TFF-McDonald's Sponsorluk Anlaşması 2026 Yılına Kadar Uzatıldı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun ev sahipliğinde Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleşen sponsorluk lansmanına...

TFF-McDonald's Sponsorluk Anlaşması 2026 Yılına Kadar Uzatıldı
12 Haziran 2023 - 18:00

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) McDonald’s ile olan Kadın ve Erkek Milli Takımlar resmi sponsorluğu ve eMilli Takımlar ana sponsorluğu anlaşmalarını 2026 yılına kadar uzattı. 

Türkiye Futbol Federasyonu'nun ev sahipliğinde Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleşen sponsorluk lansmanına, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, McDonald’s CEO’su Mwaffak Kanjee, TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Sponsorluklar ve Pazarlama Sorumlusu Alkın Kalkavan, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası ve eMilli Takım Teknik Direktörü Tolga Atalay katıldı. 

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Kulüp Lisans İşleri ve Engelli Federasyonların Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Günay, TFF Süper Lig Kulüplerinden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Müslüm Özmen, TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, TFF 2. ve 3. Lig Kulüplerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Can ve TFF Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Erdem’in yanı sıra A Milli Takım futbolcuları Mert Günok, Kerem Aktürkoğlu, Salih Özcan, Orkun Kökçü, Kenan Karaman, Uğurcan Çakır, Umut Bozok, A Milli Kadın Futbol Takımı futbolcuları ve eMilli Takımı oyuncuları lansmanda hazır bulundu. 


Büyükekşi: “Şampiyonlar Ligi finali ile tüm dünyaya uluslararası organizasyon gerçekleştirme kabiliyetimizi göstermiş olduk” 

Törende konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da oynanan 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline değinerek, “Cumartesi akşamı tüm dünyanın gözü İstanbul’daydı. Ülkemizin ve federasyonumuzun ev sahipliğinde, UEFA Şampiyonlar Ligi final karşılaşmasına başarıyla ev sahipliği yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, FIFA Başkanı, UEFA Başkanı ve tüm dünyadan misafirlerimizle mükemmel bir futbol şöleni izledik. Ve tüm dünyaya uluslararası organizasyon gerçekleştirme kabiliyetimizi göstermiş olduk. Final maçında her iki takımda da Türk futbolcularımız yer aldı. Inter’de forma giyen Milli Takım kaptanımız Hakan Çalhanoğlu’na bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler kaptan! Seninle gurur duyuyoruz. Manchester City’de forma giyen ve UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı takım kaptanı olarak kaldırma şerefine erişen İlk Türk futbolcu olan İlkay Gündoğan’a da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.
 

“Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. Biz de sponsorlarımız ile futbolumuz için baş başa veriyoruz, güç birliği yapıyoruz”

Futbolda kalıcı ve sürdürülebilir başarılar yakalamak için federasyonların en önemli partnerlerinin sponsor firmalar olduğunun altını çizen Büyükekşi, “Sponsorlarımız bizim sadece iş ortaklarımız değil, birlikte yürüdüğümüz yol arkadaşlarımızdır. Güzel bir atasözümüz var: “Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz” diye. Biz de Türk futbolunun gelişmesi, bir marka haline gelmesi, büyük ve kalıcı başarılar elde etmesi için sponsorlarımız ile baş başa veriyoruz. Ve güç birliği yapıyoruz.   TFF olarak göreve geldiğimiz günden bu yana sponsorluk gelirlerimizi yüzde 62 oranında artırdık. 11 sponsorumuzla sözleşme yenilerken, yeni firmalarla sponsorluk anlaşmaları imzaladık.” şeklinde konuştu.

“McDonald’s ile olan güzel birlikteliğimizi sürdürerek, sponsorluk anlaşmamızı 4 yıllığına yeniledik”
Bugün 2020 yılından bu yana iş birliği içinde oldukları, sektöründe dünyanın en büyük firmalarından olan McDonald’s ile yaptıkları yeni sponsorluk anlaşmasının lansmanı için bir araya geldiklerini kaydeden TFF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “2020’de yaptığımız ilk iş birliği neticesinde McDonald’s, Türkiye Futbol Milli Takımları Lezzet Sponsoru unvanı ile Kadın ve Erkek Futbol Milli Takımlarımızın resmi sponsoru oldu. İş birliğimizin ilk döneminde McDonald’s, A Milli Kadın futbolunun gelişimine inandı. Ve yatırımları ile federasyonumuza büyük destek oldu. A Milli Kadın Futbol Takımının maçlarının Sportstv’de canlı olarak yayınlanmasına öncülük ederek bir ilke imza attı. Ayrıca Türkiye’nin ‘Kırmızı-Beyaz kadınları’ hareketini başlattı. Kadınlara her alanda fırsat eşitliği yaratma düşüncesiyle, ‘inan yaparsın’ sloganıyla çıktıkları yolda, büyük ses getiren bir kampanyaya imza attılar. Yine 2020'de, hem Erkek hem Kadın Milli Takım futbolcularımızın yer aldığı bir reklam filmi yayınlayarak sponsorluğun kapsayıcılığına vurgu yaptılar. Euro 2020'de, A Milli Futbol Takımımız için turnuvaya özel olarak Milli Burger Menüsü’nü hazırlayarak Milli Takımımıza destek oldular. 2021 yılında, iş birliğimizi genişleterek eMilli Takımımıza ana sponsor oldular. Biz de, McDonald’s ile olan güzel birlikteliğimizi sürdürerek, sponsorluk anlaşmamızı 4 yıllığına yeniledik.” 

“McDonald’s ve diğer tüm sponsorlarımızın desteği ile Milli Takımlarımızın başarılarının her geçen gün artacağına inanıyoruz”
Kadın ve Erkek Milli Takımlar ile eMilli Takım’ın başarı ve hedeflerinden bahseden Mehmet Büyükeşi, “A Milli Futbol Takımımız 2024 yılında Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için eleme grubunda mücadele ediyor. Önümüzde oynayacağımız çok önemli iki karşılaşma var. 16 Haziran’da deplasmanda Letonya, 19 Haziran’da ise Samsun’da Galler ile oynayacağız. Biliyorsunuz; Kadın Milli Takımımız FIFA tarafından Aralık ayında açıklanan dünya sıralamasında Ekim ayından itibaren en fazla puan toplayan takım oldu. Ve 3 basamak birden yükseldi. Kadın Milli Takımımız, 20 Eylül 2023'te başlayacak. UEFA Kadınlar Uluslar Ligi’nde B Ligi’ne yükselmek ve Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmak için mücadele edecek. Kısa bir tarihe ama büyük başarılara sahip olan eMilli Takımımız, FIFA eNations Cup 2023 Avrupa Eleme Gruplarını zaferle tamamlayarak Temmuz ayında düzenlenecek Dünya Kupası’nda mücadele etmeye hak kazandı. 11-14 Temmuz tarihlerinde Suudi Arabistan düzenlenecek FIFA eNations Cup 2023’de mücadele edecekler. McDonald’s ve diğer tüm sponsorlarımızın desteği ile Milli takımlarımızın başarılarının her geçen gün artacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.
“Bu sponsorluk anlaşmasının büyük başarılara vesile olmasını temenni ediyorum”
TFF Başkanı konuşmasını, “Sizlerin huzurunda Türk Futbolunun en önemli destekçileri arasında yer alan McDonalds Türkiye’nin değerli CEO’su Mwaffak Kanjee’ye ve tüm ekibine teşekkür ediyorum. Bu sponsorluk anlaşmasının Türk Futbolunda büyük başarılara vesile olmasını diliyorum. Sözlerime burada son verirken, 16 Haziran’da Letonya’da ülkemizi temsil edecek A Milli Takım oyuncularımıza ve Teknik Direktörümüze başarılar diliyorum. (A Milli Futbol Takımı oyuncularına hitaben) Unutmayın: 85 Milyon Tek Yürek nereye giderseniz orada sizinle birlikte.” sözleriyle noktaladı.
 
Kanjee: “Cumhuriyetimizin 100. yılında da Milli Takımlara olan desteğimizi gururla sürdürüyoruz”
 
McDonald’s Türkiye CEO’su Mwaffak Kanjee ise McDonald’s Türkiye olarak, Cumhuriyetin 100. yılında da Milli Takımlara olan desteklerini gururla sürdürdüklerini belirterek, “Öncelikle bugünkü imza törenimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ederiz. Bugün, sponsorluk anlaşmamızı 4 yıl daha uzatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdiye dek olduğu gibi, önümüzdeki 4 yıl boyunca da, hem erkek hem kadın futbol Milli Takımlarımızın yanı sıra eMilli Takımızı da eşit derecede desteklemeye devam edeceğiz. Kadın futbolunun gelişimine katkımızı sürdüreceğiz. Milli takımlar sponsorluğumuzun ve iş birliğimizin hayırlı olmasını dilerim. Tekrar teşekkür ederim.” dedi. 

Kalkavan: “Bu değerli iş birliğinin sürekliliğini sağlayarak Türk futbolunun geleceğini daha da güçlendirmek için kararlıyız”

TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Sponsorluklar ve Pazarlama Sorumlusu Alkın Kalkavan da konuşmasında McDonald's ile gerçekleştirdikleri sponsorluk anlaşmasının yenilenmesini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydederek, “Bu süre zarfında, McDonald's'ın destekleriyle A Milli Kadın Futbol Takımı'nın gelişimine büyük önem verdik. Kadın A Milli Takımımızın maçlarını ilk kez, McDonald’s’ın SportsTV iş ortaklığı ile canlı olarak futbolseverlerimiz ile paylaştık. "Kırmızı-Beyaz Kadınları" hareketiyle kadın sporcularımızın önündeki engelleri kaldırmak için ortak çalışmalar yürüttük. McDonald's, sadece kadın futboluna değil, aynı zamanda eMilli Takımlarımıza da destek vererek Türk gençlerinin eFutbol alanındaki yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı oldu. Bu iş birliğiyle, e-futbolun popülerliğini artırmak ve gençlerimizin yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlamayı hedefledik. Ayrıca, Euro 2020 sürecinde de A Milli Futbol Takımı Lezzet Sponsoru olarak McDonald's ile birlikte çalışarak özel bir Milli Burger menüsü hazırladık. McDonald's'ın destekleriyle, daha da büyüyecek, yeni yetenekleri keşfedecek ve milli takımlarımızın başarılarını daha geniş kitlelere duyurabileceğimize inancım sonsuz. Bu değerli iş birliğinin sürekliliğini sağlamak ve McDonald's ile birlikte Türk futbolunun geleceğini daha da güçlendirmek için kararlılığımızı vurgulamak istiyorum.” diye konuştu. 

Stefan Kuntz: “Umarım önümüzdeki sene A Milli Futbol Takımı olarak McDonald’s’ın da desteğiyle Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabiliriz”

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, doğru ve iyi sponsorlukları sürdürebilmenin çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bu nedenle hem başkanımızı ve yönetimimizi böyle önemli bir sponsorluğu sürdürebildikleri için kutluyorum. McDonalds’ın sadece Erkek Milli Takımımızı değil hem Kadın hem de eMilli Takımımızı da desteklemesi çok önemli. Riva’da oluşan bir spor ruhu var. Federasyonla ilgili bütün takımlar, bütün kurumlar bir çatı altında. Sponsorluk anlaşmalarının da aynı mantık üzerinde olması bizleri çok memnun ediyor. eMilli Takımımız bizim gitmek istediğimiz yere ulaştı bile. McDonald’s’ın sponsorluğa bakışında hoşuma giden şey, sabırlı bir şekilde farklı projelere destek olmaları. Biz de umarım önümüzdeki sene A Milli Futbol Takımı olarak McDonald’s’ın da desteğiyle Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabiliriz. Almanya’da genç yaşta iken McDonald’s sayesinde özel bir ilgi gördüm. Kaiserslautern’de büyüdüm ben, ailem de oradaydı. O yüzden Kaiserslautern bölgesinde çok bulundum. Ramstein’da Kaiserslautern’de ABD’nin çok büyük bir askeri üssü vardı. Yaklaşık 35 bin tane ABD askeri orada yaşıyor. O yüzden de McDonald’s’ın ilk şubelerinden bir tanesi Kaiserslautern bölgesine açılmıştı. (Gülerek) Bir yönden bu durum ne kadar yaşlandığımı gösteriyor. Tabiki ben de McDonald’s’ın birçok ürününü denedim, yemeklerimi orada yiyordum. Bir gün sonra bana Cheeseburger, Big Mac ya da patates kızartmasının tadı nasıl diye bana soruyorlardı. Ben de tabi oranın uzmanı olarak fikrimi söylüyordum. Şu an uzmanlarımız ile beraber A Milli Takım kamp programımıza McDonald’s’ın o güzel lezzetlerini nasıl ekleyebiliriz bunun çalışmasını yapmamız lazım. Ben kesinlikle Big Mac hayranıyım. İşin şakası bir yana en önemli kooperasyonumuzu o büyük turnuvaya katılarak göstermek istiyoruz. Tekrardan yönetimimize, başkanımıza herkese bu kooperasyonu ayakta tuttukları için teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kıragası: "McDonald’s’ın yanımızda olması bize güven veriyor"

Törende konuşan, A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası ise şunları söyledi: “Dünyanın en değerli markaları arasında yer alan, hızlı hizmet sektörünün öncü kuruluşlarından McDonald’s ile yine yeniden bir imza töreninde bir arada olmaktan çok mutlu ve gururluyum. 2020 senesinde atılan imzadan sonra McDonald’s katkıları ile kadın futbolunda pek çok şey değişti. Bu değişimlerden en önemlisi maçlarımızın yayınlanması, milli oyuncularımızı daha görünür kılmak için verilen ciddi çaba ve bir olma hissi, yoldaki engellerin kalkmasına vesile oldu. O yüzden bu imzanın devamı sürdürülebilir kadın futbolu gelişimi için çok kıymetli. Kendi çalışanlarında kadın oranına ve istihdamına öncelik tanıyan McDonald’s, Kadın Milli Takımlar için fırsat eşitliği tanınması adına çok önemli bir yerde konumlanıyor. Sadece sözde değil yaptıkları özde katkıları ile biz kadınların sesini milyonlara ulaştırdılar. Kadın futbolu ciddi bir potansiyele sahip olan spor sektöründeki payını her geçen gün arttırmakta. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu payı kendi ülkemiz adına doğru adımlarla büyütmeye çalışıyoruz. UEFA'dan elde ettiğimiz burs imkanı ile 21 yeni kadın aday antrenörümüz 16 Haziranda UEFA B Antrenör eğitimine başlayacak. Playmakers projemiz ile 05-08 yaş kız çocuklarımızın futbol ile tanışmalarını sağlıyoruz. Kadın A Milli Takımımız da UEFA Uluslar Ligi’nde Eylül ayından itibaren üst lige yükselebilmek için sahaya çıkacak. Temelden tepeye kadar en sağlıklı yapıyı kurmaya ve organizasyonları gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. Elbette bu yolda da McDonald’s tüm desteğini bize sağlamaya çalışıyor ve kadın futbolu gelişimi ve bilinirliğinde hızlı yol kat etmemize ciddi katkı sunuyor. Elbette sadece Kadın Milli Takımlarımıza değil futbolumuzun Kırmızı-Beyaz ile temsil edildiği her yerde var olmaya çalışıyor. Bu desteği yaşayan ve hisseden ekiplerden biri de Erkek A Milli Takımımız. Birkaç gün içinde de müsabakalarına başlıyorlar bu vesileyle kendilerine de başarılar diliyorum. McDonald’s'a bir kez daha teşekkür ediyor, bu anlaşmanın Milli Takımlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Atalay: “McDonald’s eMilli Takım kurulduğu andan itibaren bizimle birlikteydi, bize destek oldu ve inandı”

eMilli Takım Teknik Direktörü Tolga Atalay da McDonald’s ile sponsorluk anlaşmasının yenilenmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “eMilli Takım Teknik Direktörü olarak heyecanımı ve duygularımı paylaşmak için buradayım. Gerçekten heyecanlıyım çünkü takımımız çok ciddi bir başarı elde etti. eMilli Takımımız uzun ve meşakkatli bir yoldan sonra Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Bu büyük başarıya ulaşmamızda takımımızın özverisi ve çalışma disiplini çok büyük rol oynadı. Bu noktada aslında bu branşın gelişmesine katkı sağlayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Sayın Mehmet Büyükekşi’ye, saygıdeğer yönetim kurulu üyelerine ve TFF profesyonellerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ayrıca McDonald’s eMilli Takım kurulduğu andan itibaren bizimle birlikteydi, bize destek oldu ve inandı. Onların da inancını boşa çıkarmamış olduk. Ayrıca onlara da teşekkür ederim. Bu turnuva özelinde konuşmak gerekirse, oyuncularım yaklaşık 3 yıldır bu turnuva için mücadele ettiler, yılmadılar. Çok düştük ama illaki kalkmasını bildik. Takımımın bu özverili ve inanmış hali bizi çok mutlu etti. Bu noktada oyuncularıma ve yardımcılarıma teşekkür ediyorum. Temel hedefimiz eFutbol branşındaki gelişimle umutla bakan bir gençlik yaratmak. Bundan sonra düzenlenecek tüm uluslararası organizasyonlarda Türk gençliğinin neler başarabileceğini göstermektir.” dedi. 
 
Mehmet Büyükekşi imza töreninde Milli Takım forması hediye etti
 
Konuşmaların ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile McDonald’s Türkiye CEO’su Mwaffak Kanjee arasında sponsorluk anlaşması imzalandı. Büyükekşi, Kanjee’ye sırtında McDonald’s yazılı 10 numaralı Milli Takım forması hediye etti. Lansmanın son bölümünde ise Kadın, Erkek ve eMilli oyuncularının da katılımıyla toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında görecek
Başkan Tugay: İzmir'de taş üstüne taş koyan bizi yanında...
0-4 Yaş Arası Çocuk Sahibi Annelere Ücretsiz Ulaşım!
0-4 Yaş Arası Çocuk Sahibi Annelere Ücretsiz Ulaşım!