Edremit Belediyesi'ne 109 bin Euro AB desteği
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Arasında Şehir Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Çağrısı kapsamında Edremit Belediyesi’nin sunduğu “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Uyum Stratejileri ile Mücadele” projesi 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı.
![Edremit Belediyesi'ne 109 bin Euro AB desteği](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2023/09/edremit-belediyesi-ne-109-bin-euro-ab-destegi.jpg)
20 Eylül 2023 - 23:15
Edremit Belediyesi projesine AB desteği
Edremit Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Arasında Şehir Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Çağrısı kapsamında hazırladığı “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Uyum Stratejileri ile Mücadele” projesi ile 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı.Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Arasında Şehir Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Çağrısı kapsamında Edremit Belediyesi’nin sunduğu “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Uyum Stratejileri ile Mücadele” projesi 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde Hibe Sözleşmesi’ne imza attı.
Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek proje 12 ay boyunca sürecek. Projenin konsorsiyumunda İspanya’nın Selva Belediyesi, İspanya Mallorca’nın UNESCO merkezi, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Yunanistan’ın Peloponnesus Üniversitesi, Avrupa Konseyi Zeytin Ağacı Kültür Rotası proje ortakları olarak yer alıyor. Edremit Belediyesi proje ortakları ile birlikte bölgenin en önemli ekonomik sektörü olan zeytinciliğin ve zeytin ağaçlarının devamlılığını sağlayarak yöresel zeytin türlerini iklim değişikliğinden kaynaklanan tehditlerden korumayı amaçlıyor.
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Edremit ve İspanya’nın Selva şehrinde yapılan zeytinciliğin iklim değişikliğine uyumlu ve dayanıklı hale getirilmesi adına birlikte çalışacağız. 2050 yılına kadar İklim Projeksiyonları oluşturarak spesifik eğitimlerle yerel yönetimlerin ve yerel çiftçilerin bilgi düzeyinin ve farkındalığının artırılması ve bölgenin bu ekonomik sektörünün devamlılığını sağlamakta birlikte yöremize ait bitkisel zeytin türlerini korumayı amaçlıyoruz” dedi.
![](https://www.mahalligundem.com/images/1111/109/_bakircay_gazetesi_.jpg)
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai
YORUMLAR