Egeli öğrencilerden "Cumhuriyetin İlk Yıllarında Giyim Stilleri İzmir 1920'ler" sergisi

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Cumhuriyetimizin İlk Yıllarında İzmir’de Giyim Stilleri” sergisinin açılışı...

Egeli öğrencilerden "Cumhuriyetin İlk Yıllarında Giyim Stilleri İzmir 1920'ler" sergisi
07 Haziran 2023 - 00:05

Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Cumhuriyetimizin İlk Yıllarında İzmir’de Giyim Stilleri” sergisinin açılışı Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılışa Yüksekokul Müdürü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan, Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, modaya ilgi duyan öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Sergi hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Gülseren Haylamaz, “Moda ve Tasarım Yüksekokulu üçüncü sınıf öğrencilerimiz ile birlikte, yürütücülüğünü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan ile beraber yaptığımız ‘Moda Tasarım Stüdyosu I’ dersi kapsamında İzmir ve çevresine ait erken Cumhuriyet dönemi giysilerini araştırdık. Araştırmalar sonucunda yazılı ve görsel verilere ulaşarak dönemin sosyal, kültürel yaşamını yansıtan fotoğrafları ve videoları inceledik” dedi.


“İzmir geçmişten günümüze önemli bir moda merkezidir”

Erken Cumhuriyet döneminde giyim tarzlarının analizlerini yaptıklarını söyleyen Öğr. Gör. Haylamaz, “1920’lerde kozmopolit bir yapıyı barındırmış olan İzmir ve çevresi, karmaşık bir giyim kuşam görüntüsü sergilemekte.  Bu anlamda erken Cumhuriyet döneminde İzmir ve çevresinde yaşamış halka ait giyim şekillerinin analizlerinin oluşturulması, geleceğin moda tasarımcılarına tarihi bir perspektif sağlıyor. Geçmişten günümüze İzmir, hazır giyim üretimi ve moda tasarımında önemli bir moda merkezidir. İzmir ve çevresinde erken Cumhuriyet dönemi giyim kültürünün zenginliğini ve çeşitliliğini öğrencilerimizin hazırlamış oldukları sergide sanatseverlerin beğenisine sunduk” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Foça'da Bayram Bereketi: 9 Günlük Tatil Esnafı Canlandırdı
Foça’da Bayram Bereketi: 9 Günlük Tatil Esnafı Canlandırdı
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve Yöresel Ürünlerimizi Tanıtalım
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve...