Organ Naklinde Referans Merkezi

Geçtiğimiz gün Aydın'ın Nazilli ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen 32 yaşındaki Şener Erdem’in karaciğeri Ege Üniversitesi’nde 7 aylık Emir Çelik ile Celalettin Kutlu’ya (52) iki nakledildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak karaciğer nakli olan hastalardan Celalettin Kutlu’ya (52) geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Organ Naklinde Referans Merkezi
06 Ağustos 2018 - 12:06

Ziyaret sırasında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sağlık sorunu olan karaciğer nakli konusunu misyon edindiğini ifade ederek, “Karaciğer nakli gerçekleştiren üniversite hastaneleri arasında üst sıralarda yer alıyoruz. Hatta bu alanda Türkiye'nin en deneyimli karaciğer nakli ekiplerinden birini bünyemizde bulunduruyoruz. Bu ekip multidisipliner yaklaşımla 7 gün 24 saat hizmet vererek hastalarımıza şifa dağıtıyor. Bu başarılı nakillere imza atan akademisyenlerimizi ve ekiplerini kutluyorum. Hastalarımıza da acil şifalar diliyorum’’ dedi. 

Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Vedat Ünalp ise başarılı geçen operasyonlar sonucunda hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.  Doç. Dr. Ünalp şöyle konuştu: ‘‘ Nazilli’de vefat eden vatandaşımızın yaşının genç olması dolayısıyla organları gayet sağlıklıydı. Bu organlardan karaciğeri aldıktan sonra hali hazırda ciddi bir kadavra sıkıntısı, organ sıkıntısı, çektiğimiz için bu organdan nasıl daha fazla faydalanabiliriz diye düşünüp karaciğeri iki parçaya böldük. Küçük parçayı 7 aylık bebeğimize naklettik. Büyük parçayı ise erişkin hastamıza naklettik. İki hastamızın da durumu şu an gayet iyi. Kadavra bağışının artması özellikle organ bekleyen hastalarımız açısından bir umut oluyor. Dolayısıyla tüm vatandaşlarımızı organ nakli konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.’’

Hasta Celalattin Kutlu ise sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, ‘‘Beni sağlığıma kavuşturan Ege Üniversitesi’nde görev yapan doktorlarımıza, yardımcılarına ve ziyaretiniz için sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi. 

Ziyarete; EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turan, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Göksel ve hastane yönetimi katıldı.

1000’in üzerinde karaciğer nakli

Türkiye’nin ilk karaciğer nakli 1994 yılında, ilk canlıdan canlıya karaciğer nakli ise 1999 yılında EÜ Karaciğer Nakli Ekibi tarafından gerçekleştirildi. EÜ Organ Nakli Merkezinde 1994 yılından bu yana binin üzerinde karaciğer nakli gerçekleştirildi. Merkez her yıl 100’ün üzerinde karaciğer nakli hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur...
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel...