SEBAHATTİN KARACA

SEBAHATTİN KARACA

Turizmci / Yerel Tarih Araştırmacısı

Foça Tatil Köyü: Efsane geri dönsün!

15 Temmuz 2018 - 17:27

Mülkiyeti Orman İdaresi, Milli Emlak Müdürlüğü ve Emekli Sandığına ait olan alan üzerinde kurularak Türkiye Turizmine her yönden öncü ve örnek olmuş, her türden başarıya imza atmış ve verdiği  uluslararası kaliteli  hizmet ile adını dünyaya duyurmuş olmasına rağmen, 13 yıldır atıl durumda bırakılan  Foça Tatil Köyü yeniden turizme kazandırılmak için 20 Temmuz günü  ihaleye çıkarılacak.  

İlgi var
Daha önce çok defa ihaleye çıkarılmış veya satış teşebbüsünde bulunulmuş olmasına karşın, çeşitli sorunlar nedeniyle  satışı  veya kiralanması başarı ile sonuçlanamamıştır.

Âtıl kaldığı 13 yıllık süre içerisinde tam bir ören yerini andıran Foça Tatil köyüne bu defa ilgi çok yoğun gözüküyor.

Gelen – giden inceleyen; ölçen – biçen; resim ve video çekenler dikkatten kaçmıyor.

Hatta ekip göndererek, iklim, ulaşım, rüzgar, mevsim süresi, hava alanı transfer  durumlarını rapora bağlayanlar, yapılması gereken yatırımın miktarını belirlemek üzere ciddi olarak alan çalışması yapanlar var.

İlgi duyanların arasında  Türk- Arap ortaklığı,  Avrupa’dan gelen turizmler, Türk yatırımcılarının hummalı  gayretlerini mutlulukla gözlemliyorum. 

Elbette Türkiye’nin batısında, Antik Dönemde İyonlulara diyar olmuş Foça’da bulunan, sahip olduğu  plajları, doğa güzelliği ve önündeki küçük adacığı ile hem Foça’nın hem İzmir’in gözdesi olan bu alanda uluslararası turizme hizmet veren bir güzide tesisin yeniden vücut bulması hemen hemen her Foçalının arzusudur.

Son anda gelen madde
Ancak ihale şartnamesine son anda Vakıf ve Derneklerin de  katılabilecekleri maddesinin ilave edilmiş  olmasının da,  kafaların karışmasına yol açtığı  gözlemlenmiştir.

Bu konu sosyal medyada defalarca  yazılmış olunmasına karşın, şu ana kadar yetkililerden  gerekçesiyle ilgili her hangi bir açıklama gelmemiştir. 

En ağır koşul
İhale şartnamesini  elde edemedim.

1.000 TL karşılığında ihaleye katılacak olanlar, Özelleştirme İdaresinden temin edebiliyor.  

Ancak sağlam yerden aldığım duyumlara göre 49 yıl süre  ile ve her yıl en az 2 milyon TL kira bedelle, kiraya verilmesi planlandığı ileri sürülen Foça Tatil Köyünün  49 yıl x 2 milyon .- TL kira bedeli olan 98 milyon.-TL nin  ihaleden sonra ki ilk 5 yıl içinde ödenmesi  gerekir  şartının varlığından bahsediliyor.

Hal bu ise, insan ister istemez  ya farklı şeyler düşünmeye başlıyor,  ya da bu iş yine diğer ihaleler gibi başarısız olur kanaatine varıyor.

Çünkü, sadece temizliği için en az 2-3  milyon gereken alana, minumum 70-80 milyon  yatırım yapmak, ayrıca 49 yıllık kira bedeli  olan takribi 98 milyon TL’yi, ilk 5 yılda ödemek  zorunda olmak,  açık söyleyeyim bu bana pek çok yönden akıllıca gelmiyor.

İnşallah ben yanılırım. Ve inşallah bir yatırımcı buna rağmen alır da Foça’ya  gelecek zamanlarda eskiden olduğu gibi  faydalı bir turizm işletmesi kazandırır. 

Keşke 13 yıl önce Fransızların işletmeye devam etmek istedikleri  zamanda, konuşmanın yapıldığı  yuvarlak masada, her iki tarafında (Emekli Sandığı ve Club Med) menfaatleri noktasında makul bir çözüm bulmuş olsalardı, hem bu gün bu sorunlar yaşanmamış olurdu, hem de  Foça tatil köyünün kesintisiz olarak işletilmiş olmasından dolayı  Foça’ya sağladığı  katma değer  devam ederdi.. 

Neyse, olan oldu, biten bitti. “Ne demiş atalarımız; “Zararının neresinden dönülürse dönülsün, oradan itibaren kardır”

Umarım ki, bu defa tren rayına kusursuz otursun; yoluna  devam etsin; hem Foça’ya hem İzmir’e hem de bölgeye fayda sağlamaya bir an önce başlasın.

Böylece bu konuyla ilgilenen Foçalıların da rüyası bir kere daha gerçekleşsin.

Sebahattin Karaca