Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi

KONYAALTI SAHİLİ’NDE SOSYAL MESAFE DÜZENLEMESİ

Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafe düzenlemesi
27 Mayıs 2020 - 22:06

Antalya Büyükşehir Belediyesi, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ni Covid-19 tedbirlerine uygun olarak düzenliyor. Başkan Muhittin Böcek’in talimatıyla EKDAĞ Konyaaltı Plajı’nda başlatılan pilot çalışmada şezlonglardan, yürüyüş yollarına, soyunma kabinlerinden, tuvaletlere kadar sahile sosyal mesafe ve pandemi kuralları getiriliyor.

Büyükşehir Belediyesi, pandemi önlemleri nedeniyle kapalı olan Konyaaltı Sahili’ni, adım adım normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte ‘kontrollü yeni sosyal hayat’ çerçevesinde yaz sezonuna hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi EKDAĞ Konyaaltı Plajı’nda pilot olarak başlatılan çalışmalar kapsamında sahilde halk sağlığı için tedbir amaçlı birçok yeni uygulama hayata geçiriliyor.

SOSYAL MESAFELİ ÖZEL ALANLAR

Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın ücretsiz olarak faydalandığı kısımda sosyal mesafenin koruması amacıyla 9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu. Her bir bölmeler arasında da bir buçuk - iki metrelik mesafe bırakıldı. Vatandaşlar kendi şemsiye ve havluları ile bu alanlardan faydalanabilecek. Market gibi ortak kullanım alanlarında maske takmak zorunlu olacak. Kullanılmış maskeler için özel çöp kutuları yerleştirildi. Bu alanda virüs riskini artırdığı ve çevre kirliliği yarattığı için sigara içilmemesi de gündemde.

ŞEZLONGLAR DEZENFEKTE EDİLECEK

EKDAĞ Plajı’nda giriş ve çıkış noktaları özellikle halkın birbiriyle karşılaşmaması ve mesafeyi koruması için ayrı olacak. Bunun için yönlendirme levhaları takılıyor. Plajda ücretli şezlong kullanmak isteyen vatandaşlara da 3’lü, 2’li veya tekli seçenekler sunuluyor. Her şezlong kullanımından sonra dezenfekte edilecek ve dezenfekte edildiğine dair uyarı işareti konulacak. Plaja giriş kısmında maskesi olmayan vatandaşların maske ve eldiven ihtiyacı da karşılanacak. Deniz içinde de özellikle sosyal mesafenin korunması istenecek bu konuda cankurtaranlar ikazlarda bulunacak.

TEMASSIZ HİJYEN SİSTEMİ

Tuvaletlerde havalandırma üniteleri arttırılıyor. Tuvaletlere sensörlü kapılar, fotoselli musluklar ve temassız sabunluklar takılıyor. Sahilde risk yaratmaması için bu yaz çoklu duş ünitelerinin yerine tekli duş üniteleri monte ediliyor. Soyunma kabinleri için de mesafe belirleyici işaretler konuluyor.

ÇEMBERLİ SOSYAL MESAFE

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı da koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına uyulması için sahilin yeşil alanlarında çemberli sosyal mesafe uygulaması başlattı. Vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeşil alanlarda bu çemberlerin içinde oturabilecek.

DEMO ÇALIŞMASI

Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Sahili’nde titiz bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Türkiye Çevre Eğitim Vakfı  (TURÇEV)Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Lokman Atasoy, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek, halk sağlığına çok önem veriyor. Şu anda Büyükşehir Belediyesi TURÇEV’den de destek alarak burada ne tür önlemler alınabilir bunun hazırlıklarını ve demo çalışmalarını yapıyor. Plajların açılma kararı ve kuralları netleştikten sonra uygulama Konyaaltı’ndaki bütün Mavi Bayraklı plajlara entegre edilecek. Belediye bütün halk plajlarında benzer çalışmalar yapacak” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay Bergama'da köylülerle buluştu
Başkan Tugay Bergama'da köylülerle buluştu
Uluslararası öğrenci hareketliliği ve eğitim turizmi
Uluslararası öğrenci hareketliliği ve eğitim turizmi