişimleri ile General Seyfettin Çalbatur’un torunu Barbaros Çalbatur’dan temin ettiği eşsiz belgeleri, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne getirdi. Büyükşehir heyeti, Dr. Fahrettin Er’e ve Barbaros Çalbatur’a müzeye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti. 


Tarihe Saygı Projesi kapsamında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün öncülüğünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında kente kazandırılması planlanan Manisa Kurtuluş Müzesi’nde sergilenecek ilk eserlerin bağışı gerçekleşti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Dr. Fahrettin Er, General Seyfettin Çalbatur’un torunu Barbaros Çalbatur arşivinden temin ettiği eserleri, Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti. Toplantıda Genel Sekreter Yardımcısı Ergün Aksoy, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fırat Özcan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Yonca Ekmekçi de yer aldı. 

Toplantının açılış konuşmasını Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil yaptı. Açıkdil, “Çanakkale Müzesi ile Belediyemiz arasındaki yaklaşık 4 bin metrekarelik alana yapacağımız Manisa Kurtuluş Müzesi ile ilgili olarak bir araya geldik. Dr. Fahrettin Er tarafından elde edilen çok önemli belgelerin Manisa Kurtuluş Müzesinde sergilenmesi amacıyla bağışı yapıldı. Artık projemizin bitmesini bekleyeceğiz” diye konuştu.  


Dr. Fahrettin Er, Mutluluğunu Paylaştı

Büyükşehir Belediyesi’nin Kurtuluş Müzesi kuracağını duyunca çok heyecanlandım. Manisa’da Kurtuluş Savaşı’nda Yunan işgalinden sonra ilk giren birliğin komutanı Seyfettin Çalbatur. Hemen Seyfettin Çalbatur’un torunları var mıdır diye bir araştırma yaptım. Barbaros Çalbatur adında Diş Hekimi bir torunu olduğunu öğrendim. Tanıdık bir doktor vasıtasıyla kendisine ulaştım. Görüşmemizde dedenizle ilgili bilgilerin sizde olduğuna inanıyorum dedim. Kendisi de bir hayli belge olduğunu söyledi. Bu durum üzerine hemen Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil’i aradım, durumu anlattım. Kendisi de heyecanlandı. Ardından İstanbul’da Barbaros Çalbatur’un evine konuk oldum. Evini gezdiğimde, dedesine ait İstiklal Savaşı madalyası ve beratını, İzmir’e giren ilk komutan olan Seyfettin Bey’e kaçan Yunan komutanının atını halk hediye ediyor, onun fotoğrafı gibi bir sürü fotoğrafları gördüm. Bu fotoğrafların müzede sergilenmesi amacıyla önemli olduğunu söyledim. Barbaros Bey, bu eserlerin orijinalini bağışladı. Ben de bu bilgileri müzeye kazandırmada aracı olduğum için çok mutluyum” dedi. 


Aksoy, Teşekkür Etti 

Genel Sekreter Yardımcısı Ergün Aksoy da, “Bu heyecanı ve gayretleri için Dr. Fahrettin Er’e çok çok teşekkür ediyorum. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Manisa’da başlatmış olduğu Tarihe Saygı Projesi kapsamında Manisa Kurtuluş Müzesi’nin çalışmaları hızla devam ederken, Manisalı hemşerilerimizin bu projeye katkı sunması bizleri mutlu ediyor. Manisa Kurtuluş Müzemize bu madalyayı ve beratı kazandırmak bizim için çok kıymetli. Yalnız Manisalılar değil, şehrimize gelen tüm misafirlerimiz bu tarihi anları yaşamış olacaklar. Gelecek nesle böyle bir miras bırakan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün başta olmak üzere, projeye katkı sunan ve sunacak herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu katkıların süreceğine inanıyorum” dedi. Konuşmaların ardından General Seyfettin Çalbatur’a ait orijinal belgeler tasnifi yapılmak üzere teslim alındı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...
İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun...