Aliağa'nın kent kitaplığı büyüyor

Aliağa Belediyesi Yeni Yılda 3 Yeni Eseri Okuyucu İle Buluşturacak...

Aliağa'nın kent kitaplığı büyüyor
01 Ocak 2021 - 16:34

Kültür yayınları kapsamında son beş yılda Aliağa Kent Kitaplığı’na birbirinden değerli 11 eser kazandıran Aliağa Belediyesi, yeni yılda 3 yeni eseri daha okuyucu ile buluşturacak.

Aliağa Belediyesi, “Oku, Okut” Kampanyası kapsamında okuyucularına her ay bir kitap armağan ediyor. Kampanya, okurlardan yoğun ilgi görürken Aliağa Belediyesi, “Uluslararası Aliağa ve Çevresi Aiolis Bölgesi-Arkeoloji ve Disiplinlerarası Araştırmalar Sempozyum Bildirileri”, “Yörükler ve Derici Yörükleri Tarihi” ile “Tisna-1” isimli eserleri yeni yılda kampanya dahilinde kitapseverlere hediye edecek.

Eserler Dijital Uygulamalardaki Yerini Aldı
Aliağa Belediyesi, üç yeni eserle kitap sayısını 14’e çıkaracak. Dağıtıma hazır hale getirilen kitapların dijital versiyonları okuyuculardan gelen yoğun talep üzerine Aliağa Belediyesi resmi internet sayfasına eklendi. Okurlar kitapları, https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi linki üzerinden dijital formatta indirebildikleri gibi online katalog olarak da görüntüleyebiliyor.

Uluslararası Aliağa ve Çevresi Aiolis Bölgesi-Arkeoloji ve Disiplinlerarası Araştırmalar Sempozyumu

Editörlüğünü Doç.Dr. Murat Çekilmez’in yaptığı 533 sayfalık eser, 27-28 Eylül 2018 tarihlerinde Aliağa Belediyesi’nin kurumsal organizasyonu ve Adnan Menderes Üniversitesi’nin bilimsel desteğiyle yapılan ‘Uluslararası Aliağa ve Çevresi, Aiolis Bölgesi, Arkeoloji ve Disiplinlerarası Araştırmalar Sempozyumu’nda sunulan bilimsel bildirilerden oluşuyor.

Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin 12.yayını olan eserde sempozyuma yurt içi ve yurt dışından katılan çok sayıdaki akademisyenin Kyme, Myrina Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai, Phokaia, Larisa, Melanpagos, Pergamon ve Leukai yerleşimlerinde yapılan kazı ve araştırmalarla birlikte disiplinlerarası çalışmaların sunumları yer alıyor.

Yörükler ve Derici Yörükleri Tarihi
‘Yörükler ve Derici Yörükleri Tarihi’ isimli eser eğitimci, yerel araştırmacı Cevat Yıldırım tarafından kaleme alındı. Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin 13.yayını olan eser 156 sayfadan oluşuyor. Eser, sadece Aliağa ve çevresindeki Yörükler açısından değil, Anadolu coğrafyasındaki tüm Yörüklerin tarihiyle ilgili önemli bilgiler barındırıyor.

Tisna Antik Kentinde İlk Araştırmalar ve Gözlemler
Aliağa sınırları içerisinde yer alan, başta Uzunhasanlar olmak üzere Karakuzu, Güzelhisar ve Karaköy mahallelerinin sınırları içinde yer Tisna Antik Kenti, bu çalışmayla arkeoloji dünyasına ilk kez tanıtılıyor. Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin 14.yayını ‘Tisna-1’ kitabının editörlüğünü Tisna Antik Kenti Yüzey Araştırmaları Başkanı Doç.Dr. Emre Erdan yaptı. 302 sayfalık eser, Emre Erdan ve ekibinin Myrina’nın hemen ard alanında, Kocaçay’ın kıyısındaki, M.Ö. 4. yüzyılda parlayan Tisna’da gerçekleştirdiği yüzey araştırmalarının sonuçlarını içeriyor. Aiolis Bölgesi’nin, küçük olmasına rağmen, erken dönemleri için önemli merkezlerinden biri olarak gösterilen Tisna Antik Kenti’yle ilgili kapsamlı ve bilimsel eser niteliği taşıyan bu yayın, Tisna’yı ayrıntılarıyla bilim dünyasına tanıtıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Tugay: "Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin verilemez"
Başkan Tugay: “Aliağa'da kontrolsüz gemi sökümüne izin...
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?
İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?