Foça'da Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi

Yıllardır atıl durumda bekleyen 25 yataklı Foça eski Devlet Hastanesi binası...

Foça'da Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi
11 Nisan 2022 - 16:35
İzmir’in Foça ilçesinde 'Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı' gerçekleştirildi. Foça İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen çalıştay, Foça Kaymakamı Ali Çetin’in başkanlığında yapıldı.

Kamu kurumlarından görevliler ve muhtarlar ile birlikte bağımlılıkla mücadele konusunda çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda; yıllardır âtıl durumda bekleyen Foça eski Devlet Hastanesi binası da gündeme getirildi. Sosyal Hizmet Uzmanı Mesut Güneş, eski hastane binasının İlçe Sağlık Müdürlüğüne tahsisi halinde uygun fiziksel mekânın oluşması ile birlikte Foça’ya bir ‘Bağımlılık Danışma Merkezi’ kurulabileceğinin altını çizdi.

Çalıştay hakkında bilgi veren Foça  İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Mesut Güneş, ilçe çalıştayları ile başlayan sürecin ülke genelini kapsayacak şekilde ilerleyeceğini belirtti. Güneş, iki günlük çok verimli bir çalıştay gerçekleştirdiklerini; üç ayrı çalışma masası oluşturarak uyuşturucu, tütün ve davranışsal bağımlılığın önlenmesi için ilçemizde yapılacak faaliyetler üzerine fikir alışverişinde bulunduklarını; halen metruk bina görünümünde olan eski hastane binasının İlçe Sağlık Müdürlüğüne tahsisi halinde uygun fiziksel mekânın oluşması ile birlikte ilçemizde bir “Bağımlılık Danışma Merkezi” kurulabileceğini söyledi.

ilçedeki sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerin arttırılması ve kolay ulaşılabilir olması; mümkünse her ay bir resmi kurumun sosyal faaliyet organize etmesi; pandemi döneminde ara verilen uçurtma şenliğinin geleneksel hale gelmesi; ve en nihayetinde de çalıştay katılımcılarından İlçe Bağımlılıkla Mücadele Alt Kurulu oluşturarak planların gerçekleştirilmesi için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Güneş,  ülke çapında bağımlılığın önlenmesi adına okul sosyal hizmeti uygulamasının riskli bölgelerden başlanarak tüm okullara yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran'daki protestoların perde arkasında neler var?
İran’daki protestoların perde arkasında neler var?
Dijital medyanın toplum ve toplumsal olaylar ile ilişkisi
Dijital medyanın toplum ve toplumsal olaylar ile ilişkisi