EÜ Su Ürünleri ve Diş Hekimliği Fakülteleri iş birliğinde anlamlı sosyal sorumluk projesi daha: "Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller"

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi iş birliğinde “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller” sosyal sorumluluk projesi etkinliği gerçekleştirildi.

EÜ Su Ürünleri ve Diş Hekimliği Fakülteleri iş birliğinde anlamlı sosyal sorumluk projesi daha: "Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller"
01 Haziran 2022 - 10:45
İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi iş birliğinde “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Çürüksüz Nesiller” sosyal sorumluluk projesi etkinliği gerçekleştirildi. EÜ Su Ürünleri Fakültesi “Su Ürünleri Mutfak Atölyesi”nde gerçekleştirilen etkinlikte Ahmet Güzelyağdöken, proje kapsamında sağlıklı atıştırmalıklar yaptı.

Etkinliğe Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Nazan Ersin, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkün, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Cadun Yünlü, Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ersin Kılıç Kızıltan, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Özveri Koyuncu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliğe ödüllü bir şef ve yemek yazarı olan Aslıhan Koruyan Sabancı da çevrimiçi katılarak “Sağlıklı Beslenme, Yeni Beslenme Modeli ve Gastronomide Sürdürülebilirlik” konusunda bilgiler verdi.

Etkinlikte konuşan Dekan Prof. Dr. Nazan Ersin, “Bu sosyal sorumluluk projemiz ile aileleri sağlıklı gıdalar, atıştırmalıklar özellikle balık ürünleri  hakkında bilgilendirmek ve ağız, diş sağlığıyla beslenmenin direkt ilişkisi hakkında bilinçlendirmeyi amaçladık. Beslenme alışkanlıklarının çocuk yaşta oluşturulması sebebiyle aileleri bilgilendirmek ve farkındalıklarını arttırmak ve çocuklara balık ürünlerini sevdirmeyi hedefledik” dedi.

Prof. Dr. Aslı Cadun Yünlü çocuklarda balık tüketiminin önemi ve gerekliliği hakkında bilgi verdi. Sayın Ersin Kılıç Kızıltan, kültür balığı üretim süreci ve koşulları hakkında bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Murat Türkün ve Doç. Dr. Banu Özveri Koyuncu ise çocuklarda diş sağlığı, çürük süt dişlerine dahi gereken önemin verilmesi ve ailelerin bu konuda daha bilinçli olması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Etkinliğe çevrimiçi katılan Aslıhan Koruyan Sabancı,  çocukların sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Çocuklarımızın her zaman yanlarında olamayabiliriz ama en azından markette neye ellerini uzatmamaları konusunda onları bilinçlendirebiliriz” dedi.

Etkinlik dahilinde, katılımcılara  çocuklara balığı sevdirecek ürünler hazırlanarak balığın  hem genel sağlık hem de ağız ve diş sağlığı üzerine olan faydaları anlatıldı. Ayrıca etkinlikte öğün aralarında çocukların sık tükettiği paketlenmiş rafine şeker içeren atıştırmalık gıdalar yerine ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik olarak daha  sağlıklı hale getirilmiş, evde kolaylıkla hazırlanabilecek pratik atıştırmalık tarifi verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Robotiğe meraklı dünya çocukları İzmir'de buluşacak
Robotiğe meraklı dünya çocukları İzmir'de buluşacak
İZDENİZ ile mavi yolculuk keyfi: Yaz seferleri ile Foça, Urla ve Mordoğan'ı keşfedin!
İZDENİZ ile mavi yolculuk keyfi: Yaz seferleri ile Foça, Urla ve...