Bülent Tercan, AK Parti'ye turizm raporu sundu

Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'ye "Turizm Raporu" sundu!

Bülent Tercan, AK Parti'ye turizm raporu sundu
07 Eylül 2020 - 16:04
Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’yi makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Bülent Tercan, büyük potansiyeline ve değerlerine rağmen İzmir'in turizmde hak ettiği yerde olmadığını söyledi. İzmir’in turizm sorunlarının çözümü için  destek isteyen Bülent Tercan, turizm sektörünün sorunlarına daha etkin çözümlerin bulunması amacıyla hazırladığı İzmir Turizm Raporunu da AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli'ye sundu. 

İzmir'in turizm sektörüne yönelik sorun ve çözüm önerilerini aktaran Tercan, "İzmir’in tüm potansiyeli ve değerlerine rağmen sektörden yeterince pay alamaması, gelir sağlayamaması kabul edilecek bir durum değildir. Bu durum da öncelikle yerel yönetimlerin eksikliği olarak nitelendirilebilir" diyerek,  İzmir'de turizm adına çok büyük eksiklikler olduğunu söyledi. 

İzmir'in, doğal zenginliklerini avantaja çeviremediğini anlatan Tercan şöyle konuştu: "İzmir’in değerleri Yunanistan, İtalya, İspanya gibi bir ülkede olsa çok daha iyi değerlendirilebilirdi. İzmir, harika denize, güneşe, kuma sahip. İnanç ve kültür turizmini şahlandıracak tarih dokusu ile, sağlık turizminin gözdesi termal kaynakları ile çok farklı bir şehir. Bergama ve Selçuk-Efes ile UNESCO dünya listesine girmiş iki ilçeye sahip. Claros Kehanet Merkezi de cabası. İzmir’in günlük yaşamı da turizm değerleri ile dolu. Lifestyle’ı, Ege Mutfağı, Kordonboyu, modern iç ve dış hatları ile direk uçuşları, imbatı, fuarı, Kadifekale’si, pasaport iskelesi ve eski liman, asansör günlük yaşamımızda yer alan gerektiği gibi fark edilmeyen değerler." .

İzmir'in son 20 yılda turizmde gerilediğini ve bugünkü noktaya gelmesine yerel yönetimlerin sebep olduğunu söyleyen Tercan sözlerine şöyle devam etti: "İzmir, 20 yıl önce ülkenin turizm pastasından yüzde 10 oranında pay alırken bu oran günümüzde yüzde 4’lere kadar geriledi. Yerel yönetimler turizme gereken ilgiyi göstermedi, geliştirmek bir yana turizm sürekli kan kaybetti. Oysa İzmir’in kalkınma ve vites yükseltme için ne Ankara’ya, ne dış kredilere ne de bir başka benzer desteğe ihtiyacı yok. Sorun, eldeki imkanların, değerlerin iyi kullanılamaması." 
 
İzmir'in turizm alanındaki hak ettiği yere getirilmesi için dayanışmaya ve giç birliğine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Bülent Tercan, "Biz İzmirliyiz, İzmir için çalışıyoruz. Şu an turizmde geride kaldık ancak belediyelerin, STK ve meslek örgütlerinin el birliği ile sıkıntılar giderilebililir. Bu noktada AK Parti turizm sektörüne önemli katkılar vermiştir. Çeşme marinası uluslararası dış hatlar terminali, İzmir’den onlarca dış hat uçuşları gibi çalışmalarda AK Parti’nin imzası var. İktidar partisinin il başkanlığı olarak AK Parti teşkilatlarından turizm alanında da yapılacak çalışmalara destek vermesini ve yol göstermesini bekliyoruz" diye konuştu.  
 
Tercan’ın örnek bir turizm gönüllüsü olduğunu belirten Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ise, önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalarda turizme ayrı bir başlık açacaklarını söyledi.Turizm raporu için Tercan’a teşekkür eden Sürekli, "Çeşme’de uzun dönem meclis üyeliğimizi de yapan Bülent Tercan, uzun yıllardır turizm sektörünün içinde. Sorunları ve çareleri iyi biliyor. AK Parti, İzmir’in yararına olan her çalışmada olduğu gibi, turizmde yaşanan sıkıntıların giderilmesine de gereken katkıyı verecektir" şeklinde konuştu. 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
E-ticaret tüketim alışkanlıklarını nasıl etkiledi?
E-ticaret tüketim alışkanlıklarını nasıl etkiledi?
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Modernleşmeyi betonlaşma olarak anladık"
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Modernleşmeyi betonlaşma olarak...