Tunç Soyer'den "Her Muhtarlığa Bir Kütüphane" kampanyasına çağrı: "Lütfen bana hediye yerine kütüphanelerimize kitap getirin"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası sürüyor.
![Tunç Soyer'den "Her Muhtarlığa Bir Kütüphane" kampanyasına çağrı: "Lütfen bana hediye yerine kütüphanelerimize kitap getirin"](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2022/04/tunc-soyer-den-her-muhtarliga-bir-kutuphane-kampanyasina-cagri-lutfen-bana-hediye-yerine-kutuphanelerimize-kitap-getirin.jpg)
01 Nisan 2022 - 12:55
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer devam eden “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası için yeni bir çağrıda bulundu. Kampanyayı 200 kitap bağışıyla başlatan Başkan Tunç Soyer, ziyaretçilerinden de kendisine çiçek ve hediye yerine kampanya kapsamında değerlendirilmek üzere kitap getirmelerini rica etti. İzmirlilerin dayanışmasıyla hayat bulacak kampanya kapsamında dezavantajlı mahallelerin muhtarlıklarına birer kütüphane kurulacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesiyle başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası sürüyor. Başkan Tunç Soyer İzmirlilerin dayanışmasıyla hayat bulacak kampanya için ziyaretçilerinden de destek isteyerek, “Bilgiyi çoğaltmak ve aydınlığı mahalle mahalle büyütmek için çıktığımız bu yolda yalnız olmadığımızı biliyoruz. Dayanışmanın tarihini yazan İzmir’de bu kez de her mahallemize kuracağımız kütüphanelerimizi birlikte dolduruyoruz. Kampanyayı büyütmek, daha çok mahalleye daha çok kütüphane kurabilmek için ziyaretçilerimizden bir ricam var. Bana çiçek ve hediye yerine kampanyamız için kitap getirmelerini istiyorum” dedi. Göreve geldikten hemen sonra da benzer bir çağrı yaptığını anımsatan Başkan Soyer, “O dönemde de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmemi kutlamak için bana çiçek değil kitap gönderilmesini rica etmiştim. Ve bir ay içinde 10 bin kitap toplanmış, bu kitapları Gültepe Kütüphanesi’ne göndermiştik. Yaptık, hep birlikte yine yapabiliriz. Siz destek olun ki her mahallenin bir kütüphanesi olsun. Siz destek olun ki aydınlık mahalle mahalle büyüsün, gelecek aydınlık olsun” dedi.
Kampanyaya nasıl destek olunabilir?
Kampanyaya ikinci el kitapla destek olunabiliyor. Ancak kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçılar yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını, üzerine “Her Mahalleye Bir Kütüphane” yazacakları bir koliye koyarak şu noktalara bırakılması isteniyor:- Kent Kütüphanesi, Alsancak
- Şato Kütüphanesi, Konak
- Tarihi Havagazı Fabrikası Araştırma Kütüphanesi, Alsancak
- Yahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi, Buca
- Güzelbahçe Kütüphanesi, Güzelbahçe
- Işılay Saygın Kütüphanesi, Buca
- Sasalı Tarım Geliştirme Merkezi Kütüphanesi, Çiğli
- Vapur Kütüphaneleri: Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru, Fethi Sekin Arabalı Vapuru ve Uğur Mumcu Arabalı Vapuru
- Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi, Konak
- Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, Bornova
- Yasemin Kafe, Bostanlı
- Karşıyaka Eşrefpaşa Polikliniği
- Balçova İZSU binası
Kütüphaneler Müdürlüğü’nden muhtarlara eğitim
Kampanya kapsamında toplanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Müdürlüğü tarafından tasnif edilecek, temizlenecek ve İZBETON tarafından yapılan muhtarlık kütüphanelerine gönderilecek. Kütüphaneler Müdürlüğü ise muhtarlara kitap tasnif etme, dizilim, ödünç verme ve kütüphane yönetmekle ilgili temel konularda eğitim verecek.İlk etapta 50 mahalle
İZBETON, “Her Mahalleye Bir Kütüphane” projesi kapsamında İzmirli muhtarları projeye dair bilgilendirdi. Projeden faydalanmak isteyen muhtarlar, kütüphane taleplerini İZBETON’a iletti. İZBETON ekipleri kütüphane yapılacak alanın uygunluğu, muhtarlığın mahalledeki konumu, bütün mahalleye hizmet edip edemeyeceği gibi kriterleri göz önüne alarak muhtarlıkları inceledi. İlk etapta Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Güzelbahçe, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak ve Narlıdere’deki muhtarlıklara kütüphane kurulacak.- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai