Gence'de Ege Lezzetleri tanıtıldı

Azerbaycan'ın ikinci büyük şehri Gence'de Ege Lezzetleri tanıtıldı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Çeşme Turizm Fakültesi iş birliğinde, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Bakü Büyükelçiliği’nin ardından Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'de de Ege mutfağı lezzetlerinin tanıtımı yapıldı.

Gence'de Ege Lezzetleri tanıtıldı
27 Mayıs 2024 - 09:58

Ege Üniversitesi gastronomi ekibi Gence’de Ege Mutfağını tanıttı

İZMİR(Ege Ajans)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dünyanın dört bir yanında kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında Gence’de program düzenlendi. Program çerçevesinde Ege Üniversitesi gastronomi ekibi tarafından Ege mutfağının tanıtımı gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Çeşme Turizm Fakültesi iş birliğinde, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Bakü Büyükelçiliği’nin ardından Azerbaycan'ın ikinci büyük kenti Gence'de de Ege  mutfağı lezzetlerinin tanıtımı yapıldı. Başkonsolos Recep Öztop’un ev sahipliğindeki etkinliğe, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş,  diplomatik misyon temsilcileri, Azerbaycan'ın iş, sanat ve medya dünyasından seçkin isimler katıldı.

Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Gence Başkonsolosu Recep Öztop, “Ege Üniversitesi İletişim ve Çeşme Turizm Fakülteleri Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’e, Heyet Başkanı Prof. Dr. Aylin Göztaş’a, EÜ Çeşme Turizm Fakültesi Sihpley-Altındağ Gastronomi Akademisine, Ege’den gelen bu lezzetleri en taze şekilde hazırlayan kıymetli mutfak şeflerimize ve tüm ekibe şükranlarımı sunuyorum. Mutfak ekibinin ve beraberindeki malzemelerin Bakü ve Gence’ye sorunsuz gelmesini sağlayan değerli bayrak taşıyıcımız ve Milli gururumuz olan Türk Hava Yollarına da içtenlikle teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.


“Ege mutfağını tanıtmanın gururunu yaşadık”

İletişim Fakültesi ve Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin yurt içindeki ve yurt dışındaki tüm diplomatik temsilcilerinde kutlanan, Türk Mutfağı Haftası'nın Can Azerbaycan Gence Başkonsolosluğu etkinliği, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Çeşme Turizm Fakültesi tarafından hazırlandı. Asırlık tariflerle hazırladığımız bölgemiz mutfağının sevilen lezzetlerini hem başkent Bakü’de hem de kadim şehir Gence’de tanıtmanın gururunu yaşadık. Kullanılan tüm malzemeleri İzmir’imizden naklettirdik.  Türk gastronomisinde zengin içeriği ile dikkat çeken bölgemiz mutfağının birbirinden lezzetli tariflerini hem sergiledik hem de konuklara ikram ettik. Ekibimiz, tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizi başarıyla temsil ettiler.   Yaptıkları birbirinden leziz yemeklerle etkinliğe damga vurdular. Nazik ev sahipliği için Gence Başkonsolosumuz Recep Öztop’a teşekkür ediyorum. Türk turizmine nitelikli katkı sunacağına inandığım bu önemli ve anlamlı organizasyonda görev alan İletişim Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş hocamız başkanlığındaki ekibimizi tebrik ediyorum” dedi

Çeşme Turizm Fakültesi ve iletişim Fakültesinin akademik ve bilimsel potansiyelini düzenleyecekleri etkinliklerle  başta Türk dünyası olmak üzere küresel düzeyde paylaşacaklarını ifade eden Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın vizyonerliğinde sürdürülen uluslararasılaşma çalışmalarına katkı sunmaya devam edeceğiz. Gastronomi değerlerimizin uluslararası arenada görünür ve bilinir olması için bilimsel tanıtım faaliyetlerimizi sürdüreceğiz ” dedi.

Etkinlikte konuklara; Ege Bölgesi'ne özgü zeytin ve peynirler, tarhana çorbası, fava, mücver, zeytinyağlı taze fasulye, zeytinyağlı biber dolması, otlu börek, karides güveç, İzmir köfte, incir uyutması, lokum gibi yemek ve tatlılar ikram edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve Mordoğan'a günübirlik gemi seferleri
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve...
Büyükşehir Meclisi'nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze ile kardeş kent olacak!
Büyükşehir Meclisi’nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze...