Efes Tarlası Yaşam Köyü'nde Atalık Tohum ve Fide Üretim Eğitimi
Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde Atalık Tohum ve Fide Üretim Eğitimi düzelendi. Karaot Tohum Derneği Kurucu Üyesi Feray Karapınar tarafından verilen eğitime üreticiler katıldı.
![Efes Tarlası Yaşam Köyü'nde Atalık Tohum ve Fide Üretim Eğitimi](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2022/04/efes-tarlasi-yasam-koyu-nde-atalik-tohum-ve-fide-uretim-egitimi.jpg)
26 Nisan 2022 - 11:41
ATALIK DEĞİL ANALIK TOHUM
Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde Atalık Tohum ve Fide Üretim Eğitimi düzelendi. Karaot Tohum Derneği Kurucu Üyesi Feray Karapınar tarafından verilen eğitime üreticiler katıldı.2006 yılından bu yana yerel çeşitliliğin toplanması, çoğaltılması için Karaot Tohum Derneği olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Karapınar; “Biz ekip olarak Türkiye’nin her yerine olmak üzere yaklaşık 5,5 milyon kilometre yol yaptık. Bu köy gezilerinde şimdiye kadar 25 bin üretici ile tohum, toprağın korunması, su kullanımı ile ilgili temaslarda bulunuldu. Bunların bir bölümü ile de tohum için görüşüldü. Tohum için görüşülen ve tohum aldığımız çiftçilerin neredeyse %95’i kadın olduğu için biz tohumlara atalık değil analık tohum diyoruz” dedi.
Bir tohumun yerel bir çeşit olup olmadığına dair bilgiler paylaşan Karapınar; “Bizim gönüllü ekiplerimiz var. Gönüllü ekiplerimiz tarafından köylerde bulunan tohumları, tohum tanımlama formu ile kaydediliyor. Bu formda tohumun yerel adı, kaç yıldır aynı üreticiler tarafından yetiştirildiği, çeşidin kimden ne şekilde günümüze ulaştığı, ne tür kullanıma uygun olduğu, yıllar içerisinde oluşan değişiklikler var mı, yakında başka üreticiler tarafından üretiliyor mu, bu tohumla yapılan özel bir ürün var mı gibi sorulardan oluşan form
dolduruluyor” dedi.
Üreticilerden alınan soruların cevabına göre kimlik kartları oluşturulduğunu belirten Karapınar; “Kimlik kartına alınan tohumlar yedi yıl üst üste ekiliyor. Yedi yıl boyunca çeşitte herhangi bir açılma, meyvede herhangi bir bozulma yoksa onu biz yerel çeşit olarak kabul edip envanterimize işliyoruz. Daha sonra da o tohumun olmadığı bölgelerdeki üreticilere dağıtılıyor. 1600’e yakın tohum çeşidimiz var” dedi.
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai