Milliyet Arkeoloji Dergisi tarihin izlerini araştırıyor

Milliyet Arkeoloji Dergisi, 19 Aralık Pazar günkü dokuzuncu sayısında, kültürel ve tarihi araştırmalarını okuyucularıyla buluşturuyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi tarihin izlerini araştırıyor
18 Aralık 2021 - 17:04
Milliyet Arkeoloji Dergisi, Aralık sayısında Ege’nin gizemli şehirleriyle Mezopotamya’nın kadim yerleşim bölgesi Mardin’in izini sürüyor. Dergi, 19 Aralık Pazar günü yayımlanacak dokuzuncu sayısında en uzun gecenin anlamlarını ve ritüellerini mercek altına alıyor.
 
Milliyet Arkeoloji Dergisi, 19 Aralık Pazar günkü dokuzuncu sayısında, kültürel ve tarihi araştırmalarını okuyucularıyla buluşturuyor. Arkeoloji Dergisi, yeni sayısında Demreli süper kahraman, günümüzün Noel Babası Aziz Nikolaos’ın yaşamına yakından bakıyor. ‘Işıklar Ülkesi’ olarak bilinen Likya uygarlığının izlerini sürerken, Demre’nin bölgesel önemini vurguluyor. Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde takvimler, ilginç serüvenleriyle derginin yeni araştırma konusu oluyor. Doğanın devinimi karşısında öngörüde bulunma isteğinden doğan takvimlerin yanı sıra 21 Aralık kış dönümünde çeşitli kültürlerde gerçekleştirilen renkli ritüellere yer veriliyor. 
 
Antik şehirlerin hikayesini birçok detayla sunan Milliyet Arkeoloji dokuzuncu sayısında; Mozaiklerle süslü kent Hadrianoupolis’a ışık tutuyor. Antik kent ve çevresinden toplanan renkli doğal taşların kullanıldığı mozaiklerde çok sayıda bulunan hayvan tasvirleri inceleniyor.  Hesiodos’un köklerini Anadolu geleneklerinden alan öyküleri meraklıları ile buluşurken bir diğer taraftan dergi medeniyetler beşiği Mardin’e doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Eşsiz taş şehri Mardin’de Deyrulzafaran Manastırı’ndan Ulu Cami’ye, Süryani köylerinden Dara Antik Kenti’ne onlarca yer ve eser görenleri büyülüyor.
 
19 Aralık Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, dijital platformlardan ve Dergilik uygulamasından da erişilebilecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZKİTAP Fest kitapseverleri ağırlamaya devam ediyor
İZKİTAP Fest kitapseverleri ağırlamaya devam ediyor
Başkan Çelik: "Bergama Belediyesi'nin Borcu, Belediye Şirketleri Hariç 473 Milyon TL"
Başkan Çelik: "Bergama Belediyesi'nin Borcu, Belediye Şirketleri...