Manisa TSO Ocak Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı Manisa TSO hizmet binasında gerçekleştirildi. 

Manisa TSO Ocak Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
02 Şubat 2023 - 15:42
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Ocak ayı olağan meclis toplantısı Manisa TSO hizmet binasında gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) 2023 yılının olağan ilk Meclis Toplantısını, Meclis Üyelerinin katılımıyla Manisa TSO hizmet binasında gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Ümit Türek'in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, iş dünyasının 2023 yılından beklentileri ele alındı. Ocak ayında birçok gün ve hafta kutladıklarının altını çizen Manisa TSO Meclis Başkanı Ümit Türek 2023 yılında ekonomik olarak dalgalanmalar yanabileceğinin altını çizdi.

BAŞKAN YILMAZ; “İŞ YAPMA MALİYETLERİ YÜKSELİŞE GEÇTİ”
Toplantıda söz alan ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ile ilgili konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; “Değerli Meclis Üyelerimiz, 2022 yılına damgasını vuran en önemli olay hiç şüphesiz ki Rusya ile Ukrayna arasında şubat ayında başlayan çatışmalar oldu.  Herkes bu savaşın etkisini farklı biçimde hissetti. Rusya ve AB ülkeleri arasında karşılıklı uygulanan ambargolar nedeniyle, başta Avrupa bölgesi ülkeleri olmak üzere birçok ülke enerji sorunu ile karşı karşıya kaldı. Yine çatışmalar nedeniyle dünyanın tahıl merkezi olan Rusya ve Ukrayna’dan gerçekleştirilemeyen sevkiyatlar, tahıl krizinin derinleşmesine neden oldu. Neyse ki krizin etkileri yılın sonuna doğru Türkiye’nin tahıl koridorundaki öncülüğü sayesinde, hafiflemeye başladı. Elbette hayatını kaybeden ve göç etmek zorunda kalan binlerce insanı unutmamak gerekir. Ve maalesef geçen yıl başlayan savaş, yeni yılda da devam ediyor.  Temennimiz çatışmanın bir an önce sone ermesi, barışın gelmesidir.  Ekonomik açıdan bakıldığında ise pandemi ile bozulan tedarik zinciri, artan enerji maliyetleri ve savaşın etkisiyle başta gıda fiyatları olmak üzere birçok mal ve hizmetin fiyatının artmasına neden oldu. Bu da ABD ve Avrupa Birliği Ülkeleri olmak üzere, küresel çapta enflasyona neden oldu.  Enflasyon ile mücadele etmek isteyen merkez bankaları çareyi faiz artışında bulurken, yatırım maliyetlerin artması yılın son çeyreğinde resesyon veya ekonomik yavaşlama endişelerine neden oldu. Öyle ki ekonomik durgunluğun, yeni yılda biraz daha belirginleşeceği, herkes tarafından dile getirilmeye başlandı. Bütün bu gelişmeler bizde de yüksek enflasyon ve dolaysıyla hayat pahalılığına neden oldu. Yüzde 80’lere ulaşan tüketici fiyat endeksi son yılların zirvesine ulaştı. Girdi maliyetlerinin artması ile iş yapma maliyetleri yükselişe geçti.  İş yapmak ve yatırım yapmak zorlaştı. Nitekim, dünya bankası, yayımlamış olduğu küresel ekonomik beklentiler raporunda, dünya ekonomisine ilişkin 2023 ve 2024 yılı büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize ederek sırasıyla %1,7 ve %2,7 düzeyinde açıkladı. Kuruluş, söz konusu revizyona gerekçe olarak yüksek enflasyon, azalan yatırımlar ve sıkı para politikası uygulamalarını gösterdi. Türkiye’de ekonomik aktivitenin belirgin biçimde ivme kaybedeceğini tahmin eden dünya bankası, 2023 yılına ilişkin büyüme tahminini %3,2’den %2,7’ye düşürdü” dedi.

