Vali Köşger'in ilk inceleme gezisi tarihi ilçe Bergama'ya oldu

Yaklaşık 15 gün önce İzmir Valiliği'ne atanan Yavuz Selim Köşger, geniş kapsamlı ilk inceleme gezisini tarihi kent Bergama'ya ...

Vali Köşger'in ilk inceleme gezisi tarihi ilçe Bergama'ya oldu
06 Temmuz 2020 - 20:17
Yaklaşık 15 gün önce İzmir Valiliği'ne atanan Yavuz Selim Köşger, geniş kapsamlı ilk inceleme gezisini tarihi kent Bergama'ya yaptı. Bergama'da Kaymakam Mahmut Kaşıkçı, Belediye Başkanı Hakan Koştu ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Vali Yavuz Selim Köşger, “Bugün Bergama'da tarihin izinde bir gezi yaptık" dedi.

Bergama gezisinin ilk durağı olan Hükümet Konağı'nda Belediye Başkanı Hakan Koştu, ilçeye yapılacak vizyon projeler hakkında Vali Köşger'e bilgiler verdi. Daha sonra ilçenin restorasyon bekleyen tarihi binalarını tek tek gezen Vali Yavuz Selim Köşger, tarihi İlçe Emniyet Müdürlüğü binası, Taşhan ve Ulucami'de incelemelerde bulundu.

BAŞKAN KOŞTU SELİNOS ANTİK KANAL PROJESİ'Nİ ANLATTI
Ulu Cami incelemesinin ardından Başkan Koştu, Roma dönemi yapısı Ulucami Köprüsü yanında Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi'ni Vali Köşger ve beraberindeki heyete anlattı. Daha sonra Bazalika bölgesine geçen Vali Köşger ve beraberindeki heyet, belediye tarafından restorasyonuna başlanan, restorasyon sonrası Parşömen Müzesi, Cafe ve Restoran olarak hizmet vermeye başlayacak olan Çırçır Fabrikası ve Tabakhane’de, ardından Aşağıkırıklar Mahallesi’nde yer alacak olan ve yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edileceği Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nde (BASBAŞ) incelemeler yaptı. Sera Bölgesi ve Agrobay’da incelemeler yapan Vali Yavuz Selim Köşger’in son durağı seraların ısıtılmasında kullanılan jeotermalin çıkarıldığı kuyular bölgesi oldu.   

VALİ YAVUZ SELİM KÖŞGER; “İZMİR’DE İLK İNCELEME VE TANIMA GEZİMİZİ BERGAMA’YA YAPTIK”  
İzmir’e atandıktan sonra geniş kapsamlı ilk inceleme ve tanıma gezisini tarihi kent Bergama’ya yaptığını söyleyen Vali Yavuz Selim Köşger, “Bergama Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi. Tarih boyunca bu hep böyle olmuş” dedi. Bergama’da beraberindeki heyetle tarihin izinde bir gezi yaptıklarına dikkat çeken Vali Köşger, “Bergama’da Antik dönemden erken Roma dönemine, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet dönemine ait çok kıymetli eserler var. Bir kısmının restorasyonu yapılmış. Ancak yapılacak çok daha çalışma var.   Bergama’yı bir marka olarak Dünya tanıyor. Bergama antik kentinden Pergamon’dan Almanlar’ın söküp götürdüğü eserler Berlin’de sergileniyor. Onların ülkemize geri getirilmesi dahil Bergama ile ilgili yapılacak çok iş var. Yani tarihi ilçemizin hak ettiği değeri şuana kadar bulamadığı anlaşılıyor. Hak ettiği değere ulaşması için gerekli çalışmayı yapmamız lazım. Şuan yapılan ve yapılacak olan restorasyonlarda bunun bir parçası. Bugün birçok eseri yerinde gördük. İzmir'de yapmış olduğum ilk ilçe gezisi Bergama’ya oldu. Bundan önce bir iki ilçeye gittik ama bu kadar detaylı gezmedik. Bergama’da günlerce gezilebilecek önemli tarihi kalıntılar var. Bu eserlerin bir kısmı şuan kullanılırken, bir kısmı da küçük dokunuşlarla fonksiyon kazanabilecek nitelikte. Hep birlikte, hem Bergama'yı, hem de tarihi eserlerimizi hak ettiği değeri vererek daha güzel bir noktaya getireceğiz” dedi.

BAŞKAN KOŞTU’NUN GECE GÜNDÜZ DEMEDEN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR BÜTÜN DİKKATLERİ BERGAMA’YA ÇEKİYOR
Göreve geldiği ilk günden kadim kent Bergama için gece gündüz demeden çalışan Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun yaptığı çalışmalar bütün dikkatleri Bergama’ya çekmeye devam ediyor. 22 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bergama’ya yaptığı gezi ve verdiği müjdelerle bir anda Türkiye gündemine oturan UNESCO Dünya Mirası olan kadim kent Bergama, birçok kez Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ak Parti Bölge Milletvekilleri, Müsteşarlar, Genel Müdürler ve bürokratları ağırladı. Dün, İzmir’e yeni atanan Vali Yavuz Selim Köşger’i de ağırlayan Bergama, Vali Köşger’in beraberinde Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, DSi Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Akın, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Valilik Yatırım İzleme Strateji ve Koordinasyon (YİKOB) Müdürü Mehmet Ensarioğlu, Ticaret Müdürü Şahin Ersü, İdari ve Mali İşler Müdürü Mustafa Arslan, Kültür Varlıkları ve Doğal Kaynaklar Müdürü Orhan Demirağlar’ı ağırladı.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Ersoy'dan Bergama'ya Milyarlık Müjde
Bakan Ersoy’dan Bergama’ya Milyarlık Müjde
Sadık Doğruer: Bergama'da Köy Arazileri Artık Satılmayacak!
Sadık Doğruer: Bergama’da Köy Arazileri Artık Satılmayacak!