Şok iddia! "Herkesin her şeyi rahatlıkla yapabildiği kuralsız bir kent: FOÇA"

SEYFİ GÜL / İzmir Basın Grubu - Dilek ve temenniler bölümünde söz alan bazı vatandaşlar yönetim anlayışı dolayısıyla ilçenin kuralsız bir kent haline geldiğini, isteyenin istediğini yaptığını, imar konularında işgallerin gasp boyutuna ulaştığını, bunu çözmesi gereken belediyenin dilekçelere cevap dahi vermediğini iddia ettiler.

Şok iddia! "Herkesin her şeyi rahatlıkla yapabildiği kuralsız bir kent: FOÇA"
27 Ekim 2022 - 22:49

FOÇA KENT KONSEYİ İLÇENİN SORUNLARINI MASAYA YATIRDI

İZMİR - Foça Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda kentin sorunları masaya yatırıldı. "Domuzlar ve sokak hayvanları, kuraldışı karavan ve çadır konaklamaları, çevre sorunları ve atık yönetimi" başlıklı gündemin dışında söz alan bazı konuşmacılar; ilçenin, herkesin herşeyi rahatlıkla yapabildiği kuralsız bir kent haline geldiğini, işgallerin gasp boyutuna ulaşmaya başladığını iddia ettiler.  

Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul’un ilk bölümüne Foça Kaymakamı Mehmet Türköz ve Belediye Başkanı Fatih Gürbüz de katıldı. Açılışta konuşan Foça Kaymakamı Mehmet Türköz Kent Konseylerinin bütçeleri olmayan kuruluşlar olduğuna dikkat çekerek; “Kent Konseylerinin tavsiyeleri çok önemlidir. Onları yapmak için  ilgili yerel yöneticiler kendi kanuni görevleri doğrultusunda ellerinden gelen çabayı sarfederler. Burada da gerek kaymakamlığımız, gerek belediyemiz, gerek kurum amirlerimiz olarak, konuşulan sorunlar konusunda gerekli çabyı sarfedip inşallah çözümü için gereğini yapacağız” dedi.

Foça Kent Konseyi Başkanı Orhan Gürer ise yaptığı konuşmada, kent konseylerinin hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, çevreye duyarlılık gibi çalışma ilkeleri olduğunu hatırlattı.Dönem içinde özellikle çevresel konulara ilişkin olarak yaptıkları eylem, etkinlik ve faaliyetleri anlatan  Orhan Gürer Aliağa’ya söküm çin getirilmesi beklenen asbestli uçak gemisi Sao Paulo konusunda;” Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum bu gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyonu iptal ederek karasularımıza girişine izin verilmeyeceğini açıklamıştır. Bu da bizi sevindiren önemli bir gelişme olmuştur.”dedi.


DOMUZLARA ÇARE

Gündem konuları arasında yer alan domuz ve sokak hayvanları konusunda yapılan çalışmaları Foça Belediyesi Veteriner Hekimi Tamer Karakaya anlatarak gelen soruları yanıtladı. Söz alan bazı katılımcılar domuz popülasyonunun azaltılması için  eskiden olduğu gibi sürek avı yapılmasını, askeri bölge içinde tel örgüyle çevrilmiş sınırlı bir besleme bölgesi oluşturulması önerilerinde bulundular.


KARAVANCILAR BÖLGEYİDE DENİZİDE KİRLETİYOR

Özellikle ilçenin İngiliz ve Kumburnu mevkilerinde yasak olmasına rağmen yoğunlaşan, kimileri 4 ay süren  çadır ve kamp konaklamalarının kenti ve denizi kirlettiği konularında görüşler ortaya kondu. Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin burada konaklayan bazı kişilerin karavanlarını özellikle kaçak deniz patlıcanı ve ahtapot avcılığı için kullandıklarını ve bu durumun acil olarak önlenmesi gerektiğini söyledi.

Trafik düzenlemelerinin olmayışı ve otopark sorununun kenti özellikle yaz aylarında yaşanmaz hale getirdiğine dikkat çeken vatandaşlar çöp konteynerlerinin şehri kirleten bir unsur olmaktan çıkarılmasını talep ettiler.
ARITMA SUYU ACİLEN TARIMA VERİLMELİ
Foça Bağarası Zeytin ve Zeytiyağı Kooperatifi Başkanı Ercan Yüksektepe ise tarımsal alanlarda kuraklığa vurgu yaparak Yenifoça’daki arıtma tesisinden denize akıtılan saniyede 200 litre kullanılabilir suyun tarımal sulamaya kazandırlmasının acil ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ercan Yüksektepe; "Bu suyu dağdan aşırıp Bağarası ovasına doğru aktarmak lazım. Mart ayından bu yana yağmur yok. İzmir'in en kurak ilçesi Foça. Böyle giderse seneye Mısır dikilmeyecek. Mısır dikilmezse süt üretimi verimli olmaz. Bunun önüne geçmek lazım.”dedi.
İŞGALLER GASP BOYUTUNA GELMEYE BAŞLADI
Dilek ve temenniler bölümünde söz alan bazı vatandaşlar yönetim anlayışı dolayısıyla ilçenin kuralsız bir kent haline geldiğini, isteyenin istediğini yaptığını, imar konularında işgallerin gasp boyutuna ulaştığını, bunu çözmesi gereken belediyenin dilekçelere cevap dahi vermediğini iddia ettiler. 

RESMİ TESİSLERE TEKERLEKLİ SANDALYE İLE GİREMİYORUZ
Son olarak söz alan Foça Belediyesi Engelli Masası Sorumlusu Sinan Kılıç ise İzmir Büyükşehir Belediyesince yeni yol yapılan bazı bölgelerde belediye tesislerine ve bazı resmi dairelere tekerlekli sandalye ile girilemediğini belirterek buraların engelli vatandaşların girişine uygun hale getirilmesini istedi.

Foça Kent Konseyi Kadın, Engelli ve Gençlik Meclisleri Başkanlarının genel kurulu bilgilendirmelerinin ardından toplantı Konsey Genel Sekreteri Göksel Acar’ın belirtilen konuların ilgili makam ve birimlere iletileceğine dair konuşmasıyla sona erdi.

Seyfi GÜL / İzmir Basın Grubu 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Robotiğe meraklı dünya çocukları İzmir'de buluşacak
Robotiğe meraklı dünya çocukları İzmir'de buluşacak
İZDENİZ ile mavi yolculuk keyfi: Yaz seferleri ile Foça, Urla ve Mordoğan'ı keşfedin!
İZDENİZ ile mavi yolculuk keyfi: Yaz seferleri ile Foça, Urla ve...