Borsa İstanbul'da gong Kimpur için çaldı!

39 yıllık köklü tarihi ile poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş liderliğinde halka açıldı.  

Borsa İstanbul'da gong Kimpur için çaldı!
28 Nisan 2022 - 15:34

Poliüretan sektörünün öncülerinden Kimpur’un halka arzı tamamlandı

39 yıllık köklü tarihi ile poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş liderliğinde halka açıldı.  28 Nisan Perşembe günü Borsa İstanbul’da yapılan törende gong bu kez Kimpur için çaldı. Kimpur’un halka arzı yüzde 27,15 oranındaki payların satışıyla gerçekleştirildi. Son yılların en büyük arzlarından biri olmasının yanı sıra  2022 yılının en büyük halka arzı olan Kimpur, gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da KMPUR kodu ile işlem görmeye başladı.

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur’un, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası liderliğinde yürütülen halka arz süreci Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreniyle tamamlandı. Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun’un açılış konuşması yaptığı törene, Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Kimpur Yönetim Kurulu Üyesi İzi Mizrahi, Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, Kimpur’un halka arzına aracılık eden 18 üyeden oluşan konsorsiyuma liderlik eden Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen ve Kimpur çalışanları katıldı. Kimpur hisseleri, gong töreninin ardından KMPUR kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.  

Gong töreninde açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun şunları söyledi: “Kimpu’run bugün işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen halka arz törenine, borsamıza hoş geldiniz. Kimya sektörü, ülkemize istihdam ve döviz girişi sağlayan önemli sektörlerden birisi. Kimya sektöründe faaliyet Kimpur, 45’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor, döviz girişi sağlıyor, Ar-Ge’ye yatırım yapıyor. Kimpur gibi ekonomimize katkı sağlayan şirketlerimizi Borsamızda görmekten mutluyuz.
Biz halka arz dışında da şirketlerimize destek oluyoruz. Özellikle ihracat ve ithalat yapan şirketlerimize sunduğumuz vadeli işlem sözleşmeleri var. Geçen yıl işleme açtığımız “Fiziki teslimatlı dolar/TL vadeli işlem sözleşmeleri” sayesinde şirketler kur riskini daha rahat yönetebiliyor. Vade sonunda döviz, fiziki olarak teslim ediliyor. Şirketlerimizin operasyonlarını kolaylaştırmak üzere finansal ürünlere dair çalışmalarımız devam ediyor. 
Kimpur 957 milyon TL tutarında gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı süreçte emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum, sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum, Kimpur’a Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum.”

Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi: “Çok başarılı geçen halka arz süreci ardından bugün Kimpur’un başarılarla dolu tarihinde yeni bir döneme giriyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana yüzde yüz yerli sermayeli markamızın hikâyesi, şimdi de halka arz ile birlikte daha güçlü bir kurumsal kimlik ve güçlü bir marka olarak devam edecek. Talep toplama sürecinde hisselerimize ilgi gösteren, bize destek veren tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Halka arzın Kimpur için ve sermaye piyasalarımız için hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca: Yüzde yüz yerli sermayeli poliüretan sistemleri üreticisi Kimpur olarak inovasyon odaklı, kurumsal yönetime değer veren, Ar-Ge merkeziyle sıradışı çözümler üreten bir şirketiz. Rekabet avantajı sağlayan teknolojilerimiz, inovasyonlarımız ve stratejilerimizle son 5 yılda üretim kapasitemizi %98 artırarak 65 bin tondan 129 bin tona çıkardık. Aynı dönemde istihdamı %140 artırırken, satış miktarımız (ton) %208 büyüdü ve ihracatı ise %470 artırdık. 2020 yılı itibarıyla başlattığımız Yalın Altı Sigma projeleri içerisinde yer alan Tesis Çapında Enerji Tasarrufunun Sağlanması projesi ile yıllık %12’ye yaklaşan bir enerji tasarruf sağladık. Müşteri beklentilerine paralel olarak Ar-Ge Merkezi’mizde ele aldığımız ısı iletim katsayısı düşük ürünler sayesinde müşterilerimizin satış hacimlerini arttırmalarına katkı sağlarken, son kullanıcıların da enerjiyi daha verimli ve tasarruflu kullanmalarını sağladık. Yaptığımız yatırımlarla yurtiçindeki ve Avrupa’daki varlığımızı güçlendirme hedefimiz doğrultusunda önemli adımlar attık. Başarılı geçirdiğimiz bu halka arz süreciyle daha büyük adımlar atmaya devam edeceğiz. Halka arzın Kimpur ve sermaye piyasalarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Halka arza aracılık eden Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen ise şunları kaydetti; “Türkiye Sınai Kalkınma Bankası olarak, liderliğini yürüttüğümüz Kimpur halka arzını, geniş bir katılımla başarılı bir şekilde tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu süreçte destek veren 18 kurumdan oluşan konsorsiyum üyelerimize ve yatırımcılara teşekkür ediyoruz.  Kimpur halka arz sürecinin borsamızda halka açılmak isteyen şirketlere de ilham vereceğini düşünüyoruz.  Süreçte yönlendirmeleriyle destek veren Sermaye Piyasaları Kurulu ve Borsa İstanbul’a teşekkür ediyoruz.”
 
KİMPUR A.Ş Hakkında: Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur, 129.000 ton üretim kapasitesi ile bölgedeki en büyük kapasiteye sahip poliüretan sistem evidir. 45’ten fazla ülkeye ihracat yaparak sektöre öncülük etmektedir. Üretimi yapılan poliüretan sistemler ayakkabı, otomotiv, mobilya ve yalıtım-inşaat, ısıtma-soğutma sektörlerinde kullanılmaktadır. Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticisi olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdürmektedir. “Kimpur” markasıyla Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş., sürekli gelişim, insan kaynakları yatırımı, değişime uyum sağlama kabiliyeti ve tüm paydaşları ile kurmuş olduğu güçlü iletişim ağlarını, kalite ve hizmet anlayışının yapı taşları olarak benimsemiştir. Bu hedefleri yerine getirirken, doğaya ve insan sağlığına özen göstermeyi de ilke olarak edinmiştir. Kimpur, başarısını ve lider konumunu, tedarikçilerinin, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetine verdiği önem doğrultusunda sürekli kılmayı hedeflemektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmirlilere müjde: "90 Dakika Ücretsiz Aktarma" Yeniden Hayata Geçiyor
İzmirlilere müjde: “90 Dakika Ücretsiz Aktarma” Yeniden Hayata...
İzmir'de 15 Temmuz'da İZBAN Ücretsiz, Diğer Toplu Ulaşım Yüzde 50 İndirimli
İzmir'de 15 Temmuz’da İZBAN Ücretsiz, Diğer Toplu Ulaşım...