Lila Kağıt'ın Halka Arzında Talep Toplama Devam Ediyor

Türkiye’nin ezber bozan hijyenik temizlik kağıdı şirketi Lila Kağıt’ın halka arzında, 30 Nisan’da başlayan talep toplama, 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde devam ediyor.

Lila Kağıt'ın Halka Arzında Talep Toplama Devam Ediyor
02 Mayıs 2024 - 11:26
Türkiye’nin ezber bozan hijyenik temizlik kağıdı şirketi Lila Kağıt’ın halka arzında, 30 Nisan’da başlayan talep toplama, 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde devam ediyor.

Dünyada 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği yarı mamul ve mamul ihracatı ile birlikte; Sofia, Maylo, UltraBerrak ve Nua markaları ile temizlik kağıdı sektörünün önemli oyuncularından biri olan Lila Kağıt’ın halka arzında 30 Nisan’da başlayan talep toplama, 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde, pay başına 37,39 TL fiyatla devam ediyor. 

 Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin liderliğinde toplam 43 aracı kuruluştan oluşan konsorsiyum aracılığı ile halka arz edilen Lila Kağıt; Borsa İstanbul’da “LILAK” kodu ile işlem görecek. Toplam 4,48 milyar TL büyüklüğündeki halka arzın gerçekleşmesi ile Lila Kağıt’ın halka açıklık oranı yüzde 20,34 olacak. 
Şirket, halka arzdan elde edilecek gelirin önemli bir kısmını Erzurum Fabrika Yatırımı, Ergene Fabrika Yatırımı ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları için kullanmayı planlıyor. 
Sektöründe Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’daki en büyük kapasiteye sahip ilk 10 şirket arasında yer alıyor; 80’den fazla ülkeye ihracat yapıyor... 

Türkiye ve dünyanın hijyenik temizlik kağıdı pazarındaki ihtiyacını karşılamak amacıyla 2006 yılında yüzde 100 Türk sermayeli olarak kurulan Lila Kağıt; son açıklanan döneme göre Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı’ listesinde 123. sırada; İstanbul Sanayi Odası’nın “En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” (İSO 500) listesinde ise 153. sırada yer alıyor. 

Lila Kağıt, Tekirdağ Ergene’de bulunan yıllık 271 bin tonluk brüt kağıt üretim kapasitesi ve 300.000 m2 açık alana yayılı üretim tesisi ile sektöründe Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’daki en büyük kapasiteye sahip ilk 10 şirket arasında yer alıyor. Ergene tesisinde üretilen tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil, peçete gibi hijyenik temizlik kağıdı ürünleri ile tüketicilerine Türkiye’de 80.000’den fazla noktada ulaşıyor. Lila Kağıt’ın, Türkiye'nin komşuları ile başlayan ihracat pazarları zaman içerisinde Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve ardından Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar yayılırken, bugün satışlarının %70’lik kısmını yurt dışında 80’den fazla ülkeye gerçekleştiriyor.

Şirket aynı zamanda; Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in ilk temizlik kağıdı üretim tesisi olacak yeni fabrikasının inşaatına Erzurum’da başladı. Lila Kağıt’ın Türkiye'nin farklı lokasyonlarında toplam 50 MW'lık yenilenebilir enerji yatırımı ve Ergene fabrikasında yapılacak kapasite artırımı ve akıllı depo yatırımları ile birlikte toplamda 5,1 milyar TL’lik yeni yatırım planı bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...