Yılın The Bodrum Cup zamanında Metro etabı ile nefesler tutularak start verildi

American Hospital isim sponsorluğu ve Çağdaş Holding ana sponsorluğuyla 34'üncü yılında da deniz ve yelken tutkunlarını Bodrum'da birleştiren The Bodrum Cup'ın ilk yarışı Metro etabıyla Bodrum-Çökertme rotasıyla başladı.

Yılın The Bodrum Cup zamanında Metro etabı ile nefesler tutularak start verildi
18 Ekim 2022 - 15:21

Deniz ve yelken tutkunlarının heyecanla beklediği gün geldi çattı. American Hospital The Bodrum Cup'ın 34'üncü yılının ilk yarışının gerçekleşeceği Metro etabı 18 Ekim Salı günü 11:00'da Bodrum – Çökertme rotası için start aldı.

Etabın başlamasından önce protokol ve The Bodrum Cup organizasyonunun katılımıyla Bartın'da meydana gelen maden patlamasında hayatını kaybeden madencilerin anısına çelenk bırakıldı.
 
American Hospital isim sponsorluğu ve Çağdaş Holding ana sponsorluğuyla 34'üncü yılında da deniz ve yelken tutkunlarını Bodrum'da birleştiren The Bodrum Cup'ın ilk yarışı Metro etabıyla Bodrum-Çökertme rotasıyla başladı.
 
Etabın başlamasından önce protokol ve The Bodrum Cup organizasyonunun katılımıyla start çizgisine doğru hareket eden teknede Bartın'da gerçekleşen maden patlamasında hayatını kaybeden madenciler ve yakın zamanda hayatını kaybeden gemiciler için saygı duruşunda bulunuldu ve çelenk töreni gerçekleştirildi.

Törene The Bodrum Cup Organizasyon Komite başkanı Süleyman Uysal, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Ali Murat Mahmat, Bodrum Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Oktay Durmuk, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün katıldı.
 
Anma töreninin ardından verilen işaret ile birlikte 34'üncü American Hospital The Bodrum Cup yarışları ilk etap ile başlamış oldu. İşaretin ardından hareket alan yelkenliler Akdeniz'in maviliklerinde renkli görüntüler oluşturdu.
 

Yelkenler bu sene mavi ekonomi ve sürdürülebilirlik için açıldı

Dünyanın dört bir yanındaki yelken sporcularını ve meraklılarını Bodrum'da bir araya getiren festival, bu yıl yelkenlerini “Maviye Güç Katıyoruz” mottosuyla açıyor.  Metro Türkiye'nin Platinum sponsorluğunu üstlendiği ilk günün yarışı olan Bodrum-Çökertme rotası mili 19. Yarışlar ardından sırasıyla Kissebükü, Gümüşlük ve ardından tekrar Bodrum'a uzanarak tamamlanacak.
 
Festivalin Platinum sponsorlarından olan Metro Türkiye'nin CEO'su Sinem Türüng, “Her yıl farklı bir sosyal sorumluluk teması çerçevesinde organize edilen ve ülkemiz için çok kıymetli bulduğumuz American Hospital The Bodrum Cup organizasyonuna bu sene de destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Metro Türkiye'nin sorumlu iş modeli kapsamında üretimden dağıtıma tüm değer zinciri boyunca iş yapış biçiminin merkezinde her zaman sürdürülebilirlik bulunuyor. Çevreye saygılı bir biçimde ve yerel değerleri yaşatarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türk mutfağını ileriye taşıma misyonunu üstlenmiş bir kuruluş olarak hem yerel hem de uluslararası alanlarda misyonumuzla örtüşen etkinliklere destek olmaya devam ediyoruz. The Bodrum Cup da bunlardan biri. 6 yıldır desteklemekten ve bu yıl da yer alarak mutfağımızın değerli ürünlerinin çeşitli kültürlere tanıtımını yapacak olmaktan mutluyuz. 2015 yılında kendi bünyemiz altında kurduğumuz Türkiye'nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro'nun şefleri tarafından bu organizasyona özel bir menü hazırladık.  1 hafta boyunca tüm komite teknelerinin bu menüyü hazırlayabilmeleri için tüm kumanya ihtiyaçlarını karşılayarak da destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.''

19 Ekim Çarşamba günü ise Opet etabı için dümenler Çökertme'den Kissebükü'ne kırılıyor. Etap uzunluğu 16 mil.

20 Ekim Perşembe günü yarışçılar By The SEA etabını tamamlamak üzere Kissebükü'nden Gümüşlük'e yelken açacaklar. Etap uzunluğu 22,8 mil.

21 Ekim Cuma günü ise Gümüşlük'ten Çağdaş Holding etabı için hareket edilecek ve etap Bodrum'da tamamlanacak. Etap uzunluğu 14,8 mil.

22 Ekim Cumartesi günü 11 mil uzunuğundaki Anadolu Sigorta Bodrum-Bodrum etabıyla son bulacak.

Tüm yarışların toplam mili 75.

Festivalin son yarışı olan Anadolu Sigorta etabı ise 23 Ekim Cumartesi günü Bodrum'da başlayıp Bodrum'da son bulacak. Son etabın tamamlanmasıyla birlikte Ağanlar Tersanesi'nde ödül töreni düzenlenecek ve ardından Athena konseri ile festivale unutulmaz bir kapanış yapılacak.


American Hospital The Bodrum Cup'ın bu seneki programı aşağıda yer alıyor:

15 Ekim -22 Ekim 2022 
The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı
 
18 Ekim 2022 | Salı
Metro Bodrum – Çökertme Etabı
23:00 Mini Konser – Çökertme Meydanı
 
19 Ekim 2022 | Çarşamba
Opet Çökertme – Kissebükü Etabı
 
20 Ekim 2022 | Perşembe
By The Sea Kissebükü – Gümüşlük Etabı
 
21 Ekim 2022 | Cuma
Çağdaş Holding Gümüşlük – Bodrum Etabı
19:30 Yücel Köyağasıoğlu Belgesel Gösterimi – The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı

Deniz Sipahi – Mandalin Bodrum
21:30 Skipper Night – Mandalin Bodrum
 
22 Ekim 2022 | Cumartesi
Anadolu Sigorta Bodrum – Bodrum Etabı
19:30 Ödül Töreni – Ağanlar Tersanesi
21:30 Athena Konseri – Ağanlar Tersanesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve Mordoğan'a günübirlik gemi seferleri
İZDENİZ'in yaz seferleri 17 Haziran'da başlıyor! Foça, Urla ve...
Büyükşehir Meclisi'nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze ile kardeş kent olacak!
Büyükşehir Meclisi’nde Oy Birliğiyle Kabul Edildi: İzmir Gazze...