Denizyollarından emekli oldu, kendi filosunu kurdu
Denizyollarından emekli 68 yaşındaki Ahmet Sadık Safer İzmir’in Foça İlçesi’nde tekne maketleri sergisi açtı.
![Denizyollarından emekli oldu, kendi filosunu kurdu](https://www.mahalligundem.com/images/haberler/2021/09/denizyollarindan-emekli-oldu-kendi-filosunu-kurdu.jpg)
14 Eylül 2021 - 20:12
DENİZE ÖZLEMİNİ MAKET TEKNELER YAPARAK GİDERİYOR
Denizyollarından emekli 68 yaşındaki Ahmet Sadık Safer İzmir’in Foça İlçesi’nde tekne maketleri sergisi açtı. Yerli tiplerin yanısıra dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılan, çoğu yelkenli tip gemi maketleri sergiyi gezenlerin büyük beğenisini kazandı.![](https://www.mahalligundem.com/images/yazarlar/mahalli%20g%C3%BCndem%205/mahalli%20g%C3%BCndem6/mahalli%20g%C3%BCndem7/vapur/mahalli%20g%C3%BCndem%2099/mahalli%20g%C3%BCndem98/mahalli%20g%C3%BCndem%2097/mahalli%20g%C3%BCndem%2096/Mahalli%20101/Mahalli%20102/Mahalli%20103/Mahalli%20104/Mahalli%20105/Mahalli%20105/Mahalli%20106/Mahalli%20107/Mahalli%20109/111/112/114/115/116/117/119/122/123/124/125/126/127/karaca3/130/131/132/150/151/152/153/154/155/156/157/158/159/160/161/162/163/164/165/166/167/168/169/170/171/172/173/175/176/177/300/301/302/303/304/305/306/307/308/309/310/311/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/332/334/335/336/337/338/339/340/341/342/343/345/346/347/348/349/350/351/352/353/354/355/356/357/358/359/360/361/362/372/373/374/375/376/377/378/379/380/381/381/382/383/384/385/386/387/388/389/390/391/392/393/394/395/DEN%C4%B0ZE%20%C3%96ZLEM%C4%B0N%C4%B0%20MAKET%20TEKNELER%20YAPARAK%20G%C4%B0DER%C4%B0YOR.jpg)
Foça Reha Midilli Kültür Merkezi Sergi Holü’nde sergilenen 30 maket tekne arasında Gulet, Tirhandil, Gırgır, Sürmene Takası, Balıkçı Kayığı gibi sahillerimizdede kullanılan modellerin yanısıra Amerikan, Fransız, İtalyan ve İspanyol bahriyelerinin Polacca, Enterprise, Maria, Xebec, Albatros, Il Fuedo, Le Coureur, Pereme gibi zamanının ünlü gemilerinin maketleri de bulunuyor. Foça da yıllarca balıkçı teknesi olarak çalışan ve sanatçının fotoğraflarını çekerek, modellemesini yaptıktan sonra ürettiği Fettah’ın Mehmet ve Nihat Kaptan teknelerinin maketleri de en çok ilgi görenler arasında yer alıyor.
YAPARKEN EKMEK KADAYIFI YİYOR GİBİYİM SATARSAM KAYMAĞI DA OLUYOR
1983 yılında oğlunun elindeki plastik kayığın kendisine maket tekneler yapma konusunda ilham verdiğini belirten Ahmet Sadık Safer emekli olduktan sonra bu uğraşının yıllarca çalıştığı denize özlemini de giderdiğini söyledi.![](https://www.mahalligundem.com/images/yazarlar/mahalli%20g%C3%BCndem%205/mahalli%20g%C3%BCndem6/mahalli%20g%C3%BCndem7/vapur/mahalli%20g%C3%BCndem%2099/mahalli%20g%C3%BCndem98/mahalli%20g%C3%BCndem%2097/mahalli%20g%C3%BCndem%2096/Mahalli%20101/Mahalli%20102/Mahalli%20103/Mahalli%20104/Mahalli%20105/Mahalli%20105/Mahalli%20106/Mahalli%20107/Mahalli%20109/111/112/114/115/116/117/119/122/123/124/125/126/127/karaca3/130/131/132/150/151/152/153/154/155/156/157/158/159/160/161/162/163/164/165/166/167/168/169/170/171/172/173/175/176/177/300/301/302/303/304/305/306/307/308/309/310/311/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/332/334/335/336/337/338/339/340/341/342/343/345/346/347/348/349/350/351/352/353/354/355/356/357/358/359/360/361/362/372/373/374/375/376/377/378/379/380/381/381/382/383/384/385/386/387/388/389/390/391/392/393/394/395/AHMET%20SADIK%20SAFER%20MAKET%20TEKNE%20SERG%C4%B0S%C4%B0%20FO%C3%87A%20REHA%20M%C4%B0DLL%C4%B0%20K%C3%9CLT%C3%9CR%20MERKEZ%C4%B0NDE%20A%C3%87ILDI.jpg)
Ahmet Sadık Safer; “Oğlumun plastik kayığının şablonunu çıkararak maket üretmeye başladım. Sonra İstanbul’da planların satıldığını duydum. Gittim, aldım. Onları yaptım. Emekli olduktan sonra da, kahveye gideceğime, Karşıyaka’daki apartmanımızın yedek kapıcı dairesini atölye yaptım. Orada durmadan üretmeye başladım. Foça’ya geldikten sonra sahipleri benden denizdeki kayıkların maketlerini istediler. Fettah’ın Mehmet, Yunus Emre, Kybele ve Nihat Kaptan. Onların fotoğraflarını çekerek birebir yaptım. Normal bir kayık nasıl yapılıyorsa bende hiç plandan çıkmadan, birebir aynısını yapıyorum. Normal ahşap malzemeler Kullanıyorum. 0,5 çıta, 2 milim çıta. Omurgalar kontrplaktan. Boyalar yağlı boya. Boyasızlar çift kaplama. Teknenin tipine göre bir tanesinin yapımı 2 -3 ay sürüyor. Benim için çok güzel bir şey . Ben bunları yaparken sanki ekmek kadayıfı yiyorum. Satarsam, oda onun kaymağı oluyor,” dedi.
