Ege Üniversitesi ve Türk Kızılay iş birliğinde "Çevre İçin Engelsiz Adımlar Projesi"

Ege Üniversitesi (EÜ) ve Türk Kızılay iş birliğinde hazırlanan "Çevre İçin Engelsiz Adımlar Projesi”, Su Ürünleri Fakültesi ev sahipliğinde yapılan etkinlik ile anlatıldı.

Ege Üniversitesi ve Türk Kızılay iş birliğinde "Çevre İçin Engelsiz Adımlar Projesi"
23 Aralık 2021 - 11:08
Simge Arıcan - Pelin Yeşil / İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) ve Türk Kızılay iş birliğinde hazırlanan "Çevre İçin Engelsiz Adımlar Projesi”, Su Ürünleri Fakültesi ev sahipliğinde yapılan etkinlik ile anlatıldı.

Engelli bireyleri topluma kazandırmak ve sıfır atık konusundaki duyarlılığı arttırmak amacıyla düzenlenen etkinlikte tasarlanan kıyafetler, engelli bireylerin mankenliğinde sergilendi. Atıklardan oluşturulan kıyafetlerde maske, çöp poşeti,  plastik eldiven, CD, kravat, balık ağı gibi birçok atık malzeme kullanıldı.

Moderatörlüğünü Su Ürünleri Fakültesi İç Sular Biyolojisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Araş. Gör. Dr.  Irmak Kurtul'un yaptığı etkinliğe, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, Dekan Yardımcısı Tolga Dinçer, Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, Bornova Şube Başkanı Cemil Korkut, Gaziemir Şube Başkanı Davut Dinçel, Urla Şube Başkanı Nurgül Saltık, Sosyal Hizmetler Başkanı Oğuz Tiryaki'nin yanı sıra; Kızılay Kadın Genç ve Engelli Teşkilatları, akademisyenler, öğrenciler ve engelli bireylerin aileleri de katıldı.

Etkinliğin amacı ve öneminden bahseden Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sunlu, "Bugün, bizler için son derece önemli bir gün. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki, üniversitelerin en önemli amaçlarından bir tanesi okulla bütünleşmek. Bu amaç kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak'ın da duyduğu hassasiyeti de çok yakından biliyoruz. Sayın Rektörümüzün yönlendirmeleri doğrultusunda EÜ olarak, toplumla bir araya gelmek, toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek, bu ve bu gibi birçok etkinlik ile birlikte toplumun sosyal sorumluluk kavramı üzerindeki ihtiyaçlarına da cevap vermek üzere büyük bir misyona sahibiz. Sosyalleşmiş bireyler haline gelen bu genç arkadaşlarımızın özveri ve güvenlerinin artırılması, en önemli amaçlarımızdan biri. Ayrıca, toplumsal uyumu artan sorunlu bireylerin görünür etkileşimlere katılımlarının artırılması da amaçlarımızdan biri. Çünkü, onların yaşam içinde aktif olarak yer almasını, kendilerini bu toplumun bir parçası olarak ifade edebilmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Toplumsal sorumluluğun yanında, çevresel sorumluluğa da dikkat çeken Prof. Dr. Sunlu, "Bu proje kapsamında üzerinde durulması gereken bir başka konu da; atıklar, çevre kalitesi ve bunların geri dönüşümü ile topluma ya da toplumsal hizmet uygulamalarında yeniden kullanılması. Yani işin sosyal boyutunun yanında, bir de çevresel atıkların değerlendirilmesi boyutu da var" dedi.

Engelli bireylerin sorunlarla baş etme sürecinde kendilerine büyük görevler düştüğünü söyleyen Kızılay İzmir Şube Başkanı Baykalmış ise, "Engelli bireyler sosyal ortama kazandırmak ve hayatlarını kolaylaştırmak adına sizlerle bir aradayız. Onların yanlarında olduğumuzu kanıtlamak ve onları desteklemek için bu birçok proje ve etkinlik başlattık. Bu etkinliğe ev sahipliği yapan Su Ürünleri Fakültesine ve Sayın Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

İzmirli aktivist “Mikrop Hikmet” (Hikmet Durmuş)'in de katıldığı etkinliğin sonunda projeyi yürütenlere teşekkür belgeleri verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve Yöresel Ürünlerimizi Tanıtalım
Palandöken'den Dizi Sektörüne Çağrı: Kültürümüzü ve...
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça'ya Ücretsiz Gemi Turu
Engelleri Aşan Yolculuk: Yaz Boyunca Mordoğan ve Foça’ya...