'Çatlak' İstanbul'da ilk kez İstanbul Film Festivali'nde!

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği “Çatlak”, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

'Çatlak' İstanbul'da ilk kez İstanbul Film Festivali'nde!
18 Nisan 2021 - 02:31

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği “Çatlak”, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor. Yapımcılığını Nizam Reyhan’ın üstlendiği film, festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak. İlk gösterimini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde eleştirmenlerin övgüleriyle karşılanan film, Jüri Özel Ödülü’nü almış, kadın oyuncuları Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci ve Tuğçe Yolcu’ya da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı. İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin yaşadıklarını anlatan “Çatlak”, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. “Çatlak”ın gösterimi Mayıs ayında pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleşecek.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi “Sarı Sıcak” ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi “Çatlak”, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbulda ilk kez seyirciyle buluşacak.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan “Çatlak”, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı  anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde  aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda  Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, “Sarı Sıcak” filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor.


57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapan “Çatlak”, “Türkiye toplumunu bir odaya sığdırabilme ve dar alanda kamerasıyla insana dair duygusal ve akılcı ilişki ağını bir mikro - kozmos ölçeğinde vurgulama ustalığı” gerekçesi ile jüri tarafından Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüş; “yönetmenin kurduğu dünyayı hem tek tek hem de bir arada başarılı bir şekilde taşıdıkları” gerekçesi ile de filmin beş kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı.

Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

2017’de çektiği ve fabrikaların gölgesinde bir sebze tarlası işletmeye çalışan Mersinli bir ailenin yaşadıklarını anlattığı “Sarı Sıcak”, İstanbul Film Festivalinin Ulusal Yarışması’nda En İyi Film seçilmiş ve En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Kurgu ödüllerini almıştı. Moskova Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Fikret Reyhan, bu yıl çekeceği üçüncü projesi “Cam Perde”nin çalışmalarına devam ediyor.

ÇATLAK  / FRACTURED
2020 / Türkiye / 82
Renkli, DCP, 2:39, 5.1 Sound, Türkçe

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 3-10 Ekim 2020
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü,
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu)

40. İstanbul Film Festivali, Mayıs 2021
Ulusal Uzun Film Yarışması

Yazan ve Yöneten: Fikret Reyhan

Yapımcı: Nizam Reyhan
Yapım: Odeh Films

Oyuncular
Hakan Salınmış
Hakan Emre Ünal
Tuğçe Yolcu
Süreyya Kilimci
Giray Altınok
Elif Ürse
Mehmet Bilge Aslan
Gülçin Kültür Şahin
Süleyman Karaahmet
Görkem Mertsöz
Emir Ünver
Canan Atalay
Cihat Süvarioğlu
Taha Bora Elkoca

Görüntü Yönetmeni: Márton Miklauzic
Kurgu: Fikret Reyhan
Sanat Yönetmeni: Meral Aktan
Yürütücü Yapımcı: Ragıp Türk
Uygulayıcı Yapımcı: Cansu Eskiocak
Yardımcı Yönetmen: Serap Aydoğan
Ses Tasarımı ve Miksaj: Serdar Öngören
Renk: Jano Fekete
Cast Direktörü: Ezgi Baltaş
 
Göçmen işçi olarak İngilterede çalışan Fatih, yine İngilterede çalışan arkadaşı Ayhandan, Türkiyedeki ailesine göndermek üzere yüklü bir miktarda borç almıştır. Fatihin Türkiyeye dönmesinden sonra bile ödenmeyen bu borç Türkiyeye gelen Ayhan ve kardeşi tarafından aileye yapılan bir ziyaret sırasında talep edilir. Aynı binada ve birbiri içine geçmiş bir ekonomik yapı içerisinde yaşayan aile, vicdanlarıyla ekonomik çıkarları arasında sıkışır. Bu borcu tümden veya kısmen ödemenin yollarını ararken, aile içinde gizli kalmış tüm çatışmalar da su yüzüne çıkar.


FİKRET REYHAN Hatayda doğdu. Fizik mühendisidir. Öyküleri çeşitli dergilerde yer alırken, 2007’de “Defne” adlı romanı yayımlandı. 2017’de çektiği ilk uzun filmi “Sarı Sıcak” ile Moskova Film Festivalinde En İyi Yönetmen seçilirken, İstanbul Film Festivalinde de En İyi Film başta olmak üzere 4 ödülün sahibi oldu. 2020 yılında çektiği ikinci uzun filmi “Çatlak”, ilk gösterimini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Film Yarışması’nda Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. 2022’de tamamlayacağı “Cam Perde” adlı projesi üzerine çalışmaktadır.

Filmografi Üç Para (2009, Kısa), Meta-morfoz (2012, Kısa), Kesit (2013, Kısa), Mecliste Bir Gün (2013, Belgesel), Geçen Zamanın Peşinde (2014, Belgesel), Sarı Sıcak (2017, Uzun Kurmaca), Çatlak (2020, Uzun Kurmaca), Cam Perde (2021, Uzun Kurmaca)

Ödüller ÇATLAK | 2020 Antalya Altın Portakal Film Festivali - Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü; En İyi Kadın Oyuncu (Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin ve Canan Atalay) SARI SICAK | 2017 İstanbul Film Festival En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun), En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu Moskova Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Rode Tulp Film Festivali En İyi Yönetmen Lecce Avrupa Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Malatya Film Festivali En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mehmet Özgür) Montreal Festival des Film Festivali  Büyük Jüri Özel Ödülü Boğaziçi Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Rabat Film Festivali En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun) SİYAD Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu (Aytaç Uşun) 2018 Kayseri Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni

NİZAM REYHAN Hatay doğumludur. Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’ndan mezun oldu . 2000-2004 yılları arasında Dubai ve Suudi Arabistan’da International BAM Companyde şirketin genel müdürü olarak çalıştı. Londraya taşındı ve KPMC şirketinde yöneticilik yaptı. Fikret Reyhan’ın yönettiği ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film seçilen “Sarı Sıcak” filminin yapımcılığını üstlendi. “Çatlak”ta da birlikte çalışan Reyhan kardeşler yeni projeleri “Cam Perde”nin yapım çalışmalarını sürdürmekteler.

Filmografi Sarı Sıcak (2017, Uzun Kurmaca), Çatlak (2020, Uzun Kurmaca), Cam Perde (2021, Uzun Kurmaca)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dr. Mahfi Eğilmez: "3 türlü ülke var; 'Gelişmiş, gelişmekte olan, Arjantin ve Türkiye'"
Dr. Mahfi Eğilmez: “3 türlü ülke var; ‘Gelişmiş,...
İZBAN'ın Ray Kullanım Bedeline 3,5 Kat Zam: Başkan Tugay Tepkili
İZBAN’ın Ray Kullanım Bedeline 3,5 Kat Zam: Başkan Tugay...