Satışta yapılan ve 24 Eylül 2021 tarihine kadar açık kalacak sergi, hergün 10.00 – 20.00 saatleri arasında gezilebilir.
![](https://www.mahalligundem.com/images/yazarlar/mahalli%20g%C3%BCndem%205/mahalli%20g%C3%BCndem6/mahalli%20g%C3%BCndem7/vapur/mahalli%20g%C3%BCndem%2099/mahalli%20g%C3%BCndem98/mahalli%20g%C3%BCndem%2097/mahalli%20g%C3%BCndem%2096/Mahalli%20101/Mahalli%20102/Mahalli%20103/Mahalli%20104/Mahalli%20105/Mahalli%20105/Mahalli%20106/Mahalli%20107/Mahalli%20109/111/112/114/115/116/117/119/122/123/124/125/126/127/karaca3/130/131/132/150/151/152/153/154/155/156/157/158/159/160/161/162/163/164/165/166/167/168/169/170/171/172/173/175/176/177/300/301/302/303/304/305/306/307/308/309/310/311/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/332/334/335/336/337/338/339/340/341/342/343/345/346/347/348/349/350/351/352/353/354/355/356/357/358/359/360/361/362/372/373/374/375/376/377/378/379/380/381/381/382/383/384/385/386/387/388/389/390/391/392/393/394/395/tekne%20maketleri%20sergisi.jpg)
![](https://www.mahalligundem.com/images/yazarlar/mahalli%20g%C3%BCndem%205/mahalli%20g%C3%BCndem6/mahalli%20g%C3%BCndem7/vapur/mahalli%20g%C3%BCndem%2099/mahalli%20g%C3%BCndem98/mahalli%20g%C3%BCndem%2097/mahalli%20g%C3%BCndem%2096/Mahalli%20101/Mahalli%20102/Mahalli%20103/Mahalli%20104/Mahalli%20105/Mahalli%20105/Mahalli%20106/Mahalli%20107/Mahalli%20109/111/112/114/115/116/117/119/122/123/124/125/126/127/karaca3/130/131/132/150/151/152/153/154/155/156/157/158/159/160/161/162/163/164/165/166/167/168/169/170/171/172/173/175/176/177/300/301/302/303/304/305/306/307/308/309/310/311/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/312/313/314/315/316/317/318/319/320/321/322/323/324/325/326/327/328/329/330/331/332/334/335/336/337/338/339/340/341/342/343/345/346/347/348/349/350/351/352/353/354/355/356/357/358/359/360/361/362/372/373/374/375/376/377/378/379/380/381/381/382/383/384/385/386/387/388/389/390/391/392/393/394/395/Ahmet%20Sad%C4%B1k%20Safer.jpg)
- Hasan Şahin Bergama AK Parti İlçe Başkanlığına Atandı
- Tarihe Saygı Ödülleri'nde 20. Yıl Heyecanı: Başvurular Açıldı
- Tugay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediyelere Yönelik Açıklamalarını Değerlendirdi
- İzmir Büyükşehir’de Kılıçdaroğlu ve Tugay Buluşması
- 3. Dikili Kitap Günleri'nde "31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Türkiye" konulu söyleşi
- İkinci El Otoda Alım Zamanı mı? Fiyatlar Gerçekten Dipte mi?
- Balon Balıkları Akdeniz'i Tehdit Ediyor: Tehlikeleri, Zararları ve Çözüm Önerileri
- EGSD'den Kritik Açıklamalar: "Maliyetler Artıyor, Kur Baskılanıyor, Tekstil Sektörü Dar Boğazda"
- Global Yazılım Krizi: Basit Bir Güncelleme Hatasının Küresel Etkileri
- İzmir İtfaiyesi Alarmda: Orman Yangınları ile Mücadelede Yoğun Mesai