“İHRACATIMIZ HER GEÇEN GÜN REKOR TAZELİYOR”
Ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelere değinen Başkan Yılmaz; “Değerli Meclis Üyelerimiz, ülke olarak 2022 yılının en önemli ekonomik olaylarından birisi elbette ihracat kalemlerindeki artış olmuştur. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sayın Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen ve 2022 yılı dış ticaret rakamlarının açıklandığı toplantıda, tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar ve sonrasındaki yüksek küresel enflasyon, Rusya Ukrayna savaşı, enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlara rağmen, dünyadaki bu zorlu koşullar altında, ülkemiz bir kez daha rekor tazeleyerek, ihracatımız 2022 yılında 2021 yılına göre yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolara yükselmiştir, sektörler özelinde 33,5 milyar dolarla ihracat şampiyonu olan kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünü, 31 milyar dolarla otomotiv, 21,2 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon takip etmiştir. Almanya, ABD, Irak, Birleşik Krallık ve İtalya en çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke olurken, en fazla ihracat artışı sağladığımız ülkeler Rusya, Irak, ABD, Almanya ve Romanya olarak sıralanmıştır. Hiç şüphesiz ki, ülkemiz ihracatında yaşanan bu olumlu gelişmeler ilimiz ihracatına da doğrudan yansımıştır. Türkiye ekonomisinin en büyük ihracatçı illerinden biri olan ve zirvede kalan manisa, geçen yıl olduğu gibi ihracatta 5 milyar doları aşarak, ülkemizde yedinci sırayı korumayı başarmıştır. Temennimiz ve beklentimiz bunun 2023 yılında da devam etmesi yönünde” dedi.

“ODAMIZ EYT BAŞVURULARINDA MANİSA İŞ DÜNYASINA YARDIMCI OLACAK”
Sözlerine EYT başvurularında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın oda üyelerine yardımcı olacağının altını çizerek devam eden Başkan Yılmaz; “ Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım, basından da takip ettiğiniz üzere, ülkemizde son zamanlarda tartışılan en önemli konulardan birisi de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi oldu.  Meclisten geçtikten sonra EYT düzenlemesi ile ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağı beklenmekte.  Birçok işletme emeklilik nedeniyle ayrılacak kalifiye işgücü eksikliği ve ödenecek kıdem tazminatlarına yoğunlaşmaya başladı.  bu bağlamda, işyerlerinde yaşanabilecek üretim kayıplarının engellenmesi, Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde oluşması muhtemel yoğunluğun azaltılması ve başvuruda bulunacak sigortalıların zaman kaybının önlenmesi, söz konusu sürecin gerek sigortalılarımız gerekse iş dünyamız bakımında etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla, Manisa Sosyal ve Güvenlik İl Müdürlüğü ile odamız arasında sağlanan iş birliği ile  EYT kapsamındaki sigortalıların, e-devlet üzerinden kıdem tazminatına esas yazı (emekli olabilir yazısı) ve emeklilik talebinde bulunabilecekleri gibi bugün sizlere odamızın iletişim kanalları ile yapmış olduğumuz duyuruda belirtildiği üzere de, başvuruya esas talep formları ve dilekçe örneklerini sigortalılar tarafından kendi el yazıları ile doldurularak imzalandıktan sonra odamıza teslim edilmek suretiyle, odamız marifetiyle Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ulaştırılacağı hususunu buradan tekrar sizlere hatırlatmak isterim” dedi.

“ÜLKEMİZ, MANİSA’MIZ VE ÜYELERİMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Konuşmasının son bölümünde Manisa Ticaret ve Sanayi üyelerinin her koşulda yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz; “Değerli Meclis Üyelerimiz, oda olarak, çalışan, üreten ve başarıya koşan üyelerimizin bütün süreçlerinde tüm imkânlarımızı seferber ederek yanlarında olduk.  Üyelerimizin ihtiyaç duyduğu iş ve işlemlerde etkin ve hızlı hareket ettik.  Kalite ve hızı aynı anda sunduk. Sorunları yakından izleyerek, yerinde tespit edip çözüm için inisiyatif aldık. Her yıl olduğu gibi geçen yıl da oda olarak birçok faaliyete ev sahipliği yaptık.  Teşvik ve desteklerle ilgili toplantılar, seminerler, eğitimler ve iş forumları düzenledik.  Üyelerimizin uluslararası pazarlara erişimleri için fuar ve yurtdışı çalışmalarına destek olduk, yurtdışı iş gezilerini birlikte gerçekleştirdik.  Başta kardeş Türki cumhuriyetler ve balkan ülkeleri olmak üzere, ABD, İngiltere, Japonya ve AB ülkelerinden iş insanları ve misafirler ağırladık. İyi niyet protokolleri yaptık.  Uluslararası yatırım kuruluşları ve ülke temsilcileri ile üyelerimizi buluşturarak iş imkânlarını geliştirdik.
TOBB önderliğinde üyelerimizi yeni teşvikler, finansmana erişim araçları ve inovatif gelişmeler hakkında bilgilendirdik.  Paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz kalkınma ajansı, ab projeleri, fizibilite ve ortaklıklarla şehrimize yön veren girişimlerin başlangıcını yaptık. Bu vesileyle tüm kamu-özel paydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Son üç yılda üniversite-sanayi iş birliğine öncülük ettik.  Bu iş birliğinin en güzel örneği olan manisa teknokent ile birlikte akıllı üretim ve AR-GE merkezleri projeleri gerçekleştirdik.
Böylece 2023 yılında da en önemli konulardan biri olması beklenen endüstri 4.0 ve yüksek teknolojik ürünler ile ilgili önemli çalışmalara, diğer oda ve borsalarımız ve paydaşlarımız ile birlikte devam etmeyi planlıyoruz. Öte yandan, 2023 yılında en çok konuşmamız ve harekete geçmemiz gereken konu olan yeşil ekonomiyi veya yeşil devrimi dikkate alarak, AB tarafından oluşturulan, Avrupa yeşil mutabakatı çerçevesinde iklim değişikliği, sera gazı emisyonlarının azaltılması, yenilenebilir enerji kullanımı konuları olmak üzere, çevresel ve sürdürebilirlik konularında çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda kıymetli meclisimizden almış olduğumuz yetki ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak yürütmekte olduğumuz güneş enerji sistemi (GES) projesi kapsamında, Demirci ilçesi Mahmutlar mahallesi, 0 ada, 326 parsel, Çatalarmut mevkiinde kayıtlı, tarla vasfı taşınmazın satın alma işlemi tamamlanmış ve manisa tarım ve orman il müdürlüğümüz tarafından yerinde yapılan tespit neticesinde, söz konusu taşınmazın toprak, topografik ve tarımsal potansiyeli dikkate alındığında; çevre arazilerde tarımsal kullanım bütünlüğünü bozmayan ‘Kuru Marjinal Tarım Arazisi’ (KTA) sınıflaması içerisinde yer aldığına dair tespit de yapılmıştır. En son gelinen aşamada ise arazinin üzerine kurulacak olan güneş enerjisi panellerine ilişkin hazırlanan teknik rapor, Gediz Elektrik A.Ş.’ye sunulmuş ve firmanın onayına müteakip panellerin kurulum işlemlerine de ivedilikle başlanacaktır. Ayrıca, meslek komitesi üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda, yeşil enerji ve dönüşüm hakkında konusunda uzman bir konuşmacıyı odamıza davet ederek bir panel organize edeceğimizin de bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. Gerçekleştirmiş olduğumuz tüm bu çalışmalar doğrultusunda, bu sebepledir ki 2022 yılında yapılan oda seçimlerinde, meclis üyelerimizin tamamının desteğini alarak ikinci kez seçildik. Katılım sağlayarak huzurlu bir ortamda seçimin gerçekleşmesinde emeği geçenlere, bizlere güvenerek bu görevi layık gören tüm üyelerimize, komitelerimize ve meclis üyelerimize teşekkür ediyor, her kademede seçilen arkadaşlarımıza görevlerinde tekrar başarılar diliyoruz. Yönetim olarak bu teveccühe layık olmak için daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. Hep söylediğimiz gibi kazanan Manisa oldu, iş dünyamız oldu.  2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da üyelerimize sunduğumuz hizmet kalitesini ve çalışmalarımızı en yüksek düzeye taşıma gayreti içinde olacağız.  Ülkemiz için, Manisa için ve üyelerimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Dayanışma ve katılımcı bir anlayışla geleceğimizi teminat altına alacak çalışmalara hep birlikte imza atacağız. Bu duygu ve düşünceler ile sözlerime son verirken, sizleri bir kez daha saygılarımla selamlıyor, hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Toplumda Artan Şüphe ve Kuşku: Nedenleri ve Sonuçları
Toplumda Artan Şüphe ve Kuşku: Nedenleri ve Sonuçları
Çandarlı'da Gece Yarısı Çıkan Yangın 8 Saatte Kontrol Altına Alındı!
Çandarlı'da Gece Yarısı Çıkan Yangın 8 Saatte Kontrol Altına...