Biz de Varız'da bu hafta 3 yeni film

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından en yeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programı yönetmen ve oyuncuların katılımıyla sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor..

Biz de Varız'da bu hafta 3 yeni film
24 Ocak 2022 - 14:14
İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından en yeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programı yönetmen ve oyuncuların katılımıyla sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla Türkiye sinemasında son yılın öne çıkan filmlerini bir araya getirdiği Biz de Varız! programının onuncusu yoğun katılımla devam ediyor. Çevrimiçi ve ücretsiz gerçekleşecek programda 2021 yılında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen Türkiye’den filmler yer alıyor. 

Seçkide bu hafta, prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan tür filmi Cemil Şov, dünyaca ünlü müzik yapımcıları Ertegün kardeşlerin dünya müzik tarihine de etki eden caz macerasını anlatan belgesel Kapıyı Açık Bırak ve Mehmet Ali Konar’ın yönettilği Zîn ve Ali'nin Hikayesi filmi de yer alıyor. 
 
Yönetmen ve oyuncularla söyleşiler
Program boyunca gösterimlerin yanı sıra filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla İstanbul Modern'in YouTube kanalında kısa söyleşiler de gerçekleştirilecek.
 
BİZ DE VARIZ! PROGRAMI
 
KAPIYI AÇIK BIRAK, 2021
25-27 Ocak 
Yönetmen: Ümran Safter
Belgesel Nesuhi ve Ahmet Ertegün kardeşlerin caza olan ilgi ve sevgilerini anlatıyor. Ertegün kardeşler ırk ayrımcılığının yoğun olduğu 1930’lu ve 40’lı yıllarda Türkiye'nin ABD Büyükelçisi olan babalarını da ikna ederek siyahi caz sanatçılarına büyükelçilikte düzenli performanslar yapma imkânı tanımıştı. Sonradan kurdukları ve dünya müzik tarihinde önemli bir yere sahip Atlantic Records’un da hikayesini takip eden Kapıyı Açık Bırak, daha önce yayınlanmamış arşiv görüntüleri ve röportajlarla özellikle caz severleri zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.
 
CEMİL ŞOV, 2021
27-29 Ocak 
Yönetmen: Barış Sarhan
Oyuncular: Ozan Çelik, Nesrin Cavadzade, Alican Yücesoy
Bir güvenlik görevlisi olan Cemil’in hayâli oyuncu olmaktır. İstediği rol için girdiği seçmede, başarılı olabilmek için Yeşilçam filmlerinin ünlü kötü adamını oynayan Turgay Göral’ı canlandırması gerekmektedir. Zamanla iki karakter birbirine girer, Cemil’in dünyasında gerçekle ekran yer değiştirir. Stilize görsel dünyası, kara mizahı ve başroldeki Ozan Çelik’in doğaçlama ile karışık, bazı anlarda tek kişilik bir gösteriymiş havası veren oyunculuğuyla yoğun bir dram olan film tür sinemasına da göz kırpıyor. Cemil Şov, dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yaptı.
 
ZÎN VE ALİ’NİN HİKÂYESİ, 2021
29 - 31 Ocak 
Yönetmen: Mehmet Ali Konar
Oyuncular: Suat Usta, Korkmaz Arslan, Maryam Boubani
Bingöl’ün bir köyünde yaşayan Dayka Zîn, bütün toplumsal ve politik baskılara rağmen yakın zamanda İstanbul’da öldürülen oğlu için bir düğün halayı kurmak ister. Bu tuhaf istek hem ailesi hem de köy halkı tarafından kabul edilmez. Ancak yaşlı anne bu düğün konusunda mücadele etmeye kararlıdır. Yalın ve güçlü bu dram, Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney İlk Film Ödülü ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki: Çiftçi Yoksulluğa İtiliyor!
TMO'nun Açıkladığı Hububat Fiyatlarına DEVA Partisi'nden Tepki:...
İzmir'de toplu ulaşıma zam kararı! İşte yeni fiyatlar…
İzmir'de toplu ulaşıma zam kararı! İşte yeni fiyatlar…