"Foto Resne'nin izinde İzmir Hikayeleri" sergisi AASSM'de açıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Foto Resne’nin izinde İzmir Hikayeleri” sergisinin açılışına katıldı. Sergiyi bir hafıza tazeleme olarak gördüğünü belirten Başkan Soyer, “Bu çok sıra dışı bir sergi. Dilerim daha çok İzmirliyle buluşur” dedi.
!["Foto Resne'nin izinde İzmir Hikayeleri" sergisi AASSM'de açıldı](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2022/01/foto-resne-nin-izinde-izmir-hikayeleri-sergisi-aassm-de-acildi.jpeg)
29 Ocak 2022 - 21:50
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği “Foto Resne’nin izinde İzmir Hikayeleri” sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) açıldı. Açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sergide emeği geçenlere teşekkür ederken, “Öyle bir hız çağında yaşıyoruz ki sanki hayat bizimle başlayıp bitiyor. Oysa öyle değil. Arkada çok köklü bir miras var. Aslında o miras geleceğimizi aydınlatıyor. O nedenle ilk Türk Müslüman fotoğraf sanatçısı Foto Resne’nin izini sürmek çok kıymetli bir çalışma, aynı zamanda bir hafıza tazeleme. Bu çok sıra dışı bir sergi. Bunu akıl edenlerin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dilerim daha çok İzmirliyle buluşur. İzmirliler köklerini biraz daha fazla keşfetme imkanı bulurlar” ifadelerini kullandı.
“Başkan Soyer arkamızda durdu”
Sergi çalışmalarına katkı sunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerini sunan serginin mimarlarından Prof. Dr. Alpkoçak ise “Biz insanlık hikâyelerini anlatmak istiyoruz. Bu sergide İFOD ile birlikte 27 fotoğrafçı arkadaşımız çalıştı. Yaşar Ürük hocam fotoğrafların tarihçelerini yazdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çalışmada bize çok destek oldu. Tunç Başkanımız kırmadı, her zaman arkamızda durdu” dedi. Projenin detaylarına ilişkin bilgiler veren İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök de “Yarınlara miras bırakan bir proje. Herkese teşekkürler” diye konuştu.
İzmir Albümü’nden seçildi
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyelerinin çabalarıyla açılan sergi, İzmir’in sahip olduğu tarihi mekanlarda bugün yaşayan insanların foto-öyküler yoluyla belgelenmesini içeriyor. Projeye dahil edilen mekanlar, 1927-28 yılında o zamanın İzmir Belediyesi’nin 9 Eylül Sergilerine gelen yabancı konuklara İzmir’i tanıtmak üzere Foto Resne olarak bilinen Bahattin Bediz’e hazırlattığı “Album de Symrne” (İzmir Albümü) kitabından seçildi. Sergi ile aradan geçen 90 yılı aşkın sürede o mekanlardaki yaşanmışlıklar, bugün o mekanlarda yaşayanların foto-öykülerinde canlanarak tarihe kaydediliyor. 27 fotoğraf sanatçısının eserlerinin bulunduğu sergi 28 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.
“Başkan Soyer arkamızda durdu”
Sergi çalışmalarına katkı sunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerini sunan serginin mimarlarından Prof. Dr. Alpkoçak ise “Biz insanlık hikâyelerini anlatmak istiyoruz. Bu sergide İFOD ile birlikte 27 fotoğrafçı arkadaşımız çalıştı. Yaşar Ürük hocam fotoğrafların tarihçelerini yazdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu çalışmada bize çok destek oldu. Tunç Başkanımız kırmadı, her zaman arkamızda durdu” dedi. Projenin detaylarına ilişkin bilgiler veren İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök de “Yarınlara miras bırakan bir proje. Herkese teşekkürler” diye konuştu.
İzmir Albümü’nden seçildi
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyelerinin çabalarıyla açılan sergi, İzmir’in sahip olduğu tarihi mekanlarda bugün yaşayan insanların foto-öyküler yoluyla belgelenmesini içeriyor. Projeye dahil edilen mekanlar, 1927-28 yılında o zamanın İzmir Belediyesi’nin 9 Eylül Sergilerine gelen yabancı konuklara İzmir’i tanıtmak üzere Foto Resne olarak bilinen Bahattin Bediz’e hazırlattığı “Album de Symrne” (İzmir Albümü) kitabından seçildi. Sergi ile aradan geçen 90 yılı aşkın sürede o mekanlardaki yaşanmışlıklar, bugün o mekanlarda yaşayanların foto-öykülerinde canlanarak tarihe kaydediliyor. 27 fotoğraf sanatçısının eserlerinin bulunduğu sergi 28 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai