Halk Taşıt ile İzmirlilere 122 milyon TL'lik katkı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Nisan 2019’da başlattığı Halk Taşıt uygulaması, vatandaşların toplu ulaşım bütçesine önemli katkı sağladı.

Halk Taşıt ile İzmirlilere 122 milyon TL'lik katkı
12 Nisan 2022 - 10:49

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Mart 2019’da göreve gelir gelmez başlattığı Halk Taşıt uygulaması kapsamında, belirli saatlerde tüm toplu ulaşım araçlarında yüzde 50 indirimli hizmet veriliyor. Uygulamanın hayata geçirildiği Nisan 2019’dan bu yana vatandaşların cebinde kalması sağlanan toplam tutar 122 milyon TL’yi buldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Nisan 2019’da başlattığı Halk Taşıt uygulaması,  vatandaşların toplu ulaşım bütçesine önemli katkı sağladı. Her gün 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında geçerli olan ve tüm tarifelerde yüzde 50 indirim sağlayan uygulama sayesinde bugüne dek İzmirlilerin cebinde kalması sağlanan toplam tutar yaklaşık 122 milyon TL oldu.


Tam binişte aylık 258 TL tasarruf

Uygulama ile tam tarifede biniş yapan bir her yolcunun aylık 258 TL tasarruf etmesi sağlanıyor. Öğrenciler ise Halk Taşıt saatlerinde yaptıkları binişlerde aylık 66 TL tasarruf ediyor.


Hafta içi binişlerin yüzde 11’i

Halen tüm toplu ulaşım araçlarına iş günlerinde haftalık ortalama 8 milyon 750 bin biniş yapılıyor. Bunun yaklaşık yüzde 11’i Halk Taşıt saatlerinde gerçekleşiyor. Sadece 28 Mart-1 Nisan 2022 günlerinde (5 gün) Halk Taşıt uygulamasından yararlanan yolcu sayısı yaklaşık 969 bin oldu.


Soyer: Türkiye’ye örnek oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal belediyecilik ilkeleri ışığında toplumun her kesimine, her alanda destekler verdiklerini vurguladı. Yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağlayan Halk Taşıt uygulamasının Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Başkan Soyer, “Bu hizmetimiz, hemşehrilerimizin bütçelerine ciddi katkı sağladı, Türkiye’ye de örnek oldu. Başka kentlerimiz de bu modeli hayata geçirmeye başladı” dedi.

Biniş başına 7 TL destek
Ekonomide kötü gidişatın sıkıntısını en çok halkın çektiğini ifade eden Başkan Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “İğneden ipliğe gelen yüksek zamlar, hiç istemesek de bizim hizmetlerimize de yansıyor. Sadece son bir yılda motorine gelen zamların toplam oranı yüzde 230’u buldu. Buna rağmen 2021 yılında toplu ulaşım hizmetlerine bir kuruş dahi zam yapmadık. Ancak bu yük, ne yazık ki taşınabilir noktayı geçti. Toplu ulaşım hizmetlerini devam ettirebilmek için yılbaşından bu yana iki kez zam yapmak durumunda kaldık. Bizim zam oranlarımız yüzde 36 ve yüzde 38 olarak gerçekleşti. Bu artışlara rağmen halen Büyükşehir Belediyesi olarak biniş başına ortalama 7 TL destek sağlıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araştırma: Dünyadaki dijital göçebe sayısı 35 milyonu aştı
Araştırma: Dünyadaki dijital göçebe sayısı 35 milyonu aştı
Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?
Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?