Belediyenin kursuyla 78 yaşında okuma-yazma öğrendi
Bayraklı Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma yazma kursu sayesinde, okuma yazmayı bilmeyen onlarca kadının bu yarasına merhem oldu.
![Belediyenin kursuyla 78 yaşında okuma-yazma öğrendi](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2022/08/belediyenin-kursuyla-78-yasinda-okuma-yazma-ogrendi.jpeg)
15 Ağustos 2022 - 12:00
Bayraklı’da öğrenmenin yaşı yok!
Bayraklı’nın farklı bölgelerinde hizmet veren semt merkezlerinde binlerce kursiyere eğitimler veren Bayraklı Belediyesi, çeşitli nedenlerle okula gidemeyen veya eğitimlerini yarıda bırakan kadınlara okuma yazma öğretti. Belediye ve Halk Eğitim Merkezi ile işbirliğinde açılan kurslara katılan kadınlar, yıllar sonra okumayı ve yazmayı öğrenmenin mutluluğunu yaşadı. Başkan Sandal “Azimle ve özveri ile kurslara devam eden kadınlarımız, öğrenmenin yaşı olmadığını bizlere kanıtladı. Hepsini kutluyorum” dedi.108 KADINA SERTİFİKA VERİLDİ
Bayraklı Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma yazma kursu sayesinde, okuma yazmayı bilmeyen onlarca kadının bu yarasına merhem oldu. Eğitime devam eden 35 ve 78 yaş aralığındaki kadınlar, üç ay gibi kısa sürede okumayı ve yazmayı öğrendi. Hayatlarındaki çok büyük bir eksikliği giderdiklerini ifade eden kadınlar, Başta Belediye Başkanı Serdar Sandal olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti. Eğitimleri tamamlayan 108 kadına önce okuryazarlık belgesi, sonrasında ise ilkokul diploması yerine geçebilen eğitim belgesi verildi.“ÖĞRENMENİN YAŞI YOK, KUTLUYORUM”
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal “Sadece fiziki yatırımlarla değil, insanların yaşamına dokunan bu tür eğitimlerle de özellikle kadınlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek bizim için son derece önemli. Çeşitli nedenlerle okula gidemeyen veya eğitimlerini yarıda bırakan kadınlarımızın ilerleyen yaşlarına rağmen okuma yazma öğrenmeleri, öğrenmenin yaşının olmadığının en önemli kanıtı. Hepsini tek tek kutluyorum” dedi.78 YAŞINDA OKUMA YAZMAYI ÖĞRENDİ
78 yaşında, okuma ve yazmayı ilk kez öğrenen Arife Kaplan “Öğrenmenin yaşı yok. Bu kurs sayesinde kimseye ihtiyaç duymayan, özgür bireyler olduk” dedi.45 yaşındaki kursiyer Herdem Bozbey “Okuma ve yazmayı hep öğrenmek istiyordum. Adımı-soyadımı bile yazamıyordum ama artık kimseye ihtiyacım yok. Gazete okuyorum, otobüse binebiliyorum, bankaya gidebiliyorum. Oğlum geç kaldığında telefonla mesaj gönderebiliyorum, onun yazdığını okuyabiliyorum. Bize bu imkanı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi.
39 yaşındaki Ayfer Arslan ise “Önceden telefon numaramı bile bilmiyordum ama artık her şey daha kolaylaştı. Okuma-yazmayı öğrendim ve hayallerim gerçek oldu. Başardım ve bu başarıyı daha da yukarılara taşıyıp, açık öğretimden eğitime devam etmek istiyorum” diye konuştu.